خرید تور تابستان ایران بوم گردی

محیط‌‌زیست همدان رتبه نخست کشور شد

اقدامات شاخص اداره کل محیط زیست استان همدان در حوزه محیط زیست انسانی از جمله محقق شدن مصوبات زیست محیطی سفر رئیس جمهوری به استان، بهره‌برداری و شروع به ساخت ۳۰ تصفیه خانه، پایش و نظارت بر مدیریت پسماند و… موجب کسب رتبه نخست کشور در تحقق شاخص‌های محیط زیست انسانی شد.

به گزارش سایت همدان پیام، «مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان در این‌باره گفت: در نخستین نشست سراسری مدیران حفاظت محیط زیست با حضور علی سلاجقه معاون رئیس جمهوری که در استان فارس برگزار شد، استان‌ها از منظر عملکرد در حوزه معاونت طبیعی، توسعه، انسانی و یگان حفاظت توسط معاونت‌های تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

سیده‌مریم محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: اداره حفاظت محیط زیست همدان در حوزه معاونت محیط زیست انسانی که یکی از مهمترین و اساسی‌ترین قسمت‌های سازمان محیط زیست در جلوگیری از آلایندگی، پایش و رفع آلایندگی‌ها در حوزه صنعت، آلایندگی شهری و روستایی به شمار می‌رود رتبه نخست را کسب کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان گفت: از عمده عملکرد محیط زیست انسانی می‌توان به تجهیز و تکمیل آزمایشگاه‌های اداره کل اشاره داشت که هم اینک چندین آزمایشگاه مجهز در استان وجود دارد که نمونه برداری‌ها در این محل آنالیز و سنجش می‌شود.

محمدی بیان کرد: بنابراین با خرید آنالایزها، سنجشگرها و مواد آزمایشگاهی همه آزمایشگاه‌های محیط زیست همدان تکمیل و تجهیز شدند.

او گفت: یکی از مصوبات سفر رئیس جمهوری و اعضای هیأت دولت به استان همدان رفع آلودگی‌ها و پایش کیفی هوا در مناطق مختلف بود که هم اینک همه شهرستان های این استان مجهز به دستگاه پایش کیفی هوا شده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان با بیان اینکه این معاونت شامل دفاتر پایش و نظارت، پسماند، آب و خاک، هوا و اقلیم و دفتر گرد و غبار است اظهار کرد: چند کارگروه اصلی شامل آلودگی هوا و دبیری پسماند با مسئولیت و دبیری معاونت محیط زیست انسانی محیط زیست استان‌ها برگزار می‌شود.

محمدی طراحی و را‌ه‌اندازی سامانه جامع محیط زیست را مبارک‌ترین اتفاق چند سال اخیر در حوزه معاونت محیط زیست انسانی دانست و گفت: همه پیگیری‌ها در حوزه آلودگی صنعتی، انتقال پسماند، آزمایشگاه‌های مرتبط، خوداظهاری‌ها و در مجموع شناسنامه زیست محیط هر واحد صنعتی در بستر این سامانه قرار گرفته‌است.

او افزود: سازمان بازرسی کشور و سازمان امور مالیاتی در حوزه عوارض سبز به این سامانه وصل هستند و می‌توانند وضعیت زیست محیطی هر واحد صنعتی و کارنامه زیست محیطی خود را در این سامانه به صورت مستمر مشاهده کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان اظهار کرد: همه فعالیت‌های محیط زیست، داده‌ها و پایش‌های این مجموعه در بستر سامانه جامع محیط زیست ثبت و ضبط می‌شود و خروجی که از این سامانه گرفته شده موجب شد محیط زیست انسانی این اداره کل، استان برتر کشور در حوزه شاخص‌های ارزیابی عملکرد شود.

محمدی افزود: با بهره‌گیری از ظرفیت سامانه جامع محیط زیست و نظارت مستمر بر پسماندهای صنعتی و ویژه، سه هزار و ۳۰۰ تن پسماند مدیریت شد.

او گفت: به دنبال پیگیری‌های اداره کل حفاظت محیط زیست همدان برای پیشگیری از ورود پساب واحدهای صنعتی به چرخه محیط زیست ۳۰ تصفیه خانه از سال ۱۴۰۱ تاکنون شروع به کار کرده یا در حال ایجاد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان تأکید کرد: همه واحدهایی که از آب استفاده می‌کنند مجاز به رها‌سازی پساب حاصل از تولید در محیط نبوده و باید آن را تصفیه کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان اظهار کرد: همایش صنعت سبز همه ساله با هدف ارزیابی رعایت الزامات زیست محیطی در واحدهای صنعتی و خدماتی کشور در معاونت محیط زیست انسانی سازمانی برگزار می‌شود.

محمدی یادآوری کرد: سال گذشته ۲۱ واحد صنعتی و خدماتی این استان کاندید همایش صنعت سبز بودند که از این تعداد سه واحد صنعتی و خدماتی برگزیده ملی شدند همچنین این واحدها علاوه بر سازمان در همایش استانی نیز تجلیل شدند.

او گفت: برخی واحدهای صنعتی که طی سالیان گذشته در استان گامی در راستای اقدامات محیط زیستی برنداشته بودند در ۲ سال گذشته شروع به کار احداث تصفیه خانه و نصب فیلتراسیون مناسب و رفع آلایندگی کردند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا