خرید تور تابستان ایران بوم گردی

انتشار «ترنج و زیتون»

حسین جابری انصاری، معاون اسبق وزارت خارجه، در یادداشتی تلگرامی به بهانه‌ی انتشار کتاب جدیدش با عنوان «ترنج و زیتون» نوشت:

کتاب جدیدم با عنوان “ترنج و زیتون: تأملاتی درباره جنگ غزه، فلسطین و اسرائیل” (انتشارات ایران: ۱۴۰۳) منتشر و امروز به دستم رسید. با تشکر از دوستان عزیز موسسه و انتشارات ایران، پیشگفتار و فهرست کتاب را برای آشنایی با مطالب آن تقدیم می کنم.

پیشگفتار: برای سه مرد

از پانزدهم مهر ۱۴۰۲ (هفتم اکتبر ۲۰۲۳) و آغاز عملیات طوفان‌الاقصی، نزدیک به سه سال سکوت خود خواسته ام را شکسته و با تمام سرمایه اندکم برای ارائه مباحث شناختی درباره فلسطین و مقاومت، و صهیونیسم و اسرائیل به میدان آمده ام. از همان روز تا به امروز به تقریب در هیچ جلسه یا نشستی شرکت نکرده ام، یادداشتی ننوشته یا سخنرانی ای نکرده ام که همزمان یا پیش و پس از آن به یاد سه مرد نیفتاده باشم: شهید جاودانه و سرباز سر به دار ایران و اسلام، قاسم سلیمانی و مردانِ مرد میدان و دیپلماسی ایران، زنده یادان سید علی اکبر محتشمی‌پور و حسین شیخ الاسلام سفرای پیشین ایران در سوریه و دبیران کل پیشین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین.

یاد این سه مرد که با همه وجود، و اخلاصی کم نظیر برای اعتلای ایران و اسلام و رهایی ملت فلسطین از اشغال، در تب و تاب و تلاش بودند، همیشه همراه من است. مجاهدانِ راه خدایی که نقش های ماندگارشان و اخلاص و آزادگی و صفا و یکرنگی و سیاست ورزی راست قامتانه و دین داریِ بی ریا و برق زیبای چشمانشان هیچگاه از خاطر نمی رود. اینک کتاب “ترنج و زیتون – تأملاتی درباره جنگ غزه، فلسطین و اسرائیل” را که متن ویراسته و پیراسته یِ دوازده جستار و گفتارِ پیشینِ این کمترین است، از صمیم جان به یاد و خاطره همیشه زنده آن سه “جان شیفته” و “پیوسته بی قرار”، تقدیم، و دعا می کنم خداوند آن نازنینان را در بهشت ابدی خود جای دهد و عاقبت همه ما را ختم به خیر فرماید.

یازده جستار و گفتار این کتاب در دوره چند ماهه پسا طوفان‌الاقصی، ارائه، و تنها جستار اول، سالی پیش تر از آن نوشته شده است.
واپسین نکته اینکه در نام ترکیبیِ کتاب حاضر، “زیتون”، بعنوان نماد “فلسطین” و “ترنج” بعنوان نماد یکی از نقش ها و طرح های اصلی “فرش ایرانی” برگزیده شده است. فرش، نماد هنر ایران، و شهر زادگاه پدر نویسنده یعنی “نایین” است که در این کتاب، از روش بافتِ زمان برِ آن بعنوان رمزی نمادین برای تبیین راه آزادی فلسطین از اشغال صهیونیستی در چارچوب یک استراتژی بلند مدت و فرسایشی یاد شده است.

حسین جابری‌انصاری
سوم اسفند ماه ۱۴۰۲

➕ فهرست کتاب

مقدمه ناشر

پیشگفتار: برای سه مرد

فصل یکم: جستارها/ یادداشت ها 

اول| منازعه فلسطين، طرح رفراندوم و کشاکش راه حل ها: این جستار نخستین بار بعنوان پیشگفتار در کتاب زیر از مجموعه آثار استاد محمد جواد حجتی کرمانی منتشر شده است: اعترافات کارتر و مظالم اسرائيل، انتشارات اطلاعات: تهران، ۱۴۰۲، ص. ص ۱۳ تا ۳۱.

دوم| نبرد غزه و آینده فلسطین: این جستار، فردای عملیات طوفان الاقصی نوشته و نخستین بار در تاریخ ۱۷ مهر ۱۴۰۲ در روزنامه هم میهن منتشر شد. 

سوم| حماس، اخوان‌المسلمین و جنبش های اسلامی: ویرایش نخست این جستار با عنوان “جنبش حماس و مقاومت در برابر اشغال” در تاریخ ۲۲ مهر ۱۴۰۲ در روزنامه شرق، و نسخه دوم آن با اصلاحات و افزوده های جدید، همراه با منابع در مجله باور، شماره ۳، مهر و آبان ۱۴۰۲، صفحه ۱۴ تا ۱۹ منتشر شد. 

چهارم| پيامدهای طوفان‌الاقصی: چارچوب اوليه بحث ارائه شده در خانه انديشه‌ورزان به دعوت انديشكده حرف، ۵ دی ماه ۱۴۰۲. این جستار، نخستین بار در تاریخ ۱۴ دی ۱۴۰۲/ ۴ ژانویه ۲۰۲۴ در دو روزنامه اعتماد و تهران‌ تایمز منتشر شد.

فصل دوم: گفتارها/ گفتگوها 

اول| مدیریت معرکه استراتژیک با نگاه استراتژیک: بازنویسی محورهای اصلی گفتار ارائه شده در نشست «بررسی تحولات فلسطین»، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، حسینیه جماران، ۴ آبان ۱۴۰۲. 

دوم| مقاومت، پیروزی و سازش در فلسطین: گفتگو با پایگاه خبری مشرق، ۱۵ آبان ۱۴۰۲.

سوم| جنگ غزه و چشم اندازهای آن: گزارش مناظره احمد زیدآبادی و حسین جابری‌انصاری، دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران، ۲۰ آبان ۱۴۰۲.

چهارم| انتخاب‌های بد و بدتر اسرائیل در رویارویی با طوفان‌الاقصی: گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ۵ و ۶ آذر ۱۴۰۲.

پنجم| درهم آمیزی دعوا‌های سیاست داخلی با مسئله فلسطین؛ نشانه نوعی بیماری: بازنویسی محورهای اصلی گفتگو با رادیو مقاومت، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ۱۳ آذر ۱۴۰۲.

ششم| قفل شدن رژیم صهیونیستی در قاب غزه: گفتگو با روزنامه جوان، ۱۹ دی ۱۴۰۲.

هفتم| مسئله فلسطین و نبرد غزه: بررسی روندهای پیشین و نوین: سخنرانی در نشستِ پرسش و پاسخ اندیشکده “گفت‌ و شنود”، ۸ آذر ۱۴۰۲.

هشتم| فهم پروژه صهیونیسم و اسرائیل در پیوند با مسئله یهودی و سیاست غرب: گفتگو با موسسه تنظیم و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی، ۸ بهمن ۱۴۰۲.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا