خرید تور تابستان ایران بوم گردی

با بودجه 1403 دولت می‌شود ۳۲ متر قطارشهری برای مشهد ساخت!

وحید تفریحی در روزنامه خراسان رضوی نوشت: «حساب و کتاب کردیم، نتیجه نهایی مضحک شد! با استناد به آخرین استعلام ها درباره بودجه مورد نیاز برای ساخت یک کیلومتر مترو که عدد 50 میلیون دلار اعلام شده است، میزان بودجه ای که دولت در لایحه 1403 خود برای قطارشهری مشهد در نظر گرفته تنها کفاف هزینه های ساخت 32 متر مترو برای مشهد را خواهد داد! عددی که می توان گفت تقریبا «هیچ» تاثیری در تامین هزینه های هنگفت پروژه بزرگ و ملی قطارشهری مشهد نخواهد داشت.

فقط 99.5 میلیارد تومان!

به گزارش «خراسان»، بررسی بخش دوم لایحه بودجه 1403 که مربوط به بودجه عمرانی استان ها و پروژه های ملی و استانی است نشان می دهد دولت برای احداث قطارشهری مشهد که در آن تصریح شده برای خطوط 1، 2 و3 این پروژه ملی است، تنها 99 میلیارد و 431 میلیون تومان بودجه در نظر گرفته است! رقمی که در حجم بالای هزینه های احداث قطارشهری مشهد نه تنها گم است که به نوعی می توان گفت «هیچ» حساب می شود. بررسی جزئیات منتشر شده در این لایحه نشان می دهد که میزان عملکرد بودجه های تخصیص یافته به پروژه قطارشهری مشهد تا سال 1400 در مجموع به میزان هزار و 85 میلیارد تومان بوده است. همچنین میزان بودجه تخصیص یافته به این پروژه زیرساختی و ملی در سال 1401 نیز 64 میلیارد تومان و مصوب سال گذشته در بودجه نیز 100 میلیارد و 169 میلیون تومان بوده است. حالا این اعداد و ارقام را بگذارید کنار هزینه های تمام شده احداث هر کیلومتر مترو که عددی بالغ بر 50 میلیون دلار برآورد شده است؛ یعنی با این میزان بودجه ای که دولت برای امسال مصوب کرده شاید به زور بتوان فقط 32 متر از خطوط قطارشهری مشهد را احداث کرد!

اصلا مورد رضایت نیست!

ارزیابی این میزان اعتبار پیشنهادی دولت برای احداث خطوط قطارشهری مشهد را از رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد مطالبه می کنیم که او البته با تصریح بر درک شرایط دولت در وضعیت فعلی تاکید می کند که این میزان اعتبار «اصلا مورد رضایت نیست.» مجید نژادحسین در پاسخ به این سوال که با توجه به این که پروژه قطارشهری مشهد موضوعی ملی است، ارزیابی شما از میزان اعتباری که دولت در لایحه بودجه امسال منظور کرده، چیست؟ به «خراسان» می گوید: اصلا مورد رضایت نیست، مشهد شهر متفاوتی است، شهری است که در ایام پیک های مسافرتی همچون نوروز و تابستان میزبان خیل عظیم زائران است و سالانه از حدود 40 میلیون زائر میزبانی می کند، به همین دلیل هم با توجه به این شرایط باید نگاه جدی تری به آن داشت و شرایط قابل مقایسه نیست که بخواهیم آن را با اصفهان و شیراز مقایسه کنیم. وی می افزاید: به هرحال ما این مطالبات را با جدیت پیگیری می کنیم و در جلساتی که با وزرا، استاندار محترم و نمایندگان دولت داریم، موضوعات را مطرح و مطالبه خواهیم کرد، ولی از سوی دیگر هم واقع بینانه برخورد می کنیم، ما نمی توانیم پروژه ها را موکول کنیم به حمایت و بودجه دولت اما مطمئن باشید در هر جلسه ای که با دولت داشته باشیم اولین پیگیری های ما همین موضوعات است به طور مثال پیگیری می کنیم که سهم اوراق مان را بالا ببریم و حداکثر چانه زنی را داشته باشیم.

نمی توانیم منتظر بودجه و حمایت دولت بمانیم

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد تصریح می کند: جدای از این که باید مطالبه گری در این زمینه را با دولت، نمایندگان مجلس و دیگر متولیان در این زمینه بیشتر کنیم اما به هرحال شرایط کشور را متوجه هستیم، شهرداری ها مخصوصا شهرداری کلان شهرها اگر منتظر باشند و پروژه ها و موضوعات کلان خود را معطل حمایت دولت نگه دارند، معمولا کارشان به جایی نمی رسد، از همین رو ما مجبوریم خودمان بودجه در نظر بگیریم و از محل اعتبارات شهرداری مشهد موضوعات را پیش ببریم، در عین حال به صورت موازی پیگیری ها را هم انجام می دهیم. در بودجه ای که ما پیش بینی کردیم برای خرید واگن خط یک قطارشهری، تکمیل حفاری ها و موارد دیگر اعتبار در نظر گرفته شده است.

نژادحسین می افزاید: واقعیت این است که از بضاعت خود شهرداری مشهد استفاده می کنیم، البته پیگیری حمایت دولت را به صورت موازی پیش می بریم اما زیاد نمی توانیم منتظر آن بمانیم چون وقتی نداریم. وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر هزینه ساخت هر کیلومتر قطارشهری به چه میزان برآورد شده است؟ می گوید: هزینه ساخت هر کیلومتر مترو حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان با دلار 50 هزار تومانی برآورد شده است که اگر با نرخ فعلی دلار محاسبه شود هزینه بیشتر می شود، به عبارت دیگر احداث هر کیلومتر مترو تقریبا 50 میلیون دلار هزینه دارد. از این عضو شورای شهر مشهد سوال می کنم با توجه به این میزان هزینه های هنگفت احداث خطوط قطارشهری، اعتبار پیش بینی شده دولت در لایحه بودجه امسال چه میزان بر پیشبرد پروژه تاثیر دارد؟ اظهار می کند: این میزان بودجه تاثیری ندارد، ما کار را بر اساس اوراق پیش می بریم و چون قرارگاه خاتم الانبیا (ص) پیمانکار پروژه است، با رویکردهایی از جمله اوراق، تهاتر زمین ها و پروانه ها و… کار می کنیم، این ها را البته به حساب دولت ثبت می کنیم که ان شاءا… هر زمان شرایط آن مناسب شد، حساب و کتاب را داشته باشیم.

بودجه امسال شهرداری مشهد برای خطوط قطارشهری

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد همچنین در پاسخ به این سوال که شهرداری مشهد در بودجه امسال چه میزان اعتبار برای خطوط قطارشهری پیش بینی کرده است؟ می گوید: به صورت دقیق خاطرم نیست ولی حدودا برای خرید ناوگان خط یک 7 همت و برای تکمیل احداث 4 خط حدود 6 همت در نظر گرفته شده است.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا