خرید تور تابستان ایران بوم گردی

انتقاد مطهری از اتهام زنی به مهندس بازرگان

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «مرحوم مهندس بازرگان به تز «اسلام منهای روحانیت» معتقد نبود» از صداوسیما خواست که از تولید و پخش برنامه‌های یکطرفه و اتهامات سنگین به افراد در آنها خودداری کند.

به گزارش ایسنا، در یادداشت علی مطهری تحت عنوان «سخنی با صداوسیما» آمده است:

«در تاریخ 26/ 3/ 96 برنامه ای با عنوان “جهان آرا” درباره عملکرد سازمان مجاهدین خلق از شبکه افق در شبکه یک سیما باز پخش شد. در این برنامه که نکات مثبت و مفیدی داشت جناب آقای کوشکی کارشناس برنامه چند بار تز “اسلام منهای روحانیت” را به مرحوم مهندس بازرگان نسبت دادند.

این امر خلاف واقع است. اولا مهندس بازرگان به چنین تزی معتقد نبود. این تز را می توان با یک دید ابزاری از لابه‌لای آثار مرحوم دکتر شریعتی استخراج کرد و البته گروه فرقان همین کار را کرد و در جزواتش زیاد به آن استناد می نمود.

ثانیاً رابطه مهندس بازرگان با روحانیت یک رابطه دوستانه و توأم با احترام متقابل بود. رابطه بازرگان با مراجع تقلید وقت و با استاد شهید آیت الله مطهری و مرحوم آیت الله طالقانی و بسیاری دیگر از علما بر همگان روشن است.

اساساً روحانیت از جمله امام خمینی(ره) مهندس بازرگان را فردی متدین و اهل تهجد و نماز شب می دانستند و یکی از دلایلی که امام (ره) پیشنهاد شهید مطهری مبنی بر نخست وزیری مهندس بازرگان برای دولت موقت را پذیرفت، گذشته از تخصص و ضدمارکسیسم بودن او، همین مطلب بود.

اگر بخواهیم سه نفر را نام ببریم که از دهه 30 تا پیروزی انقلاب اسلامی موجب نزدیک شدن دانشگاهیان به روحانیت و در نتیجه ایجاد سرعت در پیروزی انقلاب شدند باید از آیت الله مطهری، مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی نام برد.

نقصی که در آثار اسلامی مهندس بازرگان وجود دارد نوعی علم زدگی در مواردی است که باید از فلسفه بهره گرفت، نکته ای که استاد مطهری بارها در نقد نظریات مهندس بازرگان در اصول عقاید مانند توحید و نبوت و معاد گوشزد کرده و آن را ناشی از انس با علوم تجربی و ناآشنایی با فلسفه دانسته است. اما این کجا و تز اسلام منهای روحانیت کجا؟

جناب آقای کوشکی که مطالب ارزنده ای نیز در آن برنامه بیان کردند خوب است در نقل و تحلیل وقایع تاریخی مطابقت با واقع را ملاک اول خود قرار دهند.

صدا و سیما نیز نباید برنامه های یک طرفه تولید و پخش کند و طی آن افرادی هدف اتهامات سنگین قرار گیرند و فرصتی هم برای دفاع از آنها وجود نداشته باشد. در همین موضوع مورد بحث، خوب است صدا و سیما از فردی که بر افکار و اندیشه های مهندس بازرگان و مشی سیاسی او تسلط کافی دارد نیز در برنامه ای مشابه دعوت به عمل آورد تا حقیقت مطلب برای مردم ما خصوصا جوانان که اطلاعاتشان از آن دوره اندک است آشکار گردد.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. به نظر من آگر آقای علی مطهری نام خانوادگی خود را از طرف مادرش مورد خطاب قرار بگیرد خیلی خوب است چونکه ما به شخص حضرت آیت الله شهید مطهری علاقه خاص و ویژه داریم و علت آنهم توصیه حضرت امام خمینی است
  حالا میخواهیم به این فرد جواب بدهیم اسم آن عزیز یاد آور میشود وبه حرمت ……. می مانیم

  11
  1. جناب یعقوب مکرم
   شما اگر تفکرات دکترعلی مطهری رو برنمی تابی که قطعا تفکر پدر شهیدش استاد مرتضی مطهری رو اصلا نمی توانی تحمل کنی. جهت اطلاع شما ؛ نامه تسلیت آیت الله خامنه ای به مناسبت درگذشت مهندس بازرگان رو مطالعه کن البته اگه می تونی تحمل کنی! نظرات استاد مطهری رو هم در کتابهایی مثل پیرامون انقلاب اسلامی بویژه در مورد رفتار با اندیشه و آزادی بیان و آزادی مخالف و منتقد اصلا نخون چون نمی تونی تحمل کنی

 2. در جنگ صفین وقتی پسر خلیفه دوم از اردوی معاویه کشته شد از جیره خواران معاویه داد زدند که فزند خلیفه دوم کشته شد و نگفت فلانی … علت اینکه از نام پدر جهت استفاده مطامع خود بهره بردند
  و اما ایت الله شهید مطهری برای ما مقدس است ازهمه لحاظ چونکه از فرزندان صالح و مبارز حضرت امام بودند
  شما بهتر است کتاب شناخت خدا آیت ا.. را مطالعه کنی و پاسخ کامل به نویسنده کتاب را طی شده را که می هد متوجه دنبال سایر موارد قرار میگیری
  انشاءالله که بخوانی و بعد خواستی جواب بدهی

  1. آقای یعقوب مکرم
   ظاهرا از فرط عصبانیت جواب کس دیگه ای رو دادید! من درباره مهندس بازرگان و شباهتهای فکری علی مطهری با پدر و اینکه پدرش حتی بیشتر از او از آزادی اندیشه و آزادی بیان دفاع کرد و هر گونه برخورد غیر فکری با نظر مخالف را محکوم می کرد با شما صحبت کردم.
   پاسخ کامل استاد مطهری به کدام نویسنده رو بخونم؟! : کتاب پیرامون انقلاب اسلامی اثر خود استاد شهید مطهری است برادر من!. چی بگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
   ضمنا من که به استاد زاده بودن ایشون به عکس شما استنادی نکردم. پیام من اونه که میگه پیام رهبری رو به مناسبت درگذشت بازرگان بخونید. پیام رهبری هم پیام کوتاهیه و مربوط به موضوعه. لب نظر استاد مطهری در کتاب پیرامون انقلاب اسلامی که مشابه پسرشونه هم به تعبیر خودشون توصیه به رهبران انقلاب اسلامیه که تصور نکنیم راه حفظ انقلاب جلوگیری از نظر مخالفه بلکه تنها راه حفظ انقلاب اجازه طرح نظر مخالف و صرفاً پاسخگویی علمی اه

  2. تونه ان را فهمیدی ونه اینرا….مشکل درک اشخاص منحصرا سواد نیست عقاید اشخاص تحت سیطره عقیده های اجتماعی وسیاسیست……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا