خرید تور تابستان ایران بوم گردی

قال الصادق | چرا بیشتر احادیث از امام صادق است؟

یک کارشناس مذهبی در پاسخ به این سوال که چرا بیشتر احادیث از امام صادق است؟ گفت: در یک بازه زمانی و آسان شدن شرایط امام صادق(ع) توانستند آزادانه به بیان احادیث بپردازند.

او در ادامه افزود: نقل شده است که در مسجد کوفه در آن واحد ده‌ها هزار راوی «قال الصادق» می‌گفتند، یعنی از امام صادق(ع) نقل حدیث می‌کردند.

به نوشته‌ی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مجتبی کلباسی رئیس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به اینکه برگزاری کرسی‌های آزاد‌اندیشی میان اهل‌ بیت(ع) از اهمیت خاصی برخوردار بوده است، با اشاره به دوران زندگانی صادق آل محمد(ص) گفت: در دوران امام صادق(ع) شرایط ویژه‌ای پدید آمد، زیرا با جابجایی حکومت از بنی‌ امیه به بنی عباس از فشارهای حکومتی تا اندازه‌ای کاسته شد، در همین راستا رواج افکار و اندیشه‌های مختلف و رشد و توسعه مکاتب انحرافی زمینه‌های را فراهم آورد تا امام صادق(ع) به تشکیل دانشگاه‌های علمی مبادرت کنند.

وی با بیان اینکه ترویج افکار التقاطی نظیر مرجئه، زنادقه و … مبانی اندیشه‌های اسلامی را در زمان امام صادق(ع) با آسیب مواجه ساخته بود، افزود: مجموع این عوامل بستری را فراهم آورد تا اماممعارف اهل بیت(ع) را با شتاب بیشتری به جامعه عرضه کند، با این وجود در دوران‌های قبل از امام صادق(ع) با فشارهایی که بنی‌امیه بر ائمه(ع) وارد کرده بود، این مهم محقق نشد و امام صادق(ع) در تقابل با تضارب آرایی که در جامعه پیش آمده بود، توانست معارف اهل بیت(ع) را در سرتاسر عالم اسلامی بگستراند.

حجت‌الاسلام کلباسی با اشاره به اینکه در اثر تأسیس دانشگاه جعفری بیشترین روایات از امام صادق(ع) نقل شده است، اظهار داشت: امام صادق(ع) در دوران زندگی خویش با انواع و اقسام فشارهای مختلف از جانب حکومت روبرو بود، هر چند که از لحاظ قدرت سیاسی و نظامی حکومت در آن مقطع در شرایطی نبود که بتواند همانند گذشته فشارهای خود را عملی سازد که وقوع ده‌ها حادثه غمبار و سخت بر امام صادق(ع) شاهد بر این ادعاست.

وی ادامه داد: به گونه‌ای که تحت نظر داشتن امام و احضار ایشان همراه با سفرهای سنگین برای پاسخگویی به حکام و شهادت بسیاری از بنی ‌هاشم نظیر زید بن‌ علی‌ بن حسین، یحیی بن زید از سادات بنی‌ الحسن و ده‌ها مورد دیگر از جمله موارد فشارهای وارده بر صادق آل محمد(ص) است.

رئیس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه در یک بازه زمانی و آسان شدن شرایط امام صادق(ع) توانستند آزادانه به بیان احادیث بپردازند، خاطرنشان کرد: نقل شده است که در مسجد کوفه در آن واحد ده‌ها هزار راوی «قال جعفر‌ بن محمد» می‌گفتند، یعنی از امام صادق(ع) نقل حدیث می‌کردند.

انتهای پیام

بانک صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا