خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ضرورت واکنش «سزاوار و بهنگام» دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در جنایات رفح

کارگروه حقوق بشر اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در واکنش به جنایات رژیم صهیونیستی در رفح، بیانیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اسکودا، متن کامل بیانیه به این شرح است: «دهه‌ها اشغالگری، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت سیاهه‌ای از موجودیت رژیم کودک‌کش و ضد کرامت انسانی است که جز با حمایت نظام سرمایه‌داری و سوداگری‌های قدرت‌پرستان جهان تاب سبعیت تا به این حد ظالمانه را نداشته است.

شگفت‌آور، اما مدعیان بی‌آبروی حقوق بشر در جهان هستند که در سایه حق وتو و پوشش رسانه‌ای مذبوحانه سرمایه‌سالار، به چشم‌بندی رفتار‌های دوگانه رضایت داده و ظلم بی‌حصر اشغالگران را موجه‌سازی می‌کنند. این در حالی‌ست که خود را شایسته اعطای جوایز حقوق بشری در گستره جهانی دانسته و حاشا که مدال رفتار غیر شرافتمندانه را به دلالت تاریخ بر سینه دارند.

انتظار می‌رود وکلای دادگستری در سرتاسر جهان با استناد به مسئولیت حرفه‌ای و شرافت وکالتی خویش، صلای دادخواهی و عدالت‌مداری ‌را در عرصه عمومی جهانی طنین‌انداز نموده و متجاوز و حامیان بی‌مرز متخاصم را در محکمه وجدان ملت‌ها و نیز در مسیر تعقیب بین‌المللی قرار دهند.

تاوان‌پذیری مسئولیت کیفری متجاوز در پرتو محکمات و مقبولات نظام حقوق بین‌الملل در هنگامه‌ای که حقوق بشردوستانه و قواعد بنیادین حقوق بشر به مسلخ رفته است و اشغالگران فلسطین با هدم مرز‌های کنوانسیون‌های ۴ گانه ژنو از هیچ الزامات آمره و هنجار‌های حافظ حق حیات پیروی ندارند و بدیهی‌ترین اصول بشردوستانه و انسانی را زیر پا می‌گذارند حداقل مطالبه کنشگران حقوق بشری و وکلای آزاده جهان است.

پر واضح است که صلح و امنیت جهانی در غیاب عدالت‌خواهی و تکریم قواعد حقوق بشر تاب‌آوری مستمر ندارد و در این میانه وکلای مستقل و آزاده که در مسیر حقیقت‌خواهی، التزام عملی و حرفه‌ای برای خود قائل هستند نمی‌توانند از ظرفیت‌های حرفه‌ای و توان ساختاری خود در کانون‌های وکلا چشم‌پوشی کنند.

کارگروه حقوق بشر اسکودا در کنار همه وکلای صادق کنشگر حقوق بشر از وکلای دادگستری جهان، همکاران خود را طی پویشی فرامرزی فرا می‌خواند تا با بهره از همه توان و بینش حقوقی عدالت‌طلبانه از ظرفیت IBA و HRI تا سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته به کانون‌های وکلا که در زمینه ارتقای صلح و استیفای حقوق بشر فعال هستند، برای مکافات جنایتکاران و استفاده از صلاحیت و کارآیی نهاد‌های بین‌المللی در زمینه حفظ صلح و امنیت جهانی و کوتاه کردن دست متجاوز و توقف نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت همت گمارند.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا