خرید تور تابستان ایران بوم گردی

۷۰ هزار واحد مسکونیِ ناپایدار زنگ خطری برای استان همدان

براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در استان همدان ۷۰ هزار واحد مسکونی ناپایدار وجود دارد که زنگ خطری برای استان است. با توجه به اینکه در محدوده بازآفرینی مالکیت خصوصی است، دولت قصد دارد با ارائه مشوق‌هایی زمینه مشارکت مردم در نوسازی مساکن خود را فراهم کند.

به گزارش سایت همدان پرس، «معاون بازآفرینی و نوسازی بافت شهری اداره‌کل راه و شهرسازی استان همدان با بیان اینکه در تمام ۳۲ شهر استان محدوده‌های هدف بازآفرینی مصوب شده است، گفت: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در استان همدان ۷۰ هزار واحد مسکونی ناپایدار وجود دارد که زنگ خطری برای استان است.

محمدرضا باباخانی درباره بازآفرینی شهری اظهار کرد: در ماده ۱۶ قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است نسبت به تهیه و تدوین سند ملی راهبری احیاء و بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری اقدام کند که در سال ۹۳ این سند به تصویب هیأت وزیران رسید.

معاون بازآفرینی و نوسازی بافت شهری اداره‌کل راه و شهرسازی استان همدان تصریح کرد: یکی از مواردی که در این سند اشاره شده است تشکیل ستاد ملی بازآفرینی بود که متناظر با این موضوع در استان‌ها نیز ستادهای استانی و شهرستانی تشکیل شد.

او با بیان اینکه اقداماتی در ابتدا شکل گرفت که نخستین وظیفه شناسایی این محدوده در استان بود، افزود: قبل از تصویب این سند، مناطق به عنوان محدوده‌های توانمندسازی شناخته شده بود که برای یکپارچه شدن محدوده‌های بازآفرینی شامل بافت فرسوده، بافت تاریخی، سکونتگاه‌های غیررسمی، کاربری‌های ناامن و روستاهای الحاق شده ابلاغ شد و در دستور کار ستاد استانی قرار گرفت.

باباخانی با اشاره به اینکه بعد از بررسی و جلسات متعدد در سال ۹۵، این محدوده‌ها در ۱۳ شهر استان همدان به تصویب رسید، تأکید کرد: ۴۴۰۰ هکتار به‌عنوان محدوده بازآفرینی استان همدان شناخته شد.

معاون بازآفرینی و نوسازی بافت شهری اداره‌کل راه و شهرسازی استان همدان خاطرنشان کرد: بازآفرینی با مشارکت همه دستگاه‌ها و همه مردم باید انجام شود و اگر مشارکت مردم نباشد نمی‌توانیم کاری در این محدوده انجام دهیم.

او با بیان اینکه بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در استان همدان ۷۰ هزار واحد مسکونی ناپایدار وجود دارد که زنگ خطری برای استان است، گفت: در استان همدان نوسازی ۱۴ هزار و ۹۹۲ واحد مسکونی برعهده شرکت بازآفرینی است که تاکنون ۶۴۰۰ پروانه ساختمانی صادر شده است.

باباخانی ادامه داد: با توجه به اینکه در محدوده بازآفرینی مالکیت خصوصی است، دولت قصد دارد با ارائه مشوق‌هایی زمینه مشارکت مردم در نوسازی مساکن خود را فراهم کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه دو نوع مشوق در محدوده بازآفرینی ارائه شده است، تصریح کرد: شهرداری‌ها مکلف به ارائه تخفیف حداقل ۵۰ درصدی در صدور پروانه ساختمانی هستند و از سال ۱۴۰۱ نیز ارائه بسته‌های تشویقی ۱۹گانه ابلاغ شده است.

او با تأکید بر اینکه در تسهیلات مالی که ارائه می‌شود، دو هفته‌ای است که مشکل نرم‌افزاری وجود دارد که در ۱۰ روز آینده مرتفع خواهد شد، گفت: مردم از بسته‌های تشویقی خوب استقبال کردند به طوری که رشدی که ساخت‌وساز در نیمه دوم سال گذشته داشته، نشان‌دهنده استقبال مردم از این بسته‌هاست.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا