خرید تور تابستان ایران بوم گردی

تلسکوپ فضایی اقلیدس اولین داده‌های علمی خود را همراه با 5 تصویر خیره‌کننده منتشر کرد

دیجیاتو: تلسکوپ متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) مناظر فضایی بی‌سابقه‌ای مانند گروه کهکشان‌های Dorado را در تصاویر خود نشان داده است.

تلسکوپ فضایی اقلیدس متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) اولین داده‌های علمی مأموریت خود برای کاوش «جهان تاریک» را همراه با پنج عکس شگفت‌انگیز منتشر کرده است.

به گفته ESA، این عکس‌ها که در ادامه قابل مشاهده هستند، حداقل چهار برابر از تمام تصاویر گرفته‌شده توسط تلسکوپ‌های زمینی واضح‌تر هستند. آن‌ها پنج شی فضایی متفاوت را به تصویر می‌کشند.

تصاویر ارسالی توسط تلسکوپ فضایی اقلیدس

تصویر بالا منطقه آبل 2764 (Abell 2764) از کهکشان‌هایی که به دور هاله‌ای از ماده تاریک می‌چرخند را نشان می‌دهد. در تصویر زیر نیز شاهد منطقه ستاره‌ساز مسیه 78 (Messier 78) هستیم.

در ادامه، تصویر زیر کهکشان مارپیچی NGC 6744 را نشان می‌دهد. این کهکشان حدود 30 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی طاووس جای گرفته است.

گروه کهکشان‌های دورادو (Dorado) در نیمکره جنوبی نیز در تصویر قابل مشاهده است. Dorado یک «گروه از کهکشان‌ها» در نظر گرفته می‌شود، اما اندازه آن می‌تواند به یک «خوشه کهکشانی» نیز نزدیک باشد و همچنین هر دو نوع مارپیچی و بیضوی را شامل می‌شود.

در نهایت، تصویر زیر از خوشه کهکشانی آبل 2390 منتشر شده است که شباهت زیادی به کهکشان راه شیری دارد.

تصاویر بالا، قدرت زیاد تلسکوپ اقلیدس در ثبت عکس‌های فضایی و همچنین پتانسیل آن در تحقیقات علمی آینده را نشان می‌دهد. این تلسکوپ در طول عمر شش ساله خود، تا فاصله 10 میلیارد سال نوری از ما، میلیاردها کهکشان را رصد خواهد کرد. در مجموع، دانشمندان ESA به کمک این ماهواره می‌خواهند بزرگ‌ترین نقشه سه‌بعدی از کهکشان را ایجاد کنند.

این نقشه حاوی داده‌های جدیدی در مورد انبساط کیهان و عملکرد گرانش خواهد بود. همچنین انرژی تاریک و ماده تاریک را بررسی خواهد کرد.

در ساخت تلسکوپ از دو دوربین با فناوری پیشرفته بهره گرفته شده است: VIS که می‌تواند کیهان را در نور مرئی ثبت کند و NISP که فاصله زمین تا کهکشان‌ها و سرعت انبساط کیهان را اندازه‌گیری می‌کند.

انتهای پیام

بانک صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا