خرید تور تابستان ایران بوم گردی

محافظ سابق خاتمی: در سال 75 می‌خواستم هاشمی را ترور کنم

محمد توکلی، انصاف نیوز: محافظ سابق خاتمی که در ماه‌های اخیر در مصاحبه‌ای از قصد خود برای ترور رئیس جمهور وقت گفته بود حالا می‌گوید که در سال پایانی ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی تمایل داشت که در سفر او به خرم‌آباد ترورش کند اما فکر می‌کرده که «صلاحدید رهبری این نیست» و از این کار منصرف شده است.

فرشاد طولابی در گفت‌وگویی با انصاف نیوز بخش‌هایی از خاطرات ناگفته‌ی خود در دورانی که به عنوان محافظ سیدمحمد خاتمی فعالیت می‌کرد را بیان کرد.

آقای طولابی می‌گوید: قبل از استیضاح عطاءالله مهاجرانی (وزیر فرهنگ دولت خاتمی) نامه‌ای را بین نمایندگان مجلس پنجم توزیع کردم که در آن گفتم تحت تاثیر تطمیع و تهدید قرار نگیرید و از استیضاح او منصرف نشوید و به وظیفه‌ی شرعی و قانونی خود عمل کنید.

او ادامه داد: برای اینکه این نامه بیشتر مورد توجه آنها قرار بگیرد و متوجه شوند که این موضوع کاملا جدی است، چند روز قبل از استیضاح یک انفجار صوتی را در برابر اداره ارشاد خرم آباد برنامه‌ریزی و اجرا کردم. البته جایی را انتخاب کردم که محل رفت و آمد کسی نباشد. من در آن زمان نمی‌دانستم که مدیران کل ارشاد سراسر کشور در آنجا دعوت هستند و بعد از 20 سال این موضوع را متوجه شدم.

انفجار صوتی بر جلسه‌ی استیضاح مهاجرانی اثرگذار بود

به گفته‌ی محافظ سابق رئیس دولت اصلاحات، او علاوه بر نامه‌ی تهدید به خاتمی با همان نام مستعار و مضمون مشابه نامه‌ای به عبدالله نوری و عطاءالله مهاجرانی (وزیر کشور و وزیر فرهنگ دولت اصلاحات) هم فرستاده و آنها را هم تهدید کرده بود.

طولابی در پاسخ به این سوال که «آیا انفجار صوتی تاثیری بر تصمیم نمایندگان مجلس داشت؟»، گفت: به نظرم شاید آن کار اثرگذار بود، زیرا در آن زمان خیلی تلاش کرده بودند که نه تنها استیضاح آقای مهاجرانی رای نیاورد بلکه تعداد رای مخالف با استیضاح که به نوعی رای اعتماد دوباره به او بود هم بیشتر شود اما اینطور نشد و با اختلاف اندکی توانست از استیضاح عبور کند.

دنبال فتوا برای ترور خاتمی نبودم

او با اشاره به سخنان آیت الله جواد فاضل لنکرانی گفت: چند ماه قبل نامه‌ای را به فرزند مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی دادم و از ایشان خواستم که کتبا عذرخواهی کنند. دلیل این درخواست من هم این بود که ایشان در مصاحبه‌ای گفتند که من از ایشان و پدرشان فتوای شرعی برای ترور آقای خاتمی خواستم. در حالی که نه از ایشان و نه از هیچ مرجع دیگری به دنبال فتوا برای ترور خاتمی نبودم.

طولابی می‌گوید که درخواست او از آیت الله فاضل لنکرانی فراهم کردن شرایط دیدار با رهبری بود و توضیح می‌دهد: من از برخی مسئولان امنیتی وقت درخواست داشتم که رهبری را ببینم تا دو مطلب را به ایشان بگویم. بعد از اینکه آن مسئولان سه ماه تعلل کردند ناامید شدم و از آیات حسن زاده آملی، نوری همدانی و فاضل لنکرانی و در مرحله‌ی بعد از حسین شریعتمداری خواستم که رابط شوند تا رهبری را ببینم.

اینکه تور امنیتی نیست

محافظ سابق خاتمی در پاسخ به این سوال که «دو مطلبی که با رهبری می‌خواست مطرح کند چه بوده است؟»، گفت: می‌خواستم به رهبری بگویم اینکه شما می‌گویید اوضاع حسینی است فردی مثل من با چنین کاری می‌تواند به اینها بفهماند که این عبارت به چه معناست.

او ادامه داد: می‌خواستم در این دیدار به ایشان اطمینان خاطر بدهم که افرادی مثل من هستند که در برابر جریانی که علیه نظام است می‌ایستند و در کنار شما باشند. به نوعی می‌خواستم اعلام آمادگی کنم و بگویم اگر تا به حال آقای خاتمی را نکشتم به دلیل عدم صلاحدید شما بوده است.

طولابی درباره‌ی مطلب دومی که می‌خواست به رهبری بگوید، گفت: مطلب دوم درباره‌ی همین تعلل بود. اگر در این سه ماه من کاری انجام می‌دادم و یا سرویس جاسوسی خارجی متوجه موضوع می‌شد چه کسی پاسخگو بود. به هر حال این مشکوک است. اینکه می‌گویند من در تور امنیتی بودم هم چندان قابل قبول نیست و می‌توانستم هر کاری انجام دهم. اینکه تور امنیتی نیست!

چرا خاتمی؟!

محافظ سابق محمد خاتمی درباره‌ی اینکه چرا او را به عنوان هدف در طرح ترور انتخاب کرده بود، گفت: دلیل انتخاب آقای خاتمی این بود که به یک پله بالاتر از او (آقای هاشمی) و یک پله پایین‌تر از او (آقای عبدالله نوری) هم هشدار بدهم که شما هم هدف هستید.

او برای نخستین بار از تمایلش برای ترور آیت الله هاشمی هم گفت: سال آخر ریاست جمهوری آقای هاشمی که به لرستان آمده بودند هم در موقعیتی قرار داشتم که می‌توانستم ایشان را ترور کنم و با خودم می‌گفتم اگر عدم صلاحدید رهبری نبود آقای هاشمی را هم می‌کشتم.

طولابی درباره‌ی وضعیت پرونده‌ی خود پس از دستگیری گفت: قاضی پرونده گفت عدم سوءنیت شما برای ما اثبات شد وگرنه حکم اعدامت را می‌دادیم. زیرا طرح ترور را مقید کرده بودی که اگر صلاحدید رهبری بوده باشد و اقدام نکردید؛ عدم سوءنیت شما اثبات شد. آن قید صلاحدید رهبری کاملا جدی بود. تا زمانی که رهبری صلاح را اینطور می‌دیدند اگر برادرم هم به دنبال سوءقصد به آقای خاتمی بود اجازه نمی‌دادم و به برادرم شلیک می‌کردم.    

محافظ سابق خاتمی در پاسخ به این سوال که «اگر دیدار با رهبری انجام می‌شد واکنش آیت‌الله خامنه‌ای به گفته‌هاش چه بود؟»، گفت: احتمالا ایشان می‌گفتند «غلط کردی». شاید می‌گفتند اینکه از هزینه‌های جانی و مالی چنین کاری نترسیدی احسنت، اما این مسیر یک مسیر غلط است. در این مدت بلایی سر من و خانواده‌ام آمده است که از صد بار اعدام شدن هم بدتر است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. خوب این […] رو نباید به خاطر این کارهای احمقانه مجازات کرد میگن اسرائیل بد ولی همین اسرائیل موسی کاتساو رو که یه زمانی رئیس جمهورش بوده بدلیل آزار جنسی منشی دفترش محاکمه و مجازات میکنه اونم چندین سال بعد ، این یارو که مدعی حفاظت رئیس جمهور مملکت بوده از اقدامات جنایتکا آنش میگه اونموقع ازش قهرمان می‌سازند حتما بعدا میگه آره قصد داشتم ایشون رو هم ترور کنم

  14
  1
 2. این اقا گنج هستند شما کجا بودی ؟ ای که دستت میرسد کاری بکن شاید شما تونستی ملت ایران رو نجات بدی

  1
  6
 3. محافظ تروریست! عجب تناقضی!
  ایشون عمرشون را در ایران تلف کردند باید به افغانستان تحت حکومت طالبان و ملا عمر می‌رفتند و عضو القاعده می‌شدند!

  12
 4. امثال طولابی یادآور ضرب المثل دوستی خاله خرسه هستش.
  همین ها و امثالهم با نفهمی و کج فهمی، آسیب های فراوانی به نظام و رهبری زده اند.

  12
  1
 5. اینکه یک نفر به یک کار مهم (خوب یا بد) فکر کند
  ارزش خبری ندارد
  خیالات خصوصا وقتی مربوط به گذشته باشد بی اهمیت است و نباید ذهن دیگران را مشغول کرد
  همه ی انسانها فکرهایی دارند که ممکن است برخی از آنها خطرناک باشد
  اما وقتی کاری نکرده اند این خیالات ارزش خبری ندارد

 6. مردم استان لرستان به مهمان نواری معروفن اگر در سفر استان لرستان مرتکب چنین غلطی میشد ما خودمون بدون نیاز و هماهنگی با حاکمیت تمااااااااااااام دودمانش رو تا شعاع 130 کیلومتر اتیش میزدیم

  1
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا