خرید تور تابستان ایران بوم گردی

تخم مرغ خراب را با این روش‌ها بشناسید

به گزارش سایت بامداد یزد، به نقل از روابط عمومی دامپزشکی شهرستان ابرکوه، «با توجه به نزدیک شدن به فصول گرم سال و مساعد بودن شرایط فساد برای فراورده های خام دامی از جمله تخم مرغ فراهم است.

دکتر حسن شیخی، سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان ابرکوه توضیحاتی را در این خصوص به شرح زیر ارائه کرد: سالمونلا يكي از باكتري هاي بيماري زا مشترک بین انسان و طیور است که یکی از راه های انتقال آن مصرف تخم مرغ آلوده است.

در این بیماری عفونت سالمونلا ممکن است از روده ها به جریان خون و بعد از آن در سایر نقاط بدن پخش شود. علائمی مانند تهوع، اسهال، استفراغ و گاهی تب که به دنبال مصرف تخم مرغ ناسالم بروز می کند می تواند از نشانه های بیماری باشد.

او راهکارهای پیشگیری از مسمومیت مرتبط با تخم مرغ را به شرح زیر بیان کرد: در هنگام خرید تنها تخم مرغ های تمیز و بدون ترک که دارای تاریخ تولید، انقضا، پرینت مناسب و در شرایط مناسب و خنک نگهداری شده اند باید خریداری شده و از خرید تخم مرغ های نگهداری شده در دمای محیط خودداری نمایید همچنین از خرید تخم مرغ محلی نیز خودداری کنید.

پس از خریداری تخم مرغ ها باید در یخچال در ظرف بسته بندی نگهداری شده و جهت حفظ کیفیت تا حداکثر ۳ هفته مصرف شوند تخم مرغ های پخته ترجیحا بلافاصله پس از پخت مصرف شوند. تخم مرغ ها یا باقی مانده غذاهای حاوی تخم مرغ از یک وعده غذایی باید در یخچال نگهداری شده و در مدت حداکثر ۳ تا ۴ روز مصرف شوند.

شیخی همچنین روش های شناسایی تخم مرغ سالم از ناسالم را چنین عنوان کرد:

روش شناورکردن تخم مرغ درآب: قبل از اینکه تخم مرغ ها را امتحان کنید ابتدا دمای آن ها را به دمای اتاق برسانید ، زیرا بلافاصله بعد از بیرون آوردن آن ها تازه تر از حالت واقعی به نظرمی رسند.
تخم مرغ ها را داخل ظرفی از آب بریزید که ارتفاع آب داخل ظرف دوبرابر ارتفاع تخم مرغ باشد در اینصورت اگر تخم مرغ بر روی آب شناور شود، نشانه ی ناسالم بودن تخم مرغ است.

سالم یا ناسالم بودن تخم مرغ از طریق بو کردن: در صورتی که شما تخم مرغ را از روی پوسته بو کنید و بوی ناخوشایند و قوی به مشامتان برسد، یعنی تخم مرغ ناسالم است.

تست شکستن تخم مرغ: زمانی که شما تخم مرغ را می شکنید به زرده وسفیده خوب نگاه کنید تخم مرغ ناسالم و کهنه به هنگام شکستن زرده با سفیده مخلوط می شود و یا سفیده مانند آب روان باشد و در بشقاب پخش شود.

او در پایان از عرضه کنندگان تخم مرغ در سطح شهرستان خواست تا با رعایت شرایط مناسب نگهدای تخم مرغ از سلامتی هموطنان خود حفاظت كنند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا