خرید تور تابستان ایران بوم گردی

امضای ۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی با روسیه

وزیر نفت با اعلام اینکه تمام فراورده‌های پالایشگاهی تا دو سال آینده یورو ۵ خواهد شد، گفت: در دولت سیزدهم ۱۵۳ پروژه به ارزش ۳۴ میلیارد دلار را به سرانجام رساندیم و در این دولت ۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی با روسیه امضا شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، «جواد اوجی امروز یکشنبه بیست‌وهفتم خرداد در آئین امضای قرارداد توسعه دو میدان نفتی اظهار کرد: در دولت سیزدهم ۵ میلیارد دلار قرارداد نفت با روسیه امضا کردیم؛ همچنین ۱۵۳ پروژه در بخش‌های بالادست و پایین‌دست صنعت نفت به ارزش ۳۴ میلیارد دلار را به سرانجام رساندیم.

او افزود: از جمله پروژه‌ها جمع‌آوری گازهای مشعل و افتتاح فاز ۱۱ پارس جنوبی بود که فاز ۱۱ در ۲۰ سال گذشته فقط قراردادش بین شرکت‌های گوناگون جابه‌جا می‌شد.

وزیر نفت ادامه داد: سال گذشته رشد اقتصادی حوزه نفت به ۲۰ درصد رسید؛ از طرفی با اجرای این پروژه‌ها ۵۵ میلیون به ظرفیت فراورش گاز و ۱۰ میلیون تن نیز به محصولات پتروشیمی افزوده شد.

اوجی بیان کرد: ۳۰۰ پروژه در دستور کار داریم که ۱۵۳ پروژه به بهره‌برداری رسید و حدود ۷۰ تا ۸۰ پروژه جدید تعریف شده است که ارزش کل سرمایه‌گذاری آن‌ها برابر با ۱۳۰ میلیارد دلار خواهد بود.

وزیر نفت گفت: ما با تکیه بر توان داخل توانستیم به این افتخار دست پیدا کنیم؛ چنانچه در این سه سال رتبه اول استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان را در کارنامه وزارت نفت داریم.

او تاکید کرد: در حوزه کیفی‌سازی پالایشگاه‌ها اقدامات زیادی را به‌خصوص در پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان، تبریز و شیراز انجام داده‌ایم یا به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید، همچنین تا دو سال آینده تمام فراورده‌های پالایشگاه‌ها یورو ۵ خواهد بود.

اوجی گفت: امروز نیز ۲ میلیارد دلار قرارداد را با شرکت‌های داخلی به امضا خواهیم رساند که عایدی آن ۱۷ میلیارد دلار خواهد بود.

آئین امضای قرارداد توسعه و بهره‌برداری میدان نفتی چنگوله و بندکرخه امروز یکشنبه بیست‌وهفتم خرداد با هدف تولید روزانه به ترتیب ۶۰ و ۱۸ هزار بشکه نفت و قراردادهای خرید خدمات فرآورش نفت خام با استفاده از تأسیسات سریع احداث کارخانه‌ای (Skid Mounted) در قالب قرارداد مشارکت عمومی-خصوصی به امضا رسید.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا