خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سیاست‌های غلط دولت سیزدهم برای رفع ناترازی مصرف برق

خاقانی کارشناس انرژی گفت: سیاست‌هایی که دولت سیزدهم برای رفع ناترازی مصرف برق در پیش گرفت درست نبود و موجب شد مشکلاتن موجود در این حوزه افزایش یابد.

محمود خاقانی کارشناس انرژی در گفت‌وگو با نبض بازار درباره عملکرد وزارت نیرو در دولت سیزدهم اظهار کرد: در ارتباط با صنعت انرژی کشور باید مسائل را به صورت یک مجموعه در نظر بگیریم و همه ابعاد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

خاقانی ادامه داد: اقداماتی که دولت سیزدهم در زمینه سیاست انرژی در راستای جراحی اقتصادی انجام داد، موفق نبود و سه وزیر نیرو، نفت و اقتصاد نتوانستند عملکرد مناسبی از خود نشان دهند.

کارشناس انرژی همچنین به ناترازی‌های موجود در صنعت برق اشاره کرد و گفت: دولت سیزدهم به جای حل اساسی مشکل با در نظر گرفتن پاداش برای کاهش مصرف برق مشکل را دو چندان کرده و این یک سیاست غلط است که دولت سیزدهم در پیش گرفت چرا که این طرح را می‌توان فقط مختص به ثروتمندان دانست.

وی با ذکر مثالی عنوان کرد: فردی که از لحاظ مالی جزو افراد ضعیف به‌شمار می‌رود توانایی جایگزین کردن تجهیزات برقی پر مصرف خود راندارد، اما ثروتمندان آنقدر توانایی مالی دارند که لوازم برقی پرمصرف خود را با لوازم برقی کم‌مصرف جایگزین کنند.

خاقانی همچنین با اشاره به قطعی برق در صنایع فولاد عنوان کرد: این اقدام آسیب‌های جدی نه تنها برای صنایع فولاد، بلکه برای سایر صنایع همچون مس، طلا و غیره و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، ایجاد کرد.

کارشناس انرژی ادامه داد: قطعی برق زمان تولید را بالا می‌برد که در نهایت این امر منجر به افزایش هزینه تمام‌شده می‌شود که همین موضوع موجب تحمیل هزینه‌های گزاف به مصرف‌کننده خواهد شد.

سیاست مدیریت صنایع نیروگاهی دارای ایرادهایی اساسی است

وی با بیان اینکه سیاست مدیریت صنایع نیروگاهی دارای ایرادهایی اساسی است، عنوان کرد: از آنجایی که در کشور ما یک برنامه کلان انرژی تعریف نشده و دیپلماسی انرژی هم اگرچه در دولت‌های هفتم و هشتم تعریف و اجرایی شده بود، اما در دولت‌های نهم و دهم به دلیل درآمدهای بالای نفتی سیاست‌های پوپولیسم یا همان عوام فریبی را در پیش گرفت که نمونه آنها را می‌توان در سفرهای استانی رئیس‌جمهور وقت و بذل و بخشش‌هایی که صورت می‌گرفت مشاهده کرد و سرمایه‌هایی که باید در صنعت زیربنایی کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت، در این سفرهای استانی خرج شد. به همین دلیل کشور در شرایطی قرار گرفت که نیروگاه‌های ما به‌روز نشدند و نتوانستیم از تکنولوژی پیشرفته و فناوری‌های جدید در این نیروگاه‌ها استفاده کنیم.

خاقانی افزود: دولت یازدهم و دوازدهم هم درگیر برجام شدند و مافیاهای بسیار قدرتمندی که در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور پا به عرصه وجود گذاشتند، شرایط را بحرانی‌تر کردند.

وی با اشاره به اینکه اکنون با بحرا‌ن‌های اساسی در زمینه پروژه‌های زیرساختاری دست به گریبان هستیم، گفت: ما در زمینه تامین برق، آب، بنزین، گازوئیل مشکلات جدی داریم و دولت چهاردهم باید برنامه‌های جدی برای رفع این مشکلات داشته باشد.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا