خرید تور تابستان ایران بوم گردی

مهدی فضائلی: عملیات وعده صادق دیکته بدون غلط بود

مهدی فضائلی، عضو دفتر رهبری در یادداشتی که در خبرگزاری اصولگرای فارس متشر شده نوشت:

تقریبا ۲۷ روز از عملیات غرور آفرین وعده صادق می‌گذرد( نیمه شب ۲۵ فروردین انجام شد) ولی این عملیات آنقدر باعظمت و تأثیرگذار بود که همچنان می ‌توان و باید در باره آن سخن گفته شود.


در این یادداشت به اختصار به سه پیامد راهبردی این عملیات اشاره می شود.


نخست،‌ ارائه نمونه و تجربه جدیدی برای زیر سؤال بردن گزاره، “فقط دیکته ننوشته غلط ندارد”!


گزاره‌ها نقش مهمی در جهت دهی به افکار و رفتار ما دارند؛ گزاره‌های درست مقدمه نگرش بینش و رفتار صحیح ما می شوند و گزاره‌های غلط نیز نگرش،بینش و رفتار ما را تحت تاثیر قرار می دهند و به بیراهه می‌برند.


یکی از گزاره‌های غلط این است که ” فقط دیکته ننوشته غلط ندارد.” این گزاره توجیه کننده نوشتن دیکته ‌های غلط است و اقدام کنندگان در عرصه‌های مختلف را وانمی‌دارد تلاش کنند اقدام بدون غلط یا حداقل با اشتباه قابل اغماض انجام دهند!


ولی عملیات وعده صادق نشان داد می شود دیکته نوشت، آن هم دیکته‌ای بسیار دشوار، پیچیده و با ریسک بالا اما بدون غلط.
تغییر چنین گزاره‌هایی می‌تواند تأثیرات عمیق فرهنگی و اجتماعی بدنبال داشته باشد.


دومین نکته، پی‌آمد راهبردی معتبر سازی تهدیدات آتی جمهوری اسلامی ایران است.


در معادلات جهانی، اعتبار یک کشور، نقش مهمی در تعیین جایگاه آن کشور دارد. یکی از وجوه این اعتبار، معتبر بودن تهدیدات کشورهاست.


این اعتبار، در بزنگاه‌ها نقش تعیین کننده ای در بازدارندگی دارد لذا عملیات وعده صادق موجب افزایش قابل توجه توان بازدارندگی ایران شد.


بخش سخت ‌افزاری این اعتبار، و استفاده از صدها پهپاد، موشک کروز و موشک بالستیک برخورداری کشور از توان و تجهیزات نظامی لازم برای اجرای عملیات را شامل می شود و بخش نرم‌افزاری آنکه از جهاتی از بخش سخت‌افزاری مهمتر است شامل قدرت طراحی و برنامه ریزی و بویژه اراده لازم برای اجرای عملیات بود.


عملیاتی قوی و قاطع از داخل خاک ایران علیه اهداف نظامی در داخل خاک رژیم غاصب صهیونیستی.


و نکته سوم، ترمیم غرور ملی بود.


شرارت رژیم صهیونیستی در حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، غرور ملی مردم مارا جریحه دار کرد و عدم ترمیم آن می‌توانست به احساس امنیت مردم آسیب وارد نماید و زمینه ساز شکل‌گیری این گزاره شود که نظام در شرایط حساس توان و یا شجاعت لازم برای دفاع از منافع مشروع خود را ندارد.


خسارات جبران ناپذیر این گزاره کاملأ روشن است و ادامه این گزاره می توانست به اشتباه محاسباتی دشمن منجر و موجب شرارت‌های بیشتر رژیم صهیونیستی گردد.


عملیات وعده صادق نه تنها غرور ملی مردم را ترمیم کرد و از تکرار شرارت‌های دشمن جلوگیری بعمل آورد بلکه اعتبار جمهوری اسلامی ایران را در دفع تهدیدات و توان و شجاعت لازم در تصمیم گیری های راهبردی را به نمایش گذاشت.


عملیات وعده صادق، جایگاه ایران را نزد استراتژیست‌های دنیا متحول کرد و قدرت اراده ملت ایران و نیروهای مسلح در عرصه بین‌المللی را به آنها اثبات نمود؛ لذا عملیات “وعده صادق” نقطه عطف تحولات منطقه گردید.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا