خرید تور تابستان ایران بوم گردی

خوانش متفاوت شامخ؛ بهانه پرونده‌سازی ایرنا برای رسانه‌های منتقد دولت

سرویس اقتصادی، انصاف نیوز: خبرگزاری رسمی دولت، واکنش رسانه‌های منتقد دولت به داده‌های شاخص مدیران خرید، شامخ، را «ضریب‌دهی به خط عملیات روانی هراس‌افکنی نسبت به آینده شرایط اقتصادی و تقویت انتظارات تورمی» نامید و مدعی شد گزارش اخیر اتاق بازرگانی حاکی از بهبود امید فعالان اقتصادی است اما رسانه‌های منتقد دولت آن را کاملا وارونه منعکس کرده‌اند!

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت در معرفی شاخص مدیران خرید موسوم به شامخ نوشت: «این شاخص بر اساس پایش پرسش‌نامه‌ای از بنگاه‌های بخش خصوصی به دست می‌آید و بیان‌گر شرایط اقتصاد کلان کشور از نگاه فعالان اقتصادی بخش خصوصی است. داده‌ها در شامخ بر اساس مستندات واقعی کسب‌وکارها و نه بر اساس نظرات شخصی و حدس مدیران جمع‌آوری می‌شوند. شاخص مدیران خرید (PMI)  در کشورمان توسط مرکز پژوهش‌های اتاق ایران با عنوان شامخ منتشر می‌شود.

جدیدترین گزارش شامخ مربوط به اسفند ۱۴۰۲ است که به تازگی توسط اتاق بازرگانی منتشر شده است. طبق این گزارش، عدد شامخ در اسفند ۱۴۰۲ به بهترین وضعیت در ۱۰ ماه گذشته رسیده که نشان‌گر چشم‌انداز مثبت اقتصاد از نگاه فعالان اقتصادی است. در شرایطی که گزارش شامخ اسفندماه، حاکی از تداوم روند مثبت شاخص‌های ادراکی مدیران بنگاه‌های اقتصادی نسبت به شرایط تولید است و تمام مؤلفه‌های اصلی بالای ۵۰ رسیده است؛ اما این گزارش در اکثر رسانه‌های منتقد دولت با تیترهای منفی و ذیل گزاره‌های «کاهش خوش‌بینی ‌نسبت به آینده»، «تشدید فضای نااطمینانی در بنگاه‌ها» و «شوک بنگاه‌ها در آخر سال» بازتاب پیدا کرد و با برجسته‌سازی نگرانی مدیران نسبت به تداوم تورم بالا و کاهش امکان برنامه‌ریزی، مدعی شدند که شرایط غیرقابل پیش‌بینی و نااطمینانی‌ها، بنگاه‌های اقتصادی را آچمز کرده است.»

به گزارش انصاف نیوز، رسانه رسمی دولت در ادامه، تصاویری از گزارش‌های منتشرشده در روزنامه‌های دنیای اقتصاد و تعادل را به مطلب خود اضافه کرده تا نشان دهد این دو روزنامه، تحلیل‌های دیگری از شاخص مدیران خرید دارند که به مذاق دولتمردان سیزدهم خوش نمی‌آید!

ایرنا ذیل این تصاویر هم نوشته است: «به نظر می‌رسد در شرایط محدودیت‌های امنیتی نسبت به انتشار تحلیل‌های ناامیدکننده از اقتصاد، این گزارش به بهانه‌ای برای ضریب‌دهی به خط عملیات روانی «هراس‌افکنی نسبت به آینده شرایط اقتصادی» و «تقویت انتظارات تورم» تبدیل شده است. تعادل از افزایش شدید نااطمینانی سیاسی- اقتصادی نوشت و دنیای اقتصاد هم پیش‌بینی کرد که قیمت‌های تولیدکننده تحت تاثیر جهش ارزی با رشد بیشتری مواجه خواهد شد. این گزارش‌ها در سایر رسانه‌های سیاسی اصلاح‌طلب و کانال‌های اقتصادی بازنشر داده می‌شود.»

خبرگزاری دولت منظور خود از «محدودیت‌های امنیتی نسبت به انتشار تحلیل‌های ناامیدکننده» را مشخص نکرده است اما استفاده از گزاره در کنار گزاره «خط عملیات روانی» آغاز پرونده‌سازی برای رسانه‌هایی است که خوانش دیگری از وضعیت اقتصاد کشور دارند و مانند همکاران خود در ایرنا، همه‌جا را امن و امان نمی‌بینند!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا