خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ارز ترجیحی صادرات تجهیزات پزشکی را محدود کرده است

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که تخصیص ارز ترجیحی به صنعت تجهیزات پزشکی با سیاست افزایش صادرات این محصولات در تضاد است؛ ابراز امیدواری کرد که در سال جاری وابستگی این صنعت به ارز ترجیحی کاملاً قطع شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید حیدر محمدی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث 2024 با بیان این که برای کاهش ارزبری تجهیزات و ملزومات پزشکی و حمایت از تولید تلاش می‌کنیم، اظهار کرد: مشکلات‌ تامین ارز از ابتدای زنجیر تا انتهای آن بر هیچکس پوشیده نیست و سازمان غذا و دارو برای حل این موضوع به دنبال مدیریت ارز در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی است. امیدواریم با حمایت ستاد تنظیم بازار امسال وابستگی به ارز ترجیحی کاملاً قطع شود؛ بر این اساس با تغییر سیاست‌های ارزی به یارانه ارزی تغییر رویکرد خواهیم داشت. در این رویکرد محوریت اصلی و تاکید عدم تغییر پرداختی از جیب بیمار خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر علت پایین بودن میزان صادرات تجهیزات پزشکی تولید داخل ادامه داد: با توجه به سیاست ارز حمایتی که در حوزه تجهیزات پزشکی وجود دارد و با عنایت به این که ارز حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی، از نوع ارز ترجیحی است این موضوع با سیاست صادرات محصولات در تضاد است و صادرات را محدود می‌کند. حرکت به سوی ارز تک نرخی باعث توسعه صادرات تجهیزات پزشکی می‌شود. علت دیگر کاهش صادرات نیز این است که صادرکنندگان، معادل ارز صادراتی را باید با نرخ تالار دو عرضه کنند و با توجه به اختلاف نرخ تالار دو با ارز آزاد برخی تولیدکنندگان تمایلی به صادرات محصولات خود نشان نمی‌دهند. امیدواریم با سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی امکان افزایش صادرات فراهم شود.

محمدی با اعلام این که ماهانه 5 محصول جدید در حوزه تجهیزات پزشکی را به سبد تجهیزات پزشکی اضافه خواهیم کرد؛ افزود: تامین نقدینگی بزرگترین چالش شرکت‌های تولیدی و تامینی است که امیدواریم با حمایت بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه این حوزه مدیریت شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بیشترین ارزبری ملزومات پزشکی در حوزه ملزومات مصرفی قلبی مانند بالن و استنت قلبی است؛ امروز از یک “کتتر قلبی” تولید داخل رونمایی می‌شود.

وی با بیان این که بر اساس امضا تفاهمنامه با بانک مرکزی 40 هزار میلیارد تومان برای شرکت‌های تجهیزات و ملزومات پزشکی تسهیلات و خط اعتباری درنظر گرفته شده است؛ خاطرنشان کرد: از حدود 2000 شرکت تولیدی فعال در حوزه تجهیزات پزشکی 400 شرکت دانش بنیان هستند که رشد فزاینده‌ای طی سال‌های اخیر داشته‌اند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران هلث بیان کرد: نمایشگاه امسال فرصتی را ایجاد کرده تا ذی نفعان حوزه سلامت و پزشکان و مراکز درمانی با آخرین دستاوردهای حوزه تجهیزات پزشکی آشنا شوند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا