خرید تور تابستان ایران بوم گردی

دومینوی نابودی مطبوعات

مدیر مسوول روزنامه «شرق» به خبر افزایش تعرفه واردات کاغذ که چندی پیش اعلام و سپس منتفی شد، اشاره کرد و گفت: حدود هفت یا هشت روزنامه به دلیل اینکه کاغذ ندارند، چاپ نمی‌شوند و این وضعیت بقیه نشریات را هم به شکل دومینووار دربرمی‌گیرد.

مهدی رحمانیان در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: اگر دولت بخواهد تعرفه‌های واردات کاغذ را افزایش دهد، نشان می‌دهد که بدیهی‌ترین ادبیات مدیریت را هم متوجه نیست، به دلیل اینکه ما در شرایطی قرار داریم که کاغذ پیدا نمی‌شود و اگر هم کاغذ موجود باشد باید با قیمت گزافی یعنی ۶۰ درصد بیشتر از قیمت یک ماه گذشته پول بدهند تا بتوانند نقدی خریداری کنند، در صورتی که در گذشته به صورت چندماهه خریداری می‌کردند؛ البته افزایش تعرفه اتفاق نیفتاد.

او با اشاره به وضعیت موجودی کاغذ و تاثیر آن بر مطبوعات اظهار کرد: با توجه به وضعیتی که بر مطبوعات حاکم است، در حال حاضر علاوه بر مشکلات گذشته، این مشکل هم اضافه شده است. من بر اساس خبرهایی که دارم می‌دانم حدود هفت یا هشت روزنامه به دلیل اینکه کاغذ ندارند، چاپ نمی‌شوند و این وضعیت بقیه نشریات را هم به شکل دومینووار دربرمی‌گیرد. این در حالی است که در یک ماه گذشته که درگیر مساله کاغذ بودیم، هیچ مدیر دولتی واکنش قابل توجهی نشان نداد. فقط چند روز پیش معاون وزیر صنعت در یک جلسه خصوصی گفته است که ما اجازه نمی‌دهیم این وضعیت ادامه پیدا کند اما در این یک هفته که او این حرف را زده، اتفاق خاصی نیفتاده است.

مدیر مسوول روزنامه «شرق» اضافه کرد: متولیان امر رسانه و صنعت هر دو در یک کمای خود خواسته فرو رفته‌اند و رسانه‌ها مجبورند خودشان مسائل خود را حل کنند. برخی با تعطیل کردن چند روزه، برخی با کاهش تیراژ و صفحه و ….، کج‌دار و مریض پیش می‌روند تا ببینند چه اتفاقی می‌افتد.

مهدی رحمانیان به کارخانه‌های تولید کاغذ در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه کاغذهای تولیدی داخل کشور از کیفیت لازم برخوردار نیست؛ یعنی کم یا زیاد کاغذهای تولیدی مهم نیست به دلیل اینکه همین کاغذهایی که در چاپخانه‌ها وجود دارد، قابلیت استفاده‌ ندارد؛ بنابراین در تولید روزنامه و انتشار آن هم موثر نیستند. بخشی از یارانه‌ها و ارز به کارخانه‌های تولید کاغذ تعلق می‌گیرد، این درحالی است که برون‌داد این کارخانه‌ها به شکلی نیست که برای رسانه‌های داخلی کارآمد باشد. در واقع این تولیدات برای مطبوعات آب ندارد اما ممکن است برای برخی نان داشته باشد.

چرا تعداد صفحات شرق کم شد؟

مدیر مسوول روزنامه شرق سپس در گفت‌وگو با ایسنا دلیل کم شدن صفحات این روزنامه در شماره امروز (۱۸ آذر ماه) از ۲۰ به ۱۶ صفحه را چنین توضیح داد: به دلیل اینکه روز پنجشنبه (۱۷ آذر ماه) بین تعطیلات حساب می‌شد، روزنامه شرق در ۱۶ صفحه چاپ شد و امروز هم به دلیل داشتن یک ضمیمه به مناسبت روز دانشجو، روزنامه خود را در ۱۶ صفحه منتشر کرده‌ایم؛ البته تعداد صفحات روزنامه با ضمیمه، ۳۲ صفحه خواهد شد. اما ممکن است در روزهای آینده با توجه به گرانی و نبود کاغذ مجبور بشویم تعداد صفحات روزنامه شرق را کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا، خبر افزایش تعرفه واردات کاغذ و تحریر روزنامه‌ در چند روز گذشته، واکنش برخی از روزنامه‌های خصوصی را به دنبال داشت و در این میان برخی روزنامه‌ها اعلام کردند که در اعتراض به گران شدن کاغذ برای مدتی فقط به صورت الکترونیکی منتشر خواهند شد. البته در ادامه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که تعرفه انواع کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه تا پایان سال جاری کماکان مطابق روال قبل بوده و افزایش نخواهد یافت.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا