خرید تور تابستان ایران بوم گردی

ضرورت تقویت همکاری شرکت‌های دانش بنیان در حوزه انرژی

علیرضا ورناصری عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم در گفت‌وگو با نبض بازار اظهار کرد: اصلی‌ترین مشکل ما در وزرات نیرو در حوزه ناترازی‌هاست که آن هم محصول این دولت نبوده و حاصل عملکرد نامطلوب دولت‌های گذشته در اجرای برنامه‌های توسعه پنجم به این طرف بوده است.

ورناصری با اشاره به ناترازی در تولید و مصرف انرژی گفت: متاسفانه این روند هر ساله افزایش می‌یابد و اوضاع را بدتر می‌کند و دولت سیزدهم علیرغم تلاش‌هایی که در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی کرد اما نتوانست ناترازی‌هایی که در این زمینه وجود دارد را برطرف کند.

وی با بیان اینکه مشکل کمبود برق باید به طور اساسی حل شود، عنوان کرد: ما چندین هدف مهم در زمینه سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه انرژی داشتیم و بنا بر این بود که از حیث تولید برق در سطح اول منطقه قرار داشته باشیم و هم اینکه ایران به عنوان هاب انرژی منطقه معرفی شد و از کشورهای اطراف برق دریافت کنیم و هم اینکه به آنها برق بدهیم اما نه تنها این اتفاقات رخ نداد بلکه در زمینه مصرف برق کشور هم اکنون به جایی رسیده‌ایم که در فصل تابستان یک مشکل داریم در فصل زمستان یک مشکل دیگر، و همه اینها به مشکل ناترازی برق باز می‌گردد چرا که نسبت به سیاست‌های اجرای برنامه‌های توسعه‌ای به موقع اقدام نشده است.

در شرایط فعلی راهی جز قطعی برق صنایع وجود ندارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم افزود: دولت سیزدهم با عمر کوتاه سه ساله خود تلاش کرد تا ناترازی‌های موجود را برطرف کند اما نتوانست چندان موفق باشد و هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

ورناصری در ادامه با اشاره به قطعی برق صنایع فولاد عنوان کرد: با شرایطی که امروز داریم، این مردم هستند که در اولویت دولت در زمینه مصرف برق قرار دارند و وزارت نیرو مجبور است تا قطعی برق را در صنایع اعمال کند تا مردم با مشکل روبرو نشوند و راهی جز قطعی برق صنایع وجود ندارد.

وی در ادامه به صدماتی که قطعی برق می‌تواند برای صنایع به همراه داشته باشد، اشاره کرد و گفت: قطعا قطعی برق در بازار صنعت فولاد تاثیر منفی می‌گذارد و منجر به گران شدن خدمات و محصولات خواهد شد و همچنین راندمان تولیدی که صنعت مربوطه باید داشته باشد را پایین خواهد آورد، اما در شرایط فعلی راهی جز این نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم با اشاره به نقش بخش خصوصی گفت: یکی از انتقادهای جدی که می‌توان به دولت وارد کرد این است که آن طور که باید به بخش خصوصی به‌ویژه درزمینه تامین برق میدان داده نشد.

ورناصری بیان کرد: بخش قابل توجهی از نیروگاه‌های ما توسط بخش خصوصی اداره می‌شود اما آیا دولت توانسته مطالبات آنها را به موقع پرداخت کند؛ در جواب باید گفت که خیر و همین موضوع موجب شده تا بخش خصوصی انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه را ندارد.

وی در پایان تاکید کرد: اگر دولت می‌خواهد در زمینه رفع ناترازی‌ها موفق عمل کند باید به بخش خصوصی بویژه شرکت‌های دانش بنیان و افرادی که تمایل دارند تا در زمینه تولید برق سرمایه‌گذاری کنند، میدان دهد، اما متاسفانه دولت در زمینه بخش خصوصی آن طور که شایسته بوده اقدام نکرده و باید یک تجدیدنظر اساسی در این بخش صورت بگیرد.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا