خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سخنان صدیقی جوان‌ترها را قانع نکرد | گزارش میدانی انصاف نیوز از نمازجمعه

یک جوان: اگر قدرتی داشتم، نمی‌گذاشتم آقای صدیقی هیچ‌کجا منبر برود

تهران، انصاف نیوز: خطیب جمعه تهران امروز (جمعه 24 فروردین 403)، در توضیح ماجرای ازگل خود را «طلبه و سرباز ناچیز امام زمان و رهبری» خواند، بابت «یک غفلت و بی‌توجهی» که «بهانه» هجمه دشمنان شده، از مردم و رهبری عذرخواهی، از «مسئولین طلبه‌پرور» تشکر و برای حامیانش دعا کرد؛ توضیحاتی که به نظر می‌رسد حداقل برای بخشی از نمازگزاران جوان قانع‌کننده نبوده است.

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز از دانشگاه تهران محل برگزاری نماز جمعه‌ی این هفته، این توضیحات صدیقی واکنش متفاوتی در نمازگزاران جمعه تهران در پی داشت. از چند نفری که در این باره مورد پرسش قرار گرفتند، معمرین و سالخوردگان ماجرا را حل شده می‌دانستند و برخی جوان‌ترها، از قانع‌نشدن خود حرف زدند.

آیت‌الله صدیقی در دومین خطابه جمعه خود پس از رسانه‌ای شدن نقل و انتقال غیرقانونی زمین‌های حوزه علمیه ازگل در شمال تهران، ابتدا شبکه‌های اجتماعی را مسلخ آبروها و قتل‌گاه جوانان نامید، سپس کار خود را «یک غفلت و بی‌توجهی این طلبه و سرباز ناچیز امام زمان و رهبری» خواند، آنگاه از این‌که آن غفلت «بهانه هجمه دشمنان به مردم» شده عذرخواهی کرد.

قانع‌شدگان سالخورده، قانع‌نشدگان جوان

خبرنگار انصاف نیوز در پایان خطبه‌های اول نماز، از یک جوان نمازگزار پرسید: «من دیر رسیدم، آیا درباره ماجرای ازگل توضیح دادند؟» این جوان پاسخ داد: نه، در خطبه اول چیزی نگفتند اما قرار است در خطبه دوم توضیح دهند! او پس از پایان نماز حاضر به پاسخ درباره محتوای خطبه‌های امروز نشد.

اما یکی از نمازگزاران سال‌خورده در این باره گفت: حتما چیزی نبوده؛ غفلت کرده‌اند اما غفلت این‌ها خیلی توی چشم است. باید بیشتر مراقب باشند. شما هم مراقب باش به دام تبلیغات شیاطین نیفتی.


خطیب جمعه تهران و ازگل گیت؛ یک اعتذار، یک تشکر، یک دعا

آیت‌الله صدیقی در سخنان خود پس از دعوت نمازگزاران به تقوای الهی، به ماجرای ازگل اشاره کرد و گفت: «از این‌که در این چند روز اخیر شبکه‌های مجازی، قتل‌گاه جوانان، مسلخ آبروها، این طلبه و سرباز ناچیز امام زمان، رهبری و مردم را بهانه قرار دادند و بر اثر یک غفلت، باعث شدند این‌قدر مردم عزیز ما دل‌شان شکست و گاهی کم هم نبودند، ما را می‌دیدند گریه می‌کردند؛ از این‌که ما باعث شدیم با یک غفلت و بی‌توجهی این‌همه به شما هجمه شد، عذرخواهی می‌کنم از همه خانواده بزرگ مردم ایران و پدر این خانواده، نایب امام زمان، مرجع عالی‌قدر، رهبر نورانی‌مان، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای.»

صدیقی ادامه داد: «از تک تک برادران خوبم، دانشجویانی که سالیان سال با ما مانوس بودند، فرهیختگان، مسئولین فداکار جهادگر و طلبه‌پروری که نوازش‌شان هیچ فرق نکرد و شما مستمعین این دو دهه‌ خطبه‌های این ناچیز؛ خیلی بدهکارتان هستم و عذرخواهی با تمام وجود دارم.»


نمازگزار سپیدمویی به این پرسش انصاف نیوز که امام جمعه درباره ماجرای زمین‌ها چه گفت، پاسخ داد: چیزی نگفت. اتفاقی هم نیفتاده حتما. ایشان گفت در اینترنت علیه‌اش حرف درست کرده‌اند، چیز دیگری نگفت.

یک جوان اما خطیب جمعه امروز تهران را به سختی نقد کرد. او گفت: توضیحات آقای صدیقی برای هم‌سن و سالانش شاید کافی بود اما من آمده بودم که از زبان خودش اصل قضیه را بشنوم. بالاخره چه شده است؟ ماجرای این زمین‌ها به کجا انجامید؟ یک غفلت کوچک که جواب من نیست.

او درباره این‌که چگونه درباره این خبر و حواشی آن فکر می‌کند، گفت: متوجه هستم که دشمنان ایران و اسلام خواسته‌اند پیازداغ قضیه را زیاد کنند اما این‌که اتفاقی افتاده و زمین‌هایی دست به دست شده، حتمی است. این چند وقته هم همه به آقای صدیقی حمله کردند یا از او دفاع کردند اما هیچ‌کس نگفت اصل ماجرا چه بوده و به کجا رسیده است. من هم تا این قضیه برایم شفاف نشود دیگر به ایشان اقتدا نمی‌کنم.

همچنین یک خانم میان‌سال به خبرنگار انصاف نیوز گفت: دنبال چه هستی؟ این کشور صاحب دارد و خودشان حواس‌شان هست. اگر ایشان [آیت‌الله صدیقی] اشتباهی کرده باشند، حتما به او تذکر می‌دهند و ایشان هم جبران می‌کنند. دلت را صاف کن و خیالت راحت باشد!


خطیب جمعه تهران در سخنان خود، انتقادات گسترده به خبر نقل و انتقال غیرقانونی زمین‌های حوزه علمیه ازگل را طرح دشمنان خواند: «این فضای تند برخواسته‌ی از بیرون که همه دشمنان هم‌صف شدند؛ این‌ها من را نمی‌زنند شما را می‌زنند. ولی این هجمه عظیم در اراده شما در بصیرت شما در وفای شما هیچ اثری نگذاشت لذا با تمام وجودم بدهکارتان هستم و تشکر می‌کنم.»

آیت‌الله صدیقی در فراز آخر توضیحات خود در مورد ازگل گیت برای مدافعان و حامیانش دعا کرد: «اما دعا برای افرادی که از یک طلبه‌ای که هیچ هیچ است و هیچ‌وقت ادعایی نداشته جز افتخار نوکری امام امت، به دفاع برخواستند، به حمایت برخواستند و فحش هم خوردند. خدایا به آبروی محمد و آل محمد این‌هایی که برای آبروی یک طلبه به میدان آمدند و از آبروشان مایه گذاشتند  خدایا آبروی دنیا و آخرت‌شان را محفوظ بفرما.»


جوانی کوچک اندام، با محاسن نورسته، شلوار شش جیب و تسبیحی در دست، پس از تعقیبات نماز به خبرنگار انصاف نیوز گفت: اگر قدرتی داشتم، نمی‌گذاشتم آقای صدیقی هیچ‌کجا منبر برود.

وقتی از او پرسیده شد چرا، پاسخ داد: ایشان امروز چند بار به رهبری نظام اشاره کرد و الفاظ و القاب خاصی درباره ایشان به کار برد. به نظر من این کارشان سنگرگرفتن پشت رهبری است. ایشان هیچ‌وقت نمی‌گفت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای، اما امروز گفت. امروز که بالاخره حرف و حدیثی درباره‌اش راه افتاده. خب، اگر خطایی کرده‌ای، باید پایش بایستی نه این‌که از رهبری مایه بگذاری و طوری حرف بزنی که از آن بوی چاپلوسی به مشام مستمع برسد.

این جوان در جواب این سوال که آیا از توضیحات آقای صدیقی قانع شدی یا نه، گفت: ایشان توضیحی نداد. گفت غفلت کرده اما نگفت اصل داستان چه بوده، چرا و چگونه غفلت کرده و سرانجام کار چه بوده است. گرچه اگر توضیح هم می‌دادند عده‌ای حق داشتند باور نکنند.

از این نمازگزار تهرانی پرسیده شد که فرض کن شما قدرت تام داشتی تا ماجرا را حل و فصل کنی، چه می‌کردی؟ او پاسخ داد: یک کمیته درست می‌کردم از آدم‌های سالم که مورد اعتماد جامعه هستند. می‌گفتم شما بررسی کنید و به مردم همه ماجرای ازگل را بگویید. یکی مثل حسن آقامیری باید این پرونده را بررسی کند و نتیجه را به مردم بگوید تا مردم قانع شوند.


خطیب جمعه تهران در خطبه اول به تشریح برکات ماه رمضان پرداخت و در خطبه دوم درباره نام‌گذاری سال و اثر روانی کاهش شدید ارزش پول ملی، مساله فلسطین و مساله حجاب نکاتی را مطرح کرد.

آیت الله صدیقی در پایان خطبه دوم به ذکر چند دعا پرداخت و در یکی از فرازها از خداوند چنین خواست: فساد و فقر و فحشا را از این کشور ریشه‌کن بفرما


حاشیه‌های نماز جمعه امروز تهران

حدود 25 درصد از ظرفیت محوطه اصلی نمازجمعه در دانشگاه، موسوم به زمین چمن، خالی از جمعیت بود اما در خیابان اصلی دانشگاه تهران نیز صف‌های نمازگزاران تشکیل شده بود.

گروهی از نمازگزاران چند باری تلاش کردند برای ماجرای حجاب شعار سر دهند که به دلیل اختلاط با صدای بلندگوی محوطه، نتوانست همراهی سایرین را جلب کند.

«تا خون در رگ ماست، فریاد ما حجاب است» و «ملت ما بیداره، از بی‌حجاب بی‌زاره» توسط چند نفر تکرار شد.

پوستری با مضمون محکومیت جنایات اسرائیل در غزه بین مردم توزیع شد.

هیات دانشجویی دانشگاه تهران، با دعوت مردم به «نذر فرهنگی» برای برگزاری هیات‌های مذهبی خود کمک جمع‌آوری می‌کرد. متصدی جمع‌آوری نذر فرهنگی هم خبر داد که مراسم هفته بعد این هیات با حضور حاج مهدی رسولی برگزار خواهد شد.

تعدادی دست‌فروش هم‌چون همیشه در خیابان طالقانی بساط کرده بودند؛ در این بساط‌ها از عکس‌های شهید سلیمانی تا کتاب‌های مذهبی و از تسبیح تا تنقلات به فروش می‌رسید.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. بد نیست اسمتون را از انصاف تعییر بدید …
  از عدرخواهیشون مچکرم به خصوص که برای من بود نه شما این عدر خواهی ممنون

  2
  18
 2. اگر حقیقی نگاه کنیم، واقعا فسادی انجام داده نشده
  من به عنوان مربی تربیتی جوانی سر کلاسم نیست که قانع نشده باشه!
  برای من فقط اینکه چی پشت این همه تخریب و گنده کردن های الکی هستش جای سوال داره.
  ایشون حق هیچ کس رو زیر پا نگذاشته و امیدوارم در خطبه هایش برای هدایت ان.صاف نیو.ز هم دعا بکند

  2
  20
 3. امان از جهل،امان از اینهمه دگم بودن،این آقا خودش میگه خبط کرده اونوقت شما میگین نکرده الله اکبر،عذرخواهی ایشون از اون خطای بزرگ چیزی رو عوض نمیکنه،ایشون آدم ساده ای نبوده که براحتی خطا کنه

  16
 4. می‌دونید قسمت دردآور مطلب کجاست؟ اینجاست که، آن‌هایی که از آقای صدیقی دفاع می‌کنند خود قربانی اصلی این رانت‌ های ویژه هستند. شبیه طرفدارای فوتبال که ماهی ده میلیون هم حقوق نمی‌ گیرند ولی نگران طلب میلیاردی بازیکنان باشگاه مورد علاقه شان هستند!

  13
 5. خلاصه هرچه بوده برگشته سر جایش نه کسی فرار کرده به کانادا ونه مالی حیف و میل شده ای کاش بقیه مثل این آقا برگردانند وعذرخواهی هم نکنند

  2
  5
 6. مگر‌ پیرها‌ قانع‌ شدند‌؟ چرا‌ خودتان‌ را گول‌ می‌زنید‌؟ اگر‌ آقای‌ سلطانی‌ افشا‌ نمی‌کرد‌ […] مال‌ برمی‌گرداند‌؟ اگر‌ شما‌ حالا‌ کوتاه‌ بیایید‌ سلطانی‌ را‌ به صلابه‌ می‌کشند‌ و‌ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا