خرید تور تابستان ایران بوم گردی

در تله‌ی فرزند نیاوری!

فرهاد خادمی در سایت زرکوه نیوز (چهارمحال و بختیاری) نوشت: «چند سالی است که زنگ خطر پیری جمعیت ایران به صدا درآمده، هر مسئولی که فکرش را بکنید درباره لزوم فرزندآوری و خطر پیری و کاهش جمعیت هشدارهای لازم را داده است. مسئولان هر ترفندی را که بلد بودند تا فرزندآوری در کشور با استقبال روبرو شود اما متاسفانه یک مقاومت پراکنده در قبال سیاست‌های اعلامی شکل گرفته که همه زوجین دلیل بی‌علاقگی خود را به فرزند مسائل اقتصادی و اجتماعی ذکرمی‌‌کنند که الحق هم درست است. با این تورم لجام گسیخته و گرانی‌های کمرشکن قطعاً خانواده ها تحمل یک موجود دیگر را در این شرایط ندارند.

آمارهای زیر گویای خیلی چیزهاست:
۱- در سال ۱۴۰۵، کشور ایران در تله جمعیتی خواهد افتاد و ۱۳۰ سال طول می کشد که کشور پیر ایران دوباره جوان بشود.
۲- سال ۱۴۸۰ ایران کشوری است با ۳۱ میلیون نفر (تقریبا یک سوم الان) که ۶۵درصد جمعیت آن سن بالای ۷۰ سال دارند. یعنی جوانی وجود نخواهد داشت که کاری برای کشور انجام بدهد.
۳- فاجعه این است که نرخ رشد ایران هم اکنون زیر ۱درصد و نزدیک صفر است که آن هم مربوط به اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان و استان آذربایجان غربی می شود.

چند عامل موثر در تشدید این بحران

۱- افزایش سن ازدواج
۲- کاهش تمایل به ازدواج
۳- افزایش نرخ طلاق
۴- افزایش نرخ ناباروری
۵- جلوگیری و کاهش تمایل به فرزند آوری.
۵- لازم است یادآوری شود که از فرزند چهارم به بعد روی رشد جمعیت تاثیر دارد و با دو فرزند اول (جانشین والدین) نرخ رشد روی صفر می‌ماند. یعنی افزایش جمعیت محاسبه نمی‌شود.
۶- در سال ۱۳۹۶ ایران جزو ۷۷ کشور جوان بوده است.
۷-سال ۱۴۰۱ ایران جزو ۱۱۱ کشور میانسال دنیا شده است.
۸-سال ۱۴۰۵ ایران داخل تله جمعیتی خواهد افتاد و جزو ۱۱ کشور پیر دنیا می شود.
۹-سال ۱۴۲۰ ایران سومین کشور پیر دنیا خواهد شد.
۱۰-سال ۱۴۸۰ جمعیت ایران ۳۱ میلیون نفر خواهد شد.
۱۱- هم اکنون نیز اوضاع در کشور ایران بسیار وخیم است: ۴۱ میلیون تن جمعیت زن وجود دارند که ۶۳درصد آنها یائسه هستند و از ۳۷ درصد باقیمانده، یک پنجم نابارور قطعی و یک پنجم هم نابارور ثانویه هستند.
۱۲- یعنی فقط ۲۲درصد از زنان کشور ایران توانایی باروری دارند که بسیاری از آنها نیز به دلایل مختلف تمایل به فرزندآوری ندارند. البته ناباروری مردان را نیز باید اضافه کرد.
چه باید کرد؟ وضعیت اقتصادی ، اشتغال و مشکلات خانوادگی مهمترین دلایل بروز این اتفاق وحشتناک در کشور ما شده است.آقایان مسئول به فکر ایران و آینده آن باشید.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. شما بگید با این نسل جوان دهه شصتی چه کردید که هنوز دنبال نسل جوان هستید ؟ خودمون کم رنج کشیدیم بچه بیاوریم که اون هم رنج بکشد ؟ باور کنید ما خودمون هم زیادیم چه برسد به بچه هایمان

    2
    2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا