خرید تور تابستان ایران بوم گردی

خاطرات هاشمی ۱۹ اردیبهشت سال ۸۰ | تاثیر «بی‌عزت» شدن روحانیت بر مساجد

انصاف نیوز: خاطرات روزنوشت آیت‌الله اکبر هاشمی در اردیبهشت سال ۱۳۸۰ را در ادامه می‌خوانید:

چهارشنبه 19 اردیبهشت 1380 | 15 صفر 1422 9 می 2001

آقای تقی قرائتی، [رئیس مؤسسه مسجد]، همراه با [40 نفر] جمعی از محققان مسجد آمدند. گزارشی از عملکردشان در مورد اصلاح وضع مساجد و تحقیق‌ها و آموزش‌ها دادند و از کمی بودجه گفتند. به اخوی محمد، [معاون اجرایی رییس‌جمهور] گفتم که کمک‌شان کنند؛ کار خوبی دارند. سخنرانی مبسوطی درباره سابقه معبد و مسجد در همه ادیان آسمانی و نقش مسجد و روحانیت در تحولات مثبت جامعه ایرادکردم.[1]

اخوی محمد، [رییس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی] آمد. گفت، در محافل سیاسی، برای نامزدشدن آقای [علی] شمخانی، [وزیر دفاع]، تحلیل‌های گوناگونی دارند و جناح دوم خرداد هم منفعل شده است. بعضی ایشان را از سوی شما و بعضی از سوی رهبری می‌دانند. گفتم، به هیچ یک از ما مربوط نیست و شخصاً با مشاوره فرماندهان سپاه، به این تصمیم رسیده است و بعد از نام‌نویسی به ملاقات من آمد و علل اقدام خود را توضیح داد. از رهبری هم فقط پرسیده و ایشان مثل سایر افراد گفته‌اند، مخالفتی ندارم. به آقای خاتمی هم همین را گفته‌اند.

عصر آقای فیدل کاسترو، رئیس‌جمهور کوبا و همراهان آمدند. یک ساعت و نیم مذاکره کردیم. شروع به حرف‌زدن در موضوعی که می‌کند، دیگر متوقف نمی‌شود و به حاشیه می‌رود. چندباری دوستانه با سئوالاتی صحبت را قطع کردم درباره روابطشان با روسیه، چین و کشورهای آمریکای لاتین و آمریکا و نیاز به سوخت و برنامه ساخت نیروگاه هسته‌ای و چند مورد سوءقصد به جانش و اهمیت انقلاب اسلامی ایران حرف زدم. گفت، ایران، چین، هند و روسیه، می‌توانند از یک قطبی‌شدن جهان جلوگیری کنند. از کارها و برنامه‌های ایران تجلیل کرد و برای رفتن به کوبا دعوتم کرد. من هم از روحیات انقلابی او و مردم کوبا و مقاومت آنها قدردانی‌ کردم. تهران را شهر عظیمی یافته است. با نحوه صحبت‌ کردنش، فهمیدم که چرا سخنرانی‌های چندساعته دارد.

آقای [محمدرضا] مخبر [دزفولی، عضو کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام] آمد. پیش‌نویس آیین‌نامه نظارت مجمع را آورد و تحلیلی از روند انتخابات [میان‌دوره‌ای] مجلس و احتمال تقلب در انتخابات داد. گفت، با توجه به داده‌های افکارسنجی‌ها، علی‌رغم اینکه نامزد نیستم، من را از بقیه جلوتر می‌دیدند.

امروز هم یک کودک سه‌ماهه در فلسطین شهید شده و با توجه به شهیدشدن کودک چهارماهه‌ای در روز گذشته، عواطف را تحریک کرده است.


[1] – در بخشی از این سخنرانی آمده است: «مسجد به عنوان جایی‌که انسان‌ها آنجا باید پرورش پیدا کنند، در نظام پرورش الهی تعبیه شده است. سرمایه مسجد این است که انسان‌هایی به مسجد می‌آیند که می‌خواهند خوب شوند. خداوند هم به گونه‌ای درست کرده که اگر انسان با قصد تطهیر به مساجد رفت و آمد کند، خداوند بیمه کرده که در آن تطهیری که می‌خواهند، موفق شوند. مسجد سازنده است. اگر نظام اسلامی بتواند این ماهیت اهداف مسجد را خوب، صریح، گویا، واضح، قابل فهم و درست برای مردم توضیح بدهد که مردم بدانند مساجد، چه خاصیتی برای آنها دارد، می‌تواند موفق شود. رابطه مسجد با مردم همان رابطه‌ای که در دین اسلام آمد، نیست. در اینجا وظیفه روحانیت خیلی مهم است. یکی از رمزهای تداوم حضور روحانیت در جامعه در اینجاست؛ یعنی سرنوشت (روحانیت و مسجد با هم یکی شده است؛ اگر مسجد عزیز باشد، روحانیت عزیز است و اگر یکی از اینها عزت را از دست بدهند، دیگری هم عزتش از دست می‌دهد.» رجوع کنید ←کتاب «هاشمی‌ رفسنجانی، سخنرانی‌های 1380»، دفترنشر معارف انقلاب، 1402.

منبع: کتاب خاطرات هاشمی در سال ۱۳۸۰؛ «افراط در اختلاف»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا