خرید تور تابستان ایران بوم گردی

متن کامل پاسخ صریح حسن روحانی به ادعاها و اتهامات کاندیداها [+فیلم]

وبسایت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم پاسخ او به ادعاها و اتهامات بعضی کاندیداهای انتخابات هشت تیر را منتشر کرد.

آقای روحانی در چند نوبت از کمیسیون تبلیغات انتخابات خواسته بود تا مطابق قانون امکان پاسخگویی او به اتهامات در صداوسیما فراهم شود که به این درخواست قانونی او اعتنایی نشد.

متن کامل و ویدئوی پاسخ‌های حسن روحانی به ادعاهای و اتهامات مطرح‌شده در مناظره‌های انتخاباتی را می‌توانید در ادامه ببینید:

نامزدی در جریان یک نطق انتخاباتی مدعی شده دکتر روحانی گفته است اگر با اجرای قانون اقدام راهبردی مجلس یازدهم، از پروتکل الحاقی خارج شویم، جنگ می‌شود.

پاسخ دکتر حسن روحانی:

می‌گویند دولت دوازدهم با خروج از پروتکل الحاقی مخالف بود. ما کی مخالفت کردیم؟ من در سخنرانی گفتم خروج از پروتکل الحاقی نمی‌تواند بهانه‌ای برای ۱+۴ یا اروپایی‌ها باشد. ما داوطلبانه پروتکل الحاقی را پذیرفته بودیم، داوطلبانه هم خارج شدیم. منتهی مجلس می‌خواست کاری انجام دهد که بسیار خطرناک بود و خوشبختانه شورای عالی امنیت ملی جلوی آن را گرفت. نمایندگان مجلس یازدهم می‌خواستند کاری کنند که دوربین‌های آژانس جمع شود. ما جلوی آن ایستادیم. یا می‌گفتند دوربین اگر هست، مموری‌های (حافظه‌ها) آژانس نباید باشد. ما در شورای عالی امنیت ملی تصویب کردیم دوربین باشد، مموری باشد، منتهی مموری را در اختیار آژانس قرار ندهیم. ضبط و در جایی انبار شود برای هر روزی که ما توافق کردیم. این شورای عالی امنیت ملی بود که در برابر مجلس ایستادگی کرد و الا ما را به سمت یک بحران پیش می‌برد. نسبت به برجام در این سه سالی که تأخیر افتاد، حداقل ۳۰۰ میلیارد دلار ضرر کردیم. البته بیشتر از ۳۰۰ میلیارد دلار است، من بقیه‌اش را نمی‌خواهم بگویم. ۳۰۰ میلیارد دلار ضربه زدند به کشور برای هیچ و پوچ؛ فقط برای اینکه ضربه بزنند به دولت دوازدهم و برای آن دولت مشکلات ایجاد کنند.

کاندیدایی در یکی از مناظره‌های انتخاباتی مدعی شده شبکه ملی اطلاعات در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود ۳۰ درصد پیشرفت داشته است و این دولت سیزدهم و مجلس یازدهم بودند که محدودیتی برای شبکه ملی اطلاعات نگذاشتند.

پاسخ دکتر حسن روحانی:

دولتی که توانست شبکه ملی اطلاعات را مصوب و اجرا کند، دولت یازدهم بود و وقتی ما مصوبه شبکه ملی اطلاعات و همه مراحل اجرایی‌اش را در شورای عالی فضای مجازی تصویب کردیم و خدمت رهبری فرستادیم، رهبری تبریک گفتند که دولت یازدهم توانست شبکه ملی اطلاعات را به ثمر برساند. همه مراحل آن هم اجرا شد اما خب شبکه ملی اطلاعات بحث‌های زیادی دارد غیر از بحث زیرساخت و اقدامات دیگر که باید روزانه پیش برود.

من خودم شخصاً در دولت دوازدهم جلسه می‌گذاشتم برای اینکه ما دولت الکترونیک را پیش ببریم. در مجموع ۷۰ درصد دولت الکترونیک در دولت دوازدهم انجام شد.

الان نگاه کنید چند درصد در این سه سال به آن ۷۰ درصد اضافه شده است؟ بگذریم از اینکه قول داده بودند پهنای باند را اضافه کنند و پهنای باند اضافه نشد. بگذریم از اینکه بنا بود اینترنت مجانی و ارزان در اختیار گذاشته شود که آن هم انجام نشد، شما از مردم بپرسید که در دولت یازدهم و دوازدهم وضع اینترنت بهتر بود، شبکه ملی اطلاعات بهتر بود، ارتباطات مردم بهتر بود، اشتغال آن‌ها از این فضای مجازی بیشتر بود یا در دولت سیزدهم؟ مردم می‌توانند مسأله را به خوبی قضاوت کنند.

دکتر حسن روحانی خطاب به مخالفان دولت دوازدهم که مانع احیای برجام و تصویب FATF شدند، گفت: توبه کنید. از ملت عذرخواهی کنید. گرچه نه توبه شما قبول می‌شود نه ملت عذر شما را قبول خواهد کرد.

رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اظهار داشت:

شما اگر با دولت یازدهم و دوازدهم مخالف بودید که بودید، کارشکنی می‌کردید که ادامه می‌یافت، چرا مسائل مهمی که ضربه آن تنها به دولت نبود و به ملت بود را ادامه دادید و اجرا کردید؟ چرا کاری کردید که در دولت دوازدهم برجام احیا نشود؟ برجام احیا نشد، ۳۰۰ میلیارد دلار ضرر به ملت و دولت سیزدهم وارد شد، دولت چهاردهم هم ضربه می‌خورد، اگر شما بخواهید احیا کنید طول می‌کشد. در آخر هم اگر بخواهید اجرا کنید ناچارید آن مصوبه مجلس را کنار بگذارید و کن‌لم‌یکن کنید و الا موفق نیستید.

حالا در برجام نگذاشتید، به خاطر اینکه می‌خواستید دولتی که خودتان می‌خواهید درست کنید برای خودتان. چرا FATF را نگذاشتید؟ چرا به همه بانک‌ها ظلم کردید، چرا به ملت ظلم کردید، چرا به تجارت خارجی ظلم کردید؟ چرا نگذاشتید مردم به راحتی بتوانند صادرات و واردات کنند؟ روابط بانک‌ها وقتی نیست شما ما را بردید به دوره قاجار. دومرتبه ما را بردید به صرافی. چرا این کار را کردید؟ FATF به اندازه برجام مهم بود. همه کارهای آن شد. اتفاقاً مجلس دهم هم با دولت همراهی کرد. متأسفانه در مجمع گرفتار شد و ما نتوانستیم FATF را عملیاتی کنیم و از لیست خاکستری که بودیم نتوانستیم به لیست سفید برویم. متأسفانه اخیراً به لیست سیاه برگشتیم. بعضی از افرادی که در مجمع بودند و مخالفت کردند، همان‌هایی هستند که قبلاً نامه نوشته بودند FATF برای کشور ضروری است، اما آنجا به اطرافیانشان گفتند چون این دولت روحانی است باید مخالفت کنیم و بایستیم. واقعاً معنی اپوزیسیون بودن و مخالف دولت بودن اینست که به تاریخ و کشور و ملت لطمه بزنند؟ مردم را فقیر کنند؟ خوشحالید که ما برای نقل و انتقال مالی باید ۱۰، ۱۵ درصد اضافه دهیم؟ خوشحالید از این کارتان؟ خوشحالید از اینکه بانک‌های ما با بانک‌های دنیا نمی‌تواند در رابطه باشد؟ دولت چهاردهم هم نمی‌تواند مگر اینکه برگردید به FATF، برگردید به برجام. توبه کنید. از ملت عذرخواهی کنید. گرچه نه توبه شما قبول می‌شود، نه ملت عذر شما را قبول خواهد کرد.

 حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، درباره اظهارات برخی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جریان مناظرات گفت:

من دچار حیرت شدم، در مناظرات انتخاباتی که چند دوره آن سپری شده، افرادی آمار و ارقام ارائه داده و صحبت‌هایی کردند که اگر شورای نگهبان اصل ۱۱۵ قانون اساسی را امروز به دقت اجرا می‌کرد، قاعدتاً می‌بایست نسبت به صلاحیت آن‌ها تردید می‌کرد. به غیر از حسن سابقه، موضوع تقوا، مؤمن و امانتدار بودن در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده است. متأسفانه ما می‌بینیم توهین بزرگی در این مناظره به دولت سیزدهم می‌شود و آن اینکه دولت سیزدهم را نادیده می‌گیرند، دولت سیزدهم را فراموش کردند، دولت سیزدهم را کنار می‌زنند، مثل اینکه لَمْ یَکُنْ شَیْئاً مَذْکُوراً. مثل اینکه دولت سیزدهم نداشتیم و امروز می‌خواهند دولت را از دولت دوازدهم دریافت کنند. این آقایانی که امروز کاندیدا هستند بالاخره یک نفرشان رئیس‌جمهور می‌شود. وقتی رئیس‌جمهور شد، آن وقت چه می‌خواهد بگوید؟ مشکلات دولت سیزدهم را آن روز چطور می‌خواهد برای مردم بیان کند؟ آن روز دیگر نمی‌تواند از دولت یازدهم و دوازدهم حرف بزند. ناچار است از دولت سیزدهم حرف بزند. آن موقع مردم به شما چه خواهند گفت؟ حرف‌هایی که امروز زدید و حرف‌هایی که آن روز ناچار هستید بزنید.

سه نامزد انتخابات ریاست‌‌جمهوری در جریان مناظره‌ها به شرایط بورس در سال ۱۳۹۹ اشاره کردند؛ یکی مدعی است دو هزار همت قیمت ارزش‌گذاری کل بورس بود و ۱۰۰ همت با ناشی‌گری وارد شد. دیگری گفته نامه‌ای در این باره به دکتر روحانی نوشته و کاندیدای دیگر به نامه خود به رئیس وقت قوه قضائیه اشاره کرده است؛ با این ادعا که یک‌شبه بورس را به خاک سیاه نشاندند و دولت وقت دستش را در بورس در جیب مردم کرد.

پاسخ دکتر حسن روحانی:

درباره بازار بورس که از آن حرف می‌زنند. در طول ۸ سال شاخص بورس از ۷۰ هزار به یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رسید یعنی بیش از ۲۰ برابر شد. البته به طور طبیعی بورس فراز‌ونشیب دارد. اما این آمار مهم است که به مردم بگوییم بازار بورس از لحاظ دلاری در دولت تدبیر و امید ۸/۵ درصد رشد داشت و در دولت سیزدهم ۴۶/۸ درصد کاهش و ریزش داشته است. این وضع بازار بورس را نشان می‌دهد؛ از نظر ریالی یک بحث است اما از لحاظ دلاری برای مردم مهم است.

چند کاندیدای ریاست‌جمهوری در مناظره‌ها مدعی رشد اقتصادی منفی در دهه ۹۰ شدند و یکی از آن‌ها به رشد اقتصادی ۱ درصد اشاره کرده است.

پاسخ دکتر حسن روحانی:

در سال ۱۳۹۹ با اینکه سخت‌ترین سال قرن بوده؛ به خاطر کرونا و جنگ اقتصادی و البته هنوز بقایای داعش در منطقه هم بود، تورم ما ۳۶.۴ درصد بود، رشد اقتصادی ما هم ۴ درصد بود. آخر بهار سال ۱۴۰۰ رشد اقتصادی ما ۷.۶ درصد بود. هنوز دولت سیزدهم به این رشد ۷.۶ درصد که به آن تحویل دادیم، نرسیده است. این‌ها واقعیت‌های بخش اقتصاد است که به مردم گفته نمی‌شود.

نامزدی در جریان یک نطق انتخاباتی پرسیده چرا وقتی ترامپ از برجام خارج شد، دولت دوازدهم از آن خارج نشد و به طرف مقابل مهلت داد؟

پاسخ دکتر حسن روحانی:

ترامپ از برجام خارج شد به دلیل اینکه خروج از برجام را به گردن ایران بگذارد چون قبلاً اعلام شده بود اگر آمریکا خارج شود ما هم خارج می‌شویم. ترامپ گفت من خارج می‌شوم فردا هم ایران خارج می‌شود ولی ما خارج نشدیم. اینکه ما مهلت دادیم به ۱+۴ که آن‌ها بتوانند خروج ترامپ را از برجام جبران کنند، کار هوشمندانه‌ای بود. باید در تاریخ بر روی آثار آن بحث شود که اگر ما خارج می‌شدیم چه می‌شد؟ اگر ما بلافاصله خارج می‌شدیم، تمام داستان تخریب برجام به گردن ایران می‌افتاد. آقای پوتین به صراحت به من گفت که از هوشمندی شما تعجب کردم. ترامپ از برجام خارج شده بود برای اینکه فکر کرده بود ۲۴ ساعت بعد شما خارج می‌شوید و شما او را در تنگنا گذاشتید و نمی‌داند باید چه اقدامی کند؟ ما خارج نشدیم، اروپا را مسئول کردیم، اروپایی‌ها قول دادند البته به برخی قول‌ها عمل نکردند. می‌گویند شما که مهلت دادید چه شد؟ ما مهلت دادیم برجام زنده ماند برای اینکه در اسفند ۹۹ احیا کنیم. این شما بودید که با قانون اقدام راهبردی جلوی آن را گرفتید. ما از برجام خارج نشدیم برای اینکه بتوانیم تحریم تسلیحاتی را از بین ببریم. ما خارج نشدیم برای اینکه بتوانیم تحریم موشکی را از بین ببریم. خارج نشدیم برای اینکه بتوانیم دو بار آمریکا را در شورای امنیت سازمان ملل مفتضح کنیم. ما خارج نشدیم برای اینکه ترامپ بیاید ریاست جلسه شورای امنیت را در سال ۹۷ با حضور رؤسای کشورها و وزرای خارجه برعهده بگیرد و آنجا همه علیه ترامپ صحبت کنند و او مفتضح شود؛ برنامه‌ای که مستقیماً از تلویزیو‌ن‌های آمریکا پخش شد و همه گفتند شرمساری آمریکا در شورای امنیت بود. ما خارج نشدیم برای اینکه بایدن رسماً در تبلیغات انتخاباتی اعلام کند ما به برجام برمی‌گردیم. منتهی قبل از اینکه آقای بایدن بیاید و کار را آغاز کند، قانونی در مجلس تصویب و مانع شد. هر زمان بخواهند مسأله برجام حل شود آن قانون باید کن‌لم‌یکن شود. مقصود من بیشتر بند ۷ آن قانون است، بقیه‌اش خیلی مهم نیست، وگرنه هیچ توافقی راجع به برجام انجام نخواهد شد. اصلاً برجام خوب یا بد، ما فرصتی در اختیار دولت سیزدهم گذاشتیم برای اینکه برجام را نهایی کند، خب سه سال گذشت چرا نتوانستند این برجام را نهایی کنند؟ ما که همه چیز را آماده کرده بودیم، یک امضا مانده بود. آقای دکتر ظریف و آقای دکتر عراقچی زحمت آن را کشیده بودند، همه بحث‌ها در شورای عالی امنیت ملی شده بود. همه کارها انجام گرفته بود، یک امضا مانده بود. یک امضا کردن سه سال وقت می‌خواست؟ سه سال تمام شد و امضا هم نشد و معلوم هم نیست هیچ‌وقت امضا شود.

کاندیدایی در یکی از مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم گفته در دولت قبل «۴ عدد واکسن نمی‌توانستیم بیاوریم». دیگری مدعی شده تا وقتی در داخل واکسن تولید نکردند، واکسن خارجی به ما ندادند. نامزد دیگری در یکی از سخنرانی‌هایش ادعا کرده دکتر روحانی گفته نمی‌گذارند واکسن کرونا وارد کنند.

پاسخ دکتر حسن روحانی:

تابستان سال ۹۹ بحث واکسن کرونا مطرح شد. معمولاً تصور این بود که ساخت واکسن دو سال زمان می‌خواهد و بنابراین واکسنی که در تابستان ۹۹ تولید می‌شود (یعنی ۶ ماه پس از ورود کرونا به کشور) معلوم است که این واکسن استانداردهای اصلی را ندارد. کشورهایی بودند که می‌گفتند به شما واکسن می‌دهیم و تزریق آن را در ایران انجام دهید، یعنی آنجا هنوز تست بالینی انجام نشده بود. گفتند در ایران تست بالینی شود. در اینجا بحث کردیم، من با همه مسئولین از رده بالا تا پائین بحث کردم، در ستاد ملی مقابله با کرونا بحث کردیم، همه مخالفت کردند. ما می‌توانستیم در تیرماه سال ۹۹ از چین واکسن وارد کنیم. همانطور که بعضی از کشورهای دیگر مثل امارات و ترکیه وارد کردند. منتهی تست بالینی را در کشور ترکیه و امارات انجام دادند. دولت چین حاضر نبود قبول کند اگر مرگ‌ومیری اتفاق بیافتد مسئول است. این را هم نمی‌پذیرفت، در همان قراردادها هم قبول نمی‌کرد. ما در ستاد ملی کرونا و جاهای دیگر بحث کردیم. حتی آن زمان یکی از مسئولین در مصاحبه‌ای گفت ما مردم خودمان را موش آزمایشگاهی نمی‌کنیم. به هرحال این قبول نشد.

نامه‌ای نوشتم در سال ۹۹ به وزارت بهداشت و درمان و صراحتاً گفتم در هر کشوری که شما مطمئن شدید واکسن مورد اعتماد وجود دارد بلافاصله درخواست خرید دهید. اما در عین حال ما از شهریور شروع به مذاکره با کشورهای مختلف کردیم و توانستیم در دی‌ماه با روسیه با شرکت اسپوتنیک به توافق برسیم و واکسن در بهمن سال ۹۹ وارد کشور شد. کادر درمان ما این واکسن را در بهمن ۹۹ دریافت کرد که بیشتر آن اسپوتنیک بود و از روسیه آوردیم. در اسفند سینوفارم آوردیم. ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن با کواکس قرارداد بستیم. مسائل مالی و گرفتاری‌هایی که داشت همه را حل کردیم.

آقایی ادعا می‌کند رئیس‌جمهور دولت دوازدهم گفته نمی‌گذارند ما واکسن وارد کنیم و وارد نکردیم، من کی گفتم نمی‌گذارند؟ این دروغ شاخدار است. آخر تو چطور می‌خواهی رئیس‌جمهور باشی که این دروغ را داری به مردم می‌گویی؟ در ستاد ملی کرونا گفتم عده‌ای مخالف واردات واکسن هستند ولی ما زیر بار نمی‌رویم، ما واکسن وارد می‌کنیم. عده‌ای می‌گویند حتماً باید در داخل تولید کنیم. ما زیر بار این هم نمی‌رویم. در داخل به همه کمک می‌کنیم اما معطل آن‌ها نمی‌مانیم. فلذا واکسن خریداری و در ماه بهمن و اسفند وارد شد. تزریقات شروع شد.

در دو نوبت هر یک ۳۰ میلیون، مجموعاً ۶۰ میلیون دوز با سینوفارم قرارداد بستیم که حدود ۱۹ میلیون دوز آن را وارد و تزریق کردیم. با کشورهای مختلف قرارداد بستیم. با بهارات در هند قرارداد بستیم، مقداری آمد، قوه قضائیه آنجا مانع شد. درباره واکسن‌های اروپایی دیگر، مدت‌ها بحث بود که آسترازنیکا که ما نباید از انگلیس بخریم، از کشور دیگری می‌توانیم بخریم یا نه؟ به هرحال ما این مجوز را گرفتیم. از کشورهای دیگر اروپایی غیر از انگلیس آسترازنیکا را وارد کردیم. با کوبا قرارداد بستیم. مجموعاً قرارداد قطعی ۱۲۰ میلیون دوز واکسن بسته شد. از این ۱۲۰ میلیون دوز واکسن تعداد زیادی، بیش از ۳۰ میلیون دوز واکسن، وارد و تا آخر دولت تزریق شد.

البته آن‌هایی که در داخل قول داده بودند که ۵۰ میلیون دوز واکسن تا مرداد و شهریور به ما بدهند، مصاحبه‌های آن‌ها الان وجود دارد، با کمک‌هایی که ما کردیم تا بتوانند واکسن بسازند، تا آخر دولت حدود یک میلیون دوز واکسن توانستند بدهند. ما برویم یقه آن‌ها را بگیریم. البته ما که تحت تأثیر آن‌ها قرار نگرفتیم، رفتیم از هرجا شد واکسن خریدیم و آوردیم.

حالا یک کاندیدایی می‌آید در تلویزیون، روبه‌روی مردم می‌گوید دولت دوازدهم قدرت نداشت ۴ دانه واکسن بیاورد! دولت دوازدهم که حدود ۳۰ میلیون دوز واکسن آورده، تزریق کرده، ۶۰ میلیون دوز فقط با یک کشور، چین، قرارداد بسته است. ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز با کواکس قرارداد بسته است. ۶۰ میلیون دوز با روسیه برای اسپوتنیک قرارداد بسته بودیم، البته آن‌ها نتوانستند به ما بدهند. ۱۰ میلیون دوز با هند قرارداد بستیم، البته نتوانستند به ما بدهند. اگر بخواهیم قراردادها و بحث‌ها را حساب کنیم ما برای حدود ۲۰۰ میلیون دوز واکسن مذاکره و تفاهم کردیم. تمام واکسن‌هایی که در مرداد و شهریور و مهر وارد شد، آن‌هایی بود که ما خریده بودیم، معامله کرده بودیم، قراردادش امضا شده بود، پولش را داده بودیم و به تدریج آمد.

البته در تیرماه چون موج پنجم کرونا که بسیار خطرناک بود پیش آمد و همه کشورها را گرفتار کرد، چین نتوانست طبق قرارداد به ما سینوفارم دهد و آقای شی جین پینگ در تلفن از من به نحوی عذرخواهی کرد و گفت ما در داخل کشور خودمان گرفتاریم، به محض اینکه مقداری تخفیف پیدا کند، بلافاصله ما دومرتبه واکسن‌ها را برای شما می‌فرستیم. به دروغ به مردم می‌گویند واکسن نیامد و نبود. من آن زمان در دولت دوازدهم گفتم برای واکسن همه کار کردیم، تزریق آن را گذاشتیم برای دولت سیزدهم و دقیقاً این بود و غیر از این هر کس بگوید دروغ گفته است، این واقعیت داستان است. همه چیز آماده بود.

کاندیدایی در یکی از مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم مدعی شده «وقتی دولت سیزدهم روی کار آمد فقط ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی وجود داشت. آن هم در ۶ ماهه اول مصرف شده بود؛ یعنی ما حتی آن ارز ۴۲۰۰ را نداشتیم که برای مردم گندم بخریم و نان سر سفره مردم بیاوریم.»

پاسخ دکتر حسن روحانی:

می‌گویند ۸ میلیارد دلار برای کالای اساسی بوده که اکثر آن را دولت مصرف کرد و وقتی دولت سیزدهم آمد دلاری نبود یا کم بود برای اینکه کالای اساسی بخرند. ما در سال ۱۴۰۰ از این ۸ میلیارد دلار، مجوز داشتیم ۶ میلیارد را خرج و کالاهای اساسی وارد کنیم (مجوزی بود که در جلسه سران سه قوه حاصل شد). این کالاهایی که در سال ۱۴۰۰ خریداری شده همه در ماه تیر و مرداد و شهریور وارد شده است. برای دولت ما وارد شده بود؟ همه این‌ها را ما خریدیم، برای اینکه کالای اساسی در بهار ارزان‌تر از پائیز و زمستان است. ما عمداً آن‌ها را خریدیم تا با قیمت کمتری در اختیار دولت سیزدهم قرار بگیرد. رئیس‌جمهور دولت سیزدهم هم در شهریور به صراحت اعلام کرد که وضع کالاهای اساسی ما خیلی خوب است و انبارهای ما کاملاً شارژ شده است و مشکلی نداریم. ادعایی که می‌کنند دولت خرج کرده، افتخار دولت دوازدهم است که به خاطر دولت بعدی همه تلاش خود را به کار برده تا گمرکات و انبارها پر از کالا باشد و مقداری در کشتی‌ها باشد و در دولت سیزدهم وارد کشور شود و استفاده کنند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا