خرید تور تابستان ایران بوم گردی

۲۰ سوال روحانی از اعضای شورای نگهبان

در نامه‌ی اخیر حسن روحانی که در آن ماجرای رد صلاحیت خود را در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرح داده است، ۲۰ سوال از اعضای شورای نگهبان مطرح شده که در پی می‌آید:

 • شورای نگهبان با استناد به کدام اصل قانون اساسی، با تفسیر نادرست از نظارت بر انتخابات، حق اساسی مشارکت مردم در تعیین نمایندگان واقعی خود را سلب کرده و انتخابات در جمهوری اسلامی ایران را از انتخاب مستقیم مردم، به انتخاب دو مرحله‌ای و کنترل شده با سلیقه خاص و غیرمطلوب مردم تبدیل کرده است؟
 • شورای نگهبان در اجرای خواسته صریح رهبری که مواردی از جفا در تأیید صلاحیت‌ها را در انتخابات‌های گذشته تذکر دادند، چه کرده است؟
 • شورای نگهبان برای تأمین مشارکت حداکثری مردم در انتخابات که رهبری آن را وظیفه همه نهادها دانستند چه اقدامی انجام داده است؟
 • شورای نگهبان با تشکیلات گسترده در سراسر کشور به چه حجت شرعی یا مستند قانونی، بدون آن که دفاع نامزدها را بشنود و تحقیق منطبق با رویه‌های متعارف حقوقی را انجام دهد، حکم به ردّصلاحیت گسترده افراد داده است؟
 • شورای نگهبان سهم خود را در آسیب جدی که با کاهش مشارکت مردم در انتخابات به اصل نظام وارد می‌آید چه مقدار می‌داند؟
 • آیا ردصلاحیت رؤسای‌جمهور سابق و پاره‌ای از دیگر رؤسای قوا (که به رأی ملت مفتخرند) زیر سؤال بردن جمهوریت نظام نیست؟
 • آیا فقهای شورای نگهبان که قرار بود پاسدار شرع و قانون اساسی باشند می‌توانند به منتخب ملت ـ که فرزند نهاد روحانیت هم بوده است ـ چنین اتهاماتی بزنند؟
 • این فقیهان در کدام انتخابات و با رأی کدام ملت این حق را یافته‌اند که برگزیدگان مردم را از حق انتخاب خود محروم کنند؟
 • با کدام حق قانونی و شرعی که یا باید از سوی ملت تفویض شود یا نهاد مرجعیت آن را تأیید کند، شورای نگهبان انتخاب ملت را دومرحله‌ای ساخته است؟ 
 • آیا قاعده‌ی «تعارض منافع» شامل فقهای شورای نگهبان نمی‌شود که هم نامزد مجلس خبرگان رهبری هستند و هم صلاحیت رقبای خود را بررسی می‌کنند؟
 • زمانی در این شورا فقیهان و مجتهدان بزرگ و پرهیزکاری چون آیت‌الله صافی‌گلپایگانی و آیت‌الله محمد مؤمن حضور داشتند که حتی در صورت ایراد حقوقی به این شیوه‌ی بررسی صلاحیت‌ها در خبرگان، می‌شد به تقوا و بی‌طرفی آنان اعتماد کرد اما امروز که براساس قانون مجلس خبرگان فقهای شورای نگهبان بر خبرگان سلطه یافته‌اند و انتظار تقوای سیاسی بالاتری مورد انتظار است، مردم نسبت به بی‌طرفی آنان قضاوت مثبتی دارند؟
 • آیا فقهای شورای نگهبان با کمترین تجربه‌ی سیاسی و امنیتی و دیپلماتیک برای ردصلاحیت نامزدها به علت آنچه دانش و بینش سیاسی می‌خوانند صلاحیت تخصصی دارند؟
 • شما که نامزدها را به عدم شناخت مردم متهم می‌کنید چند بار و در کدام انتخابات رقابتی خود را در معرض رأی ملت قرار داده‌اید؟
 • در این فاصله‌ی هشت‌ساله جز مسئولیت ریاست‌جمهوری و اقدام برای نجات کشور از جنگ و بحران، چه اتفاقی رخ داده است که شورای نگهبان دیگر نمی‌تواند صلاحیت مرا احراز کند؟
 • آیا تأیید صلاحیت رئیس‌جمهور «مستقر» و ردصلاحیت رئیس‌جمهور «سابق» اعمال قانون و شرع است؟ 
 • آیا این دوگانگی ثابت نمی‌کند احرازصلاحیت‌ها در ادوار مختلف نه بر اساس انطباق بر قانون و شرع که بر مبنای تحلیل‌ها و نقشه‌های سیاسی است؟
 • اگر نقد یک قوه در جمهوری اسلامی، صلاحیت و وثاقت انتقادکننده را سلب می‌کند چگونه است که اهانت به سراپای قوه مجریه و شخص رئیس‌جمهور از سوی برخی اعضای شورای نگهبان در مواضع و سخنرانی‌های رسمی موجب سلب صلاحیت از آنان نشده است؟
 • مگر قانون اساسی جمهوری اسلامی، حق آزادی بیان و نقد مسئولان را به رسمیت نشناخته است؟
 • مگر شورای نگهبان، نگهبان این قانون اساسی نیست؟
 • اکثریت قاطع مردم، بینش سیاسی لازم را در رئیس‌جمهور منتخب خود تأیید کردند، با کدام استناد قانون اساسی، چند نفر معدود با سوابق و اطلاعات بسیار محدود و گرایش‌هایی که مورد حمایت اکثریت ملت ایران نیست، صلاحیت قضاوت در مورد بینش سیاسی او را پیدا کرده‌اند؟

متن کامل نامه‌ی مهم حسن روحانی خطاب به مردم ایران را می‌توانید در این لینک بخوانید.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. اقای جنتی تلاش کرد اما تندروهای راست افرلطی صاحب مناصب شدند و حضرت آقا تنهاترازهمیشه اما خداهست ومردم هم حامی عدالت اند

  2
  1
 2. با سلام این ۲۰ سوال آقای روحانی را از اول تا آخر ۱۰ بار بیشتر خواندم حرفها آقای روحانی می شود گفت به مقتدر ایشان حق گفته ولی اما دارد آقای روحانی عزیز شما ۸ سال رییس جمهور این کشور بودی شخصیتی سیاسی دارید و هم از قشر محترم روحانیت هستی من یادم هست نه بنده همه مردم عزیز کشور یادشان هستش شما رییس جمهور این کشور بودی یا وکیل مدافع اپوزیسیون و ضدانقلاب و رسانه‌های معاند مقام معظم رهبری شب هرچه می گفتند شما صبح اش می گرفتی به مسخره کردن به سپاه حمله می کردی به خود شورای نگهبان حمله می کردی و به خیلی از ارگانهای انقلاب اسلامی را به باده مسخره می گرفتی مسخره کردن با انتقاد کردن فرقش از زمین تا آسمانی هم مسخره می کردی هم تهدید و هر جای هم سخنرانی داشته اطرافیان و همفکرانتان هم شروع می کردند به کف زدن و خندیدن به مسخره کردنها جناب عالی ماجرا اینه جناب روحانی همین دو روز پیش رییس دفتر شما داشتن سردار حاجی زاده فرمانده محترم هوا فضا سپاه را تهدید می کردند و خیلی مسائل دیگر هم داشتی از جمله برجام آمریکا و غیره که هم در صلاحیت و هم در تخصصی بنده نیست که نظر هم نمی دهم

  5
  9
  1. جناب والله شما و تفنگداران حامیتان کاری کرده اید که کسی جرات ندارد داخل انصاف نیوز هم نظر بگذارد.همه امکانات و رسانه های کشور در اختیارتون قدرت و ثروت کشور در کف دستتونه بعد دم از مظلومیت می زنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا