خرید تور تابستان ایران بوم گردی

شرکت ملی گاز، گاز پتروشیمی ها را قطع کرد!

 در اختلاف مالی شرکت ملی گاز ایران و شرکت های پتروشیمی، کار به حدی بالا کشیده است که شرکت ملی گاز، تامین خوراک برخی واحدهای پتروشیمی را متوقف کرده است.

مجتمع پتروشیمی | میز نفت

مجتمع پتروشیمی | میز نفتبه گزارش میز نفت، دو روز پیش بود که خبری منتشر شد که می گفت شرکت ملی گاز ایران، تامین خوراک برخی مجتمع های پتروشیمی را قطع کرده است؛ آن هم به دلیل بدهی.

گرچه این اقدام سال گذشته نیز در قبال دو مجتمع پتروشیمی سابقه داشت اما گستردگی قطع گاز طی روزهای اخیر، موجب شد تا شوک بزرگی به صنایع پتروشیمی وارد شود.

شرکت ملی گاز می گوید هدف از قطع گاز، متقاعد کردن پتروشیمی ها برای پرداخت بدهی شان است و البته، پتروشیمی ها می گوید دولت بابت دریافت بخشی از محصولاتشان هنوز بدهی خود را تسویه نکرده تا آنها هم بتوانند بدهی شان را پرداخت کنند.

میزان بدهی پتروشیمی به گاز
 

این در حالی است که مرکز پژوهش های مجلس گزارش داده بدهی شرکت های پتروشیمی بابت خرید گاز طبیعی طی سال گذشته به حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.
 
 طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، عملکرد فروش داخلی گاز طبیعی در سال 1402 حاکی از محقق نشدن 87.3 هزار میلیارد تومان از منابع این بند است که دلیل آن عدم پرداخت قبوض گاز توسط شرکت‌های پتروشیمی و معوق شدن بدهی‌ها است.
 
سال گذشته حدود 60 هزار میلیارد تومان مطالبات بابت فروش گاز به صنایع عمده ایجاد شد. عدم وجود جرایم موثر بر مبنای مدت زمان تأخیر پرداخت قبوض، انگیزه تعویق پرداخت توسط شرکت ها را تقویت کرده است.
 
در همین باره، رحمانی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفته است پتروشیمی ها بزرگترین بدهکار این شرکت هستند و باید بدهی خود را تسویه کنند.
 
مشخص نیست پایان این اختلاف بزرگ به کجا ختم خواهد شد ولی هر چه هست، به خوبی نمایان است که اقتصاد ایران در دعواهای بخشی در حال تضعیف است.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا