خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بزرگان فرهنگ و ادب و هنر ایران زمین مهمان “مست عشق” شدند (+تصاویر)

شاید به جرات بتوان گفت گردآوردن چنین بزرگانی در کنار هم، تنها در سایۀ اسامی بزرگی چون شمس و مولانا امکان پذیر بود.

   عصر ایران – امروز جمعه ۱۴ اردیبهشت در رویدادی کم نظیر، بزرگان فرهنگ و ادب و هنر در موزه سینما گردهم آمدند و به تماشای فیلم سینمایی “مست عشق” آخرین فیلم حسن فتحی نشستند که بر اساس برداشتی آزاد از حکایت شمس و مولانا ساخته شده است.

  شاید به جرأت بتوان گفت گرد آوردن چنین بزرگانی در کنار هم، تنها در سایۀ اسامی بزرگی چون شمس و مولانا امکان پذیر بود و با همت سازندگان فیلم سینمایی مست عشق و “بنیاد شمس و مولانا” این امر محقق شد.

مست عشق

  بزرگانی از دکتر محمدعلی موحد مولاناپژوه و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب، دکتر کریم زمانی، دکتر جلال‌الدین کزازی و دکتر ژاله آموزگار از ادیبان و مولاناپژوهان برجسته، پروفسور ارفعی زبان شناس و متخصص زبان‌های باستانی کشورمان (که ترجمه منشور کوروش از خدمات ارزنده او به تاریخ و فرهنگ کشور به شمار می‌آید) تا لوریس چکناواریان و خدایی از بزرگان موسیقی کشور، کریم زمانی، محمد حیدری، عین‌الدین صادق‌زاده و  سبزه – همگی استادان بنام خطاطی و خوش‌نویسی‌اند- دکتر موسی غنی ‌نژاد- اقتصاددان – و دکتر عبدالمحمود رضوانی دهاقانی مترجم و زبان‌شناس برجسته که ترجمه گلستان سعدی به انگلیسی از کارهای ماندگار اوست، سید احمد محیط طباطبایی، یونس شکرخواه، نمک دوست و سید فرید قاسمی که همگی از چهره های شاخص علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری‌اند در برنامه صبح امروز در سالن سینماتوگراف موزه سینما به تماشای “مست عشق” نشستند. 

میهمانان فیلم مست عشق

این مراسم که از ساعت ۱۰ صبح و با حضور حسن فتحی کارگردان و فرهاد توحیدی نویسنده فیلمنامه فیلم سینمایی مست عشق آغاز شد، با تماشای فیلم ادامه یافت و پس از آن این اساتید در کنار یکدیگر و در محفلی دوستانه به بحث گفتگو درباره فیلم و محتوای آن پرداختند. 

ابتکار گروه تولید فیلم سینمایی مست عشق در برنامه‌ریزی این رویداد که به نوعی با هدف ایجاد همگرایی میان جامعه نخبگانی و مخاطبان سینمایی شکل گرفته بود، در پایان مراسم و پس از اتمام فیلم بازخوردهای بسیار مثبتی را به همراه داشت.

حضور ستارگانی چون دکتر محمد‌علی موحد در کنار لوریس چکناواریان پیام آور این واقعیت جذاب بود، که پاسداران و نگاهبانان تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم، همچنان برای حمایت از آثار فاخری که مبلغ و نماینده‌ی چهره‌ی زیبای «ادبیات پارسی و عرفان ایرانی» در پیش چشم مردم جهان است، در کنار هنرمندان متعهد کشورمان ایستاده‌اند تا همچون همیشه، سالن‌های سینما محلی برای گرد آمدن فرهیختگان و تعالی فرهنگ باشد.

هرچند بازخورد شگفت انگیز این چهره‌های دانشمند و نکته سنج، مسئولیت دست‌اندرکاران و خالقان اثر را در آینده سنگین تر می کند اما در عین حال، تعاریف زیبایی که این ستارگان درخشان آسمان فرهنگ و ادب کشور از فیلم و محتوای آن داشتند و رضایتمندی‌شان از نحوه پرداختن به ظرایف رابطه شمس و مولانا برای عوامل سازنده فیلم بسیار جالب توجه و امیدوار کننده بود.

امروز مجمع ستارگان با زبانی که مخصوص خودشان است گفتند: اگر خوب بسازید، خوب ببینید و به داشته‌های این مرز بوم آگاه و مؤمن باشید، در کنار شما هستیم.
این علاقمندی از تشویق‌های پایان فیلم تا احساسات برانگیخته تعدادی از مخاطبان که بویژه لحظات انتهایی فیلم را با چشمانی اشکبار دنبال می‌کردند تا سخنانی که پس از اتمام فیلم و بیرون از سالن نمایش عنوان می‌کردند، همگی نشان از آن داشت که فیلم توانسته است در رسیدن به بخش قابل توجهی از اهداف خود که همانا بازنمایی برگی از تاریخ زرین فرهنگ و ادبیات کشورمان حول دو شخصیت برجسته آن یعنی شمس و مولانا است، موفق عمل نماید.

بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب
بزرگان فرهنگ و ادب

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا