خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بخشی از بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود

دولت بروزرسانی ریالی بدهی با سود اوراق مشارک را پذیرفته است

علیرضا عسگریان تاکید کرد: بیمه‌شدگان و ذی‌نفعان سازمان بدانند که امسال (۱۴۰۳) قطعاً مبلغی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تسویه خواهد شد اما اینکه مبلغ آن چه میزان باشد و چگونه پرداخت شود، هنوز مشخص نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پس از آنکه مجمع تشخیص مصلحت نظام ایرادی را به‌بندی الحاقی از ماده ۲۹ برنامه هفتم توسعه وارد کرد و کمیسیون تلفیق آن بند مربوط به تعهد دولت به تسویه بدهی به این سازمان را حذف کرد، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. اما در ادامه اخباری دال بر پیگیری وزیر کار درباره اختصاص مبلغی برای تادیه بخشی از بدهی در سال جاری از سوی نمایندگان کارگری حاضر در کمیسیون تلفیق منتشر شد. 

در این رابطه علیرضا عسگریان (معاون امور اقتصادی و رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) توضیح داد: مسئولان سازمان تامین اجتماعی نظر مشخصی درباره شیوه محاسبه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی دارند. دولت نیز دیدگاه خاص خودش را دارد. البته این اختلاف دیدگاه عمیق نیست اما به هرحال اختلاف فرمول وجود دارد. 

وی افزود: اگر حسابرسان ما صورت‌های مالی بدهی را تایید کنند، آن صورت‌ها مبنا قرار خواهند گرفت. البته حسابرسان ممکن است نظر ما در سازمان تامین اجتماعی را تامین نکنند. اما وقتی حسابرس براساس قوانین و مقررات میزان دیون دولت را تعیین می‌کنند، آن گزارش حسابرس تبدیل به مطالبه نهایی ما خواهد شد. 

معاون وزیر کار تصریح کرد: ما همیشه با دولت وارد گفتگو شدیم تا بتوانیم میزان مطالبات خود را در سطح ارقام حقیقی بروزرسانی کنیم. 

عسگریان تاکید کرد: اختلافی که میان ما و دولت وجود دارد ارزش پولی است که به عنوان دیون وجود دارد. مطالبات ممکن است از ۱۰ سال گذشته بسیار زیاد شده باشد. بخش اعظم مطالبات سازمان تامین اجتماعی آن بدهی‌ای است که از ۱۵ سال پیش انباشته شده و دولت به سازمان نداده است. ارزش این پول اگر ۱۰۰ میلیارد تومان باشد، دستکم باید براساس نرخ سود اوراق مشارکت پرداخت شود. البته ارزش آن ۱۰۰ میلیارد تومان که مثال زدیم بیش از این است. ارزش در برخی سال‌ها به اندازه نرخ تورم و در برخی سال‌ها ارزش به صورت جهشی تغییر کرده است. 

وی اضافه کرد: با مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان در ۱۰ سال پیش اتفاقات مهمی برای سازمان تامین اجتماعی می‌افتاد و ارزش آن پول بسیار بیشتر بود. آن ارزش حتی با محاسبه سود اوراق مشارکت به عنوان مبنای به روزرسانی ارزش، به میزان ارزش ۱۰ سال پیش ۱۰۰ میلیارد تومان نخواهد رسید. 

معاون اقتصادی و رفاهی وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی با بیان اینکه «دولت مبنای سود اوراق مشارکت را در بروزرسانی ریالی بدهی خود به تامین اجتماعی پذیرفته است» تصریح کرد: دولت سود ترکیبی یا (سود مرکب) را در محاسبه بروزرسانی ریالی بدهی خود قبول ندارد. ما نیز به دلایلی سود ترکیبی را قبول نداریم. اما درباره کلیت مطالبات از دولت باید به تفاهم برسیم. 

این مقام وزارت کار تاکید کرد: باید این واقعیت را پذیرفت که سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمانی است که مطالبات دارد و دولت هم کارفرمای بزرگی است که در کشور مستقر است. بسیاری از کارمندان وزارتخانه‌های کشور نیز هم اکنون بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند. به این ترتیب اگر بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به موقع پرداخت شود، صندوق‌ها توان نفس کشیدن و پایداری بیشتری خواهند داشت. 

وی تاکید کرد: طی دو سال گذشته دولت بزرگترین تسویه‌های تاریخ سازمان تامین اجتماعی را انجام داد و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود را پرداخت کرد. بدهی ما به بانک رفاه خود بزرگترین تسویه بود که دولت با پرداخت ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ تسویه کرده و ما را از ابربدهکاری خارج کرد. 

عسگریان در پایان تصریح کرد: بیمه‌شدگان و ذی‌نفعان سازمان بدانند که امسال (۱۴۰۳) قطعاً مبلغی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تسویه خواهد شد اما اینکه مبلغ آن چه میزان باشد و چگونه پرداخت شود، هنوز مشخص نشده است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا