خرید تور تابستان ایران بوم گردی

احتمال «عملیات فریب» در اصفهان

حسن بهشتی‌پور، تحلیلگر‌ مسائل بین الملل، احتمالی را درباره‌ی وقوع «عملیات فریب» اسرائیل در اصفهان مطرح کرده و از مسئولان نظامی و امنیتی کشور خواست تا هوشیاری خود را نسبت به تحرکات احتمالی آینده‌ی اسرائیل حفظ کنند و موضوع را پایان‌یافته تلقی نکنند.

آقای بهشتی‌پور در گفت‌وگو با انصاف نیوز با اشاره به نحوه‌ی بازتاب رخداد بامداد جمعه در رسانه‌ها گفت: بخشی از خبرهای منتشرشده در این ارتباط فضاسازی تبلیغاتی است. جزییات آنچه در اصفهان رخ داده را نمی‌دانیم و آنچه شاهد هستیم این است که به نوعی می‌خواهند اعلام کنند که حمله‌ی اسرائیل انجام شده است.

او در ادامه گفت: این گزاره که درباره‌ی حمله‌ی اسراییل در برخی رسانه‌ها مطرح شده ممکن است واقعی یا غیر واقعی باشد. اما از طرف دیگر این رخداد می‌تواند یک عملیات فریب بوده باشد و لازم است که در هر دو وجه آن مسئولان نظامی و امنیتی کشور هوشیار باشند و موضوع را پایان‌یافته تلقی نکنند.

این تحلیلگر سیاسی می‌گوید: اسرائیل با حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق از خطوط قرمز روابط بین‌الملل و ایران عبور کرد. این اقدام خلاف تمام قواعد بین‌المللی در مورد ممنوعیت حمله به اماکن دیپلماتیک بود. در واکنش به آن هم ایران نمی‌توانست پاسخ ندهد و اگر پاسخ داده نمی‌شد اسرائیل این نوع جنایات و تجاوزات آشکار را ادامه می‌داد.

ایران نمی‌خواهد وارد درگیری گسترده با اسرائیل شود

به‌گفته‌ی بهشتی‌پور، ایران از یک سو نمی‌خواهد وارد درگیری گسترده و همه‌جانبه با اسرائیل و آمریکا شود و از طرف دیگر هم این را حق مسلّم خود می‌داند که دفاعی مشروع از خود داشته باشد.

او درباره‌ی دلایل حمله‌ی اسرائیل گفت: نتانیاهو تلاش کرد تا با طراحی عملیاتی علیه ایران از بحران خارج شود و از قبل هم می‌دانست ایران به حمله به سفارت خود واکنش نشان خواهد داد. او به دنبال ایجاد بحران جدیدی بوده است تا بتواند فشار بین‌المللی که بر روی خود به دلیل جنایت‌ها در غزه احساس می‌کرد کاهش دهد و افکار عمومی را تحت الشعاع قرار دهد و آن را به سمت ایران انتقال دهد.

این تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه نتانیاهو ریسک بزرگی کرد و عملیاتی خلاف تمام قواعد بین‌الملل را انجام داد، گفت: البته با توجه به نوع پاسخ ایران که در نوع خودش یک موفقیت بود نتانیاهو به آن هدفی که می‌خواست نرسید. با این وجود اسرائیل همچنان به دنبال بحران‌سازی است.

بخشی از مطالب صداوسیما و رسانه‌های داخلی و خارجی عملیات روانی است

نخستین مدیر شبکه‌ی العالم درباره‌ی عملکرد رسانه‌ها در رخداد اخیر گفت: بخشی از آنچه در صداوسیما و دیگر رسانه‌های داخلی و همینطور رسانه‌های خارجی منتشر می‌شود عملیات روانی است. وقتی یک درگیری و یا جنگ در هر جایی شروع می‌شود خبرهای دروغ و راست با هم مخلوط می‌شود و عملیات روانی از طریق رسانه‌ها انجام می‌شود.

او ادامه داد: بخشی از کاری که در رسانه‌های داخلی و خارجی در این موارد انجام می‌شود کتمان حقیقت است و همه‌ی آنچه رخ داده را نمی‌گویند و نتیجه‌ی آم چنین وضعیتی است که می‌بینید.

بهشتی‌پور درباره‌ی ناهماهنگی‌ها در اطلاع‌رسانی در شرایط بحران گفت: خیلی وقت‌ها چه در رسانه‌های داخلی و چه در رسانه‌های خارجی در ظاهر شاهد ناهماهنگی در اطلاع‌رسانی هستیم اما بسیاری از این ناهماهنگی‌ها کاملا برنامه‌ریزی‌شده و بر اساس اهدافی مشخص است.

حسن بهشتی‌پور گفت: اگر بخواهیم صرفا به خبرهای رسانه‌ها توجه کنیم نمی‌توان واقعیت‌ها را کشف کرد و باید پیش از رجوع به رسانه‌ها سواد رسانه‌ای خود را بالا ببریم. یکی از مهم‌ترین مولفه‌های سواد رسانه‌ای آگاهی از این نکته است که رسانه‌ی بی طرف در دنیا نداریم و رسانه‌ها بر اساس منافع خودشان اخبار را منتشر می‌کنند.

او در پایان گفت: برای فهم واقعیت باید اخبار را از منابع مختلف دریافت کنیم و آن را با واقعیت‌ها تطبیق دهیم. از داوری سریع پرهیز کنیم و درباره‌ی آنچه از آن اطلاعی نداریم قضاوتی نکنیم؛ زیرا لازم نیست درباره‌ی هر چیزی داوری داشته باشیم. این نکته‌ی خیلی مهمی است که نباید فریب رسانه‌ها را چه رادیو و تلویزیون و چه رسانه‌های داخلی و خارجی را نخوریم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. در مورد دیدگاه های خانم Abby Martin و مشاهدات ایشان از درون اسراییل و گفتگوی ایشان با افراد ساکن در سرزمین های اشغالی هم بنویسید

  1. درود. مواظب باشیم اجماع بین المللی را نتوانند شکل دهند که توان کشور طاقت این بارهای اضافی را ندارد و مردم نیز همچنین!

   3
   1
 2. چند موضوع در این روزها حائز اهمیت است
  ۱) ممکنه اسرائیل قصد داشته باشد با استفاده از انبوهی از ریز پرنده های ارزان قیمت پدافند هوایی ایران رو منحرف و با موشک زیرساخت های هسته ای و نظامی ایران رو هدف قرار دهد
  ۲) استقرار سامانه دفاع هوایی آمریکا در سوریه و عراق ممکن است برنامه ای برای تامین امنیت اسرائیل با هدف حمله گسترده اسراییل به حزب‌الله لبنان و کرانه باختری باشد و این سامانه ها برای جلوگیری از امداد ایران به حزب‌الله مستقر شده باشند. بعید نیست در آینده ای نزدیک رژیم صهیونسیتی به حزب‌الله حمله بزرگی انجام دهد. باید کاملاً هوشیار بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا