خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بازگشت دلار به کانال ۵۰ هزار تومان محتمل است؟

سایت روزنامه کارون (خوزستان) نوشت: «بازارهای سنتی ایران در هفته سوم اردیبهشت نیز با بازدهی محدودی روبه‌رو بودند و سرمایه‌گذاران یک جا با قرمزپوشی بازارها مواجه شدند.

بررسی بازارهای چهارگانه نشان می‌دهدکه عقب‌نشینی بازارها به پرچم‌داری دلار در هفته سوم اردیبهشت نیز تداوم یافت و سبب شد قیمت سکه، دلار و طلا نیز با افت مواجه شود البته این افت نسبت به هفته‌های قبل کمتر بوده است. دلار هر چند در سومین هفته اردیبهشت نیز با کاهش قیمت اندکی روبه‌رو شد اما تقلایش برای بازگشت به کانال پنجاه هزار تومان همچنان بی‌جواب ماند. بازگشت دلار به این کانال حالا به سئوال مهمی برای افکار عمومی تبدیل شده است. با این حال بسیاری از کارشناسان معتقدند زمان ماندگاری دلار در کانال شصت هزار تومان طولانی است و چسبندگی در بازار دلار سبب شده است، روند بازگشت قیمت چندان ممکن نباشد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان نیز بر این عقیده‌اند که در صورت تداوم ثبات سیاسی در منطقه امکان عقب‌نشینی دلار به کانال پنجاه هزار تومان همچنان وجود دارد. سید کمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی بر این اعتقاد است که دلار در حال حاضر حباب قیمتی چندانی را شاد نیست و پیش از این با رشد بیش از اندازه قیمت و ایستادن در محدوده قیمتی بالاتر از ارزش واقعی، مجبور به بازگشت شد اما در شرایط نونی با توجه به تورم ریالی به نظر نمی‌رسد قیمت دلار چندان کاهشی را تجربه کند.

او معتقد است ممکن است در کوتاه مدت این اتفاق رخ دهد. پیش از این یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با اشاره به این موضوع که نرخ ارز در کشور تحت تاثیر جریان‌های روانی است، گفت: در سایه جریان‌های روانی انتظارات تورمی شکل می‌‎‌گیرد و این انتظارات نیز عاملی برای افزایش تقاضا و نرخ ارز است. عده‌ای متخصصِ ایجاد جنگ روانی هستند؛ بنابراین مخالفان دولت در حین رخداد تنش‌‎های سیاسی از ابزار جنگ روانی استفاده می‌کنند؛ البته برخی از ذی‌نفعان نیز از بالارفتن نرخ دلار سود می‌برند؛ در نتیجه شرایطی را ایجاد می‌کنند تا مسیر انتظارات مردم را تغییر دهند.

آل اسحاق با بیان این که شوک سیاسی جدید رخ ندهد، احتمال دارد دلار به دامنه ۵۰ هزار تومان برگردد، افزود: برخی با نشان دادن فضای ملتهب ناشی از بحران‌های سیاسی منطقه، نرخ ارز را بالا می‌برند و اقدام به فروش دلار می‌کنند و سپس با آرام شدن فضا اقدام به خرید ارز می‌کنند تا جیب‌های خود را پر کنند.به نظر می‌رسد بازگشت دلار به کانال پنجاه هزار تومان تنها در صورتی ممکن است که ثبات سیاسی در منطقه برقرار باشد و این سیاست است که مجوز بازگشت برای دلار را صادر خواهد کرد.دلار در هفته سوم اردیبهشت کاهشی حدود ۲۵۰ تومان را تجربه کرد.

طلا پرچمدار ریزش

در اثر کاهش قیمت دلار، بهای طلا در بازارهای ایران نیز با ریزش مواجه گردید. نکته اینجاست که کاهش ۴۷ هزار تومانی قیمت طلا در حالی رخ داد که قیمت انس جهانی رشدی اندک در محدوده ۱.۵درصدی را تجربه کرد.قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ایستادن در محدوده قیمتی ۴۱ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کاهشی در حدود سیصد هزار تومان را شاهد بود.

بورس باز هم منفی ماند

بورس هم در زمان رشد دلار منفی است هم در زمان عقب نشینی نرخ دلار در بازار.شاخص کل بورس در هفته سوم اردیبهشت‌ماه ۲.۰۲ درصد افت کرد و از ارتفاع دو میلیون و ۲۶۴ هزار و ۹۱۷ واحدی در نخستین ساعت معاملاتی هفته، به دو میلیون و ۲۱۹ هزار و ۹۲ واحد رسید.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا