خرید تور تابستان ایران بوم گردی

خاطرات هاشمی ۲۳ اردیبهشت سال ۸۰ | گزارشی از تکنولوژی‌های جدید برای گازسوز کردن خودروها

انصاف نیوز: خاطرات روزنوشت آیت‌الله اکبر هاشمی در اردیبهشت سال ۱۳۸۰ را در ادامه می‌خوانید:

یکشنبه 23 اردیبهشت 1380 | 19 صفر 1422 13 می 2001

آقایان [سیدرضا] سجادی، [رئیس دفتر همکاری‌های فن‌آوری ریاست‌ جمهوری] و دکتر [همایون] معدل، [مدیرعامل شرکت فناوری هیدروژن و عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس] آمدند. با ویدئو، در مورد تکنولوژی پیل سوختی، گزارشی دادند.[1] دکتر معدل، این تکنولوژی را از آمریکا که کار می‌کرده، آورده تا به جای سوخت بنزین و یا گاز در خودروها، از برق حاصل از پیل سوختی استفاده شود که از هیدروژن یا گاز و یا متانول، به عنوان ماده اصلی استفاده شود. مدعی است، ارزان‌تر از بنزین تمام می‌شود و آلودگی هوا هم ندارد و گفت، اکنون در آلمان و چند کشور دیگر، در آستانه تولید انبوه این‌گونه خودروها هستند و برای پشتیبانی مالی و سیاسی، برای پیاده‌ کردن این تکنولوژی استمداد کرد. معلوم شد، با مهدی هم مذاکره کرده‌اند که در کنار طرح گازسوز کردن خودروها، از این پیل استفاده شود.

آقای [علی‌اصغر] مروارید، [رئیس مؤسسه فرهنگ‌ اسلامی] آمد و دعوت کرد، برای بازدید از «مرکز انقلاب» یا میهمانی در منزلش و برای خرید تعدادی از «مجموعه فقه» که اخیراً با ترکیب فقه شیعه و سنی در 110 جلد در لبنان چاپ کرده و قیمت هر دوره 800 دلار است، استمداد کرد.

آقای [علیرضا] پیروزمند، [از بخش‌ تحقیقات حوزه علمیه] از قم آمد و درباره نظام اسلامی براساس معارف اصل اسلام و بدون مونتاژ با داده‌های فرهنگ و تمدن غرب، مطالبی داشت؛ از گروه همکاران مرحوم [منیرالدین] حسینی‌ شیرازی است.

عصر آقای [منصور] رضوی، رئیس سابق سازمان امور [اداری و] استخدامی آمد. برای انتخابات ریاست‌ جمهوری، نام‌نویسی کرده است. درباره نقاط مثبت خود، توضیحات داد. برای کسب رأی فکر می‌کند، مشکل اصلی‌اش نداشتن پول برای تبلیغات است. برای کمک یا وام استمداد کرد و برای ادامه مشورت کرد.

پیش از مغرب به دانشگاه تهران رفتیم و در مراسم عزاداری ستاد [برگزاری] نمازجمعه شرکت‌ کردم. نماز مغرب و عشا، به امامت من خوانده شد. به خانه آمدیم. شام از همان غذای نذری‌شان فرستادند. مسأله تظاهرات بربرها در الجزایر، مشکل‌ساز شده است؛ گویا نیمی از مردم از نژاد بربرند و اخیراً در شمال شرقی الجزایر که منطقه اصلی آنهاست، درگیری‌هایی با پلیس پیدا کرده‌اند؛ حدود هشتاد نفر کشته شده‌اند.


[1] – دکتر معدل در این جلسه گفت: «بر اساس مطالعات کارشناسان، تا ده سال دیگر، میلیاردها دلار بازار مصرف برای پیل سوختی در صنایع مختلف به وجود می‌آید و در نهایت خودروهای پیل سوختی، تمام بازارهای اتومبیل دنیا را تصرف خواهند کرد. وی با اشاره به تشکیل کمیته راهبردی پیل سوختی کشور و اجرای طرح مطالعاتی امکان‌سنجی و تدوین استراتژی توسعه پیل سوختی بر ضرورت توجه به زمینه‌های کلیدی و اولویت دار این بخش به ویژه استفاده از فناوری پیل سوختی در صنایع باتری‌سازی، واحدهای نیروگاهی بزرگ و صنایع خودروسازی تاکید کرد.

منبع: کتاب خاطرات هاشمی در سال ۱۳۸۰؛ «افراط در اختلاف»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا