خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ریزشِ سنگین آراء نمایندگان ابقا شده تهران در پارلمان دوازدهم / روزهای سخت قالیباف در راه است… +جدول

پرونده انتخابات مجلس دوازدهم در حالی در تهران بسته شد که هم نمایندگان ابقا شده در پارلمان آینده ریزش رأی سنگینی داشتند هم طیف بندی سیاسی با تغییر محسوسی همراه شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پرونده دور دوم انتخابات مجلس دوزادهم بسته شد و تکلیف ۴۵ کرسی خالی پارلمان آینده مشخص شد. پیش‌تر در دور اول انتخابات مجلس که در ۱۱ اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، ۲۴۵ منتخب به مجلس راه پیدا کرده بودند و در دور دوم هم ۴۵ منتخب از ۲۲ حوزه انتخابیه راهی خانه ملت شدند.

در این میان، مهمترین حوزه انتخابیه در دور دوم انتخابات حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات بود که ۱۴ نفر از کاندیداهای این حوزه در دور اول انتخابات در زمره منتخبین مجلس دوازدهم قرار گرفتنه بودند و تکلیف ۱۶ کرسی دیگر آن روز جمعه ۲۱ اردیبهشت مشخص شد.

ریزش سنگین آراء نمایندگان ابقا شده

یکی از عجیب‌ترین اتفاقات در انتخابات مجلس دوازدهم در تهران، ریزش شدید آرای نمایندگانی است که سابقه حضور در مجلس فعلی را دارند. هر چند که انتخابات مجلس یازدهم نیز در فضای سرد و با مشارکت کم مردم شکل گرفت اما محمدباقر قالیباف توانسته بود با کسب ۱۲۶۵۲۸۷ رأی، جایگاه اول را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که در این دوره محمود نبویان، یکی از چهره‌های تندرو و عضو جبهه پایداری توانست به عنوان نفر اول تهران، ۵۹۷.۷۷۰ رأی را کسب کند.

یا در نمونه ای دیگر از مقایسه آرا بین این دوره و دوره گذشته، در انتخابات مجلس یازدهم احمد نادری با ۷۸۳.۵۴۵ رأی، عبدالحسین روح الامینی با ۷۷۹.۴۷۹، سید نظام‌الدین موسوی با ۷۷۸.۶۱۸ رأی و زهره الهیان ۷۷۳.۲۶۳ رأی به ترتیب جایگاه شانزدهم تا نوزدهم را به خود اختصاص داده بودند اما در این دوره، جایگاه شانزدهم به بیژن نوباوه وطن با ۲۷۱.۰۹۴ رأی رسید. محمد سراج با ۲۴۸.۹۲۷ رأی، ابوالفضل ظهره‌وند با ۲۳۹.۷۱۹ رأی و حسین صمصامی با ۲۳۶.۹۲۱ رأی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

همچنین عزت الله اکبری تالارپشتی، نفر سی‌ام تهران در انتخابات ۹۸، توانسته بود ۶۴۲.۲۴۱ رأی به دست بیاورد اما علیرضا سلیمی در انتخابات مجلس دوازدهم فقط ۱۹۸.۸۳۵ رأی کسب کرد.

کدام نمایندگان ابقا شدند؟

مقایسه آراء نمایندگان فعلی تهران در مجلس یازدهم با منتخبان تهران در مجلس دوازدهم حکایت از آن دارد که ۱۳ نماینده فعلی تهران راهی مجلس آینده شدند. برهمین اساس محمدباقر قالیباف، محمود نبویان، سیدرضا تقی‌پور، مرتضی آقاتهرانی، روح‌الله ایزدخواه، اسماعیل کوثری، علی یزدی‌خواه، علی خضریان، مالک شریعتی، بیژن نوباوه‌وطن، احمد نادری، سمیه رفیعی و عبدالحسین روح‌الامینی از نمایندگانی هستند که در سمت خود ابقا شدند.

همچنین مصطفی آقامیرسلیم، الیاس نادران، سیدمحسن دهنوی، اقبال شاکری، ابوالفضل عمویی، مجتبی توانگر، محسن پیرهادی، زهره الهیان، مهدی شریفیان، غلامحسین رضوانی، عزت الله اکبری تالارپشتی، سیدرضا تقوی، فاطمه قاسم پور و مجتبی رضاخواه از جمله نمایندگانی هستند که در مجلس آینده حضور ندارند.

علیرضا سلیمی نیز که نماینده تهران در این مجلس آینده است، در مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه محلات در مجلس حضور دارد. ابراهیم عزیزی نیز نماینده کرمانشاه در مجلس یازدهم است که در مجلس آینده بر کرسی نمایندگی تهران تکیه می زند.

۹ نماینده جدید تهران در پارلمان

همچنین، در میان منتخبان مردم تهران، کامران غضنفری، امیرحسین ثابتی منفرد، محمد سراج، ابوالفضل ظهره‌وند، حسین صمصامی، پیمان فلسفی، مرتضی محمودی، زینب قیصری و مجتبی زارعی برای نخستین بار ردای نمایندگی بر تن کرده و در قوه مقننه حضور پیدا خواهند کرد.

روزهای سخت قالیباف در راه است…

اما نتایج حاصل شده در حوزه انتخابیه تهران و دست بالای امنا در کرسی های نمایندگی پایتخت، را می توان شوک سنگینی به شورای ائتلاف و مشخصا قالیباف و حدادعادل دانست. قالیباف که تلاش زیادی کرده بود تا طیفی از یاران نزدیک خود را در لیست شانا – پایداری قرار دهد در نهایت نتیجه حاصل شده آن چیزی نبود که او تصور می کرد.

حضور پررنگ مخالفان او در مجمع نمایندگان تهران از یک سو و کلیت مجلس از سوی دیگر، کار قالیباف در مجلس دوازدهم را سخت و پیچیده خواهد کرد. اولین گام نیز انتخابات هیات رئیسه مجلس است و قالیباف برای جمع کردن رأی برای تکرار ریاستش بر پارلمان روزهای سختی را پیش رو خواهد داشت.

* در جدول زیر اسامی و میزان آرای منتخبان انتخابات دوازدهم در تهران در مقایسه با انتخابات مجلس یازدهم آمده است؛

نمایندگان مجلس یازدهمآراءمنتخبان مجلس دوازدمآراء
محمدباقر قالیباف۱.۲۶۵.۲۸۷سیدمحمود نبویان۵۹۷.۷۷۰
مصطفی آقامیرسلیم۸۹۲.۳۱۸امیرحسین ثابتی۴۸۷.۹۸۲
مرتضی آقاتهرانی۸۶۸.۰۲۵حمید رسایی۴۸۵.۷۱۱
الیاس نادران۸۴۱.۹۵۶محمدباقر قالیباف۴۴۷.۹۰۵
سیدمحسن دهنوی۸۲۹.۲۹۲رضا تقی‌پور انوری۴۲۴.۹۴۵
سیدمحمود نبویان۸۲۹.۲۹۲روح‌الله ایزدخواه۴۰۷.۳۰۳
سیداحسان خاندوزی۸۰۱.۶۹۶مرتضی آقاتهرانی۴۰۵.۷۰۷
اقبال شاکری۷۹۵.۲۱۱منوچهر متکی۴۰۴.۶۱۵
ابوالفضل عمویی۷۹۲.۹۶۴اسماعیل کوثری۳۸۶.۷۷۳
بیژن نوباوه وطن۷۹۲.۵۶۵مهدی کوچک‌زاده۳۶۶.۲۱۶
مجتبی توانگر۷۸۹.۹۱۳علی یزدی خواه۳۳۳.۳۰۸
فاطمه رهبر ۱۳۹۸(فوت شد)۷۸۷.۴۸۵علی خضریان۳۳۳.۱۰۳
اسماعیل کوثری/میان دوره ای ۱۳۹۹۳۴۵.۶۴۵
محسن پیرهادی۷۸۵.۴۵مالک شریعتی۳۳۱۵۱۰
روح الله ایزدخواه۷۸۴.۴۵۶کامران غضنفری۳۱۶۳۷۴
احمد نادری۷۸۳.۵۴۵بیژن نوباوه وطن۲۷۱.۰۹۴
عبدالحسین روح الامینی۷۷۹.۴۷۹محمد سراج۲۴۸.۹۲۷
سیدنظام الدین موسوی۷۷۸.۶۱۸ابوالفضل ظهره وند۲۳۹.۷۱۹
زهره الهیان۷۷۳.۲۶۳حسین صمصامی۲۳۶/۹۲۱
مالک شریعتی نیاسر۷۶۸.۱۳۹زهره لاجوردی۲۳۰.۰۳۳
مهدی شریفیان۷۵۳.۳۰۷احمد نادری۲۲۷.۷۳۶
سیدرضا تقوی۷۵۳.۳۰۷ابراهیم عزیزی۲۲۵.۶۰۷
سمیه رفیعی۷۴۲.۹۷۵سمیه رفیعی۲۲۲.۵۴۴
سیدعلی یزدی خواه۷۴۲.۳۹۴پیمان فلسفی۲۱۸.۹۱۰
علی خضریان۷۴۰.۰۳ابوالقاسم جراره۲۱۸.۷۷۱
رضا تقی پور انوری۷۲۸.۲۳۸مرتضی محمودی۲۱۱.۸۶۰
فاطمه قاسم پور۷۲۶.۰۰۷مجتبی رحمان دوست۲۱۱.۱۶۹
مجتبی رضاخواه۷۲۳.۷۲۹عبدالحسین روح‌الامینی۲۰۰.۸۶۵
زهره سادات لاجوردی۷۱۴.۹۳۱مجتبی زارعی۲۰۰.۳۸۰
غلامحسین رضوانی۷۱۱.۶۰۸زینب قیصری۱۹۹.۲۸۰
عزت الله اکبری تالارپشتی۶۴۲.۲۱۴علیرضا سلیمی۱۹۸.۸۳۵

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا