خرید تور تابستان ایران بوم گردی

تدبیر وزیر اطلاعات برای عرفان‌های نوظهور و دین گریزی در برخی مناطق

وزیر اطلاعات با اشاره به «عرفان‌های نوظهور و دین گریزی در برخی مناطق» گفت: دستگاه اطلاعاتی متوجه فعالیت این گروه‌ها است اما تدبیر این مسایل، مباحثه و ترویج عقاید حقه وظیفه‌ی علمای دین است و وزارت اطلاعات همکاری لازم را در این زمینه خواهد داشت.

به گزارش دریافتی انصاف نیوز، سیدمحمود علوی در همایش فقه اطلاعاتی در قم که با حضور اندیشمندان، محققان و فضلای حوزه علمیه و دانشگاه برگزار شد آن را مقدمه‌ای برای تحکیم پیوند دائمی و ناگسستنی بین حوزه‌های علمیه و دستگاه اطلاعاتی دانست و گفت: وزارت اطلاعات مسایل مبتلابه خود را به حوزه علمیه عرضه می‌کند و آنان احکام مربوطه را بیان خواهند کرد.

وی با بیان این که راهکارها و راهبردهای امنیتی در معرض فکر و اندیشه‌ی صاحب نظران علوم مختلف قرار می‌گیرد، افزود: امروزه مقوله‌ی امنیت صرفاً حرفه یا فن نیست و همچون مساله‌ی مدیریت به علم تبدیل شده است و فعالان حوزه امنیت باید از افکار صاحب نظران بهره برداری کنند.

وزیر اطلاعات برای همکاری بیشتر با حوزه علمیه با هدف تشخیص احکام مبتلابه جامعه اطلاعاتی اعلام آمادگی کرد و با بیان این که دستگاه اطلاعاتی نظام جمهوری اسلامی ایران موظف به شناخت احکام شرعی است، گفت: وزارت اطلاعات نمی‌تواند برای برقراری امنیت به هر اقدامی دست بزند و خود را از احکام دین مستثنی بداند و مرتکب معصیت شود.

دکتر علوی با اشاره به آیات الهی و روایاتی از معصومین علیهم السلام در باره‌ی لزوم رعایت مسایل شرعی و مکارم اخلاق خاطر نشان کرد: انجام محرمات با هدف رسیدن به اهداف، محکوم به شکست است و اگر بخواهیم به پیروزی و موفقیت دست یابیم باید احکام شرع، قانون و اخلاق را رعایت کنیم.

وزیر اطلاعات بر ضرورت حفظ و صیانت از حق الناس گفت: اقدامات اطلاعاتی نیز برای حفظ امنیت حکومت و حقوق مردم است و شناخت آسیب‌ها و احکام شرعی متناسب با آنها وظیفه‌ی دست اندرکاران دستگاه اطلاعاتی نیست و بیان احکام وظیفه حوزه‌های علمیه است.

علوی با بیان اینکه با مسایل و موضوعات نوپدید در عرصه‌ی اطلاعاتی مواجهیم و در این راستا نیازمند اقدامات استنباطی در زمینه فعالیت‌های امنیتی به صورت دائمی هستیم افزود : مرزهای اقدامات اطلاعاتی و حقوق و اختیارات شرعی آن را حوزه علمیه باید مشخص و ریل گذاری کند.

وزیر اطلاعات در بخش دیگری از سخنانش گفت: دستگاه اطلاعاتی علاوه بر فقه نیازمند فلسفه‌ی اطلاعاتی است تا حکمت و چرایی احکام نیز مشخص شود.

علوی گفت: فقه اطلاعاتی قابلیت تبدیل شدن به رشته‌ی علمی را دارد و می‌تواند به عنوان درس خارج فقه تدریس شود و احکام آن استخراج و تجمیع شود.

وزیر اطلاعات همچنین با اشاره به عرفان‌های نوظهور و دین گریزی در برخی مناطق افزود: دستگاه اطلاعاتی متوجه فعالیت این گروه‌ها است اما تدبیر این مسایل، مباحثه و ترویج عقاید حقه وظیفه‌ی علمای دین است و وزارت اطلاعات همکاری لازم را در این زمینه خواهد داشت.

در این همایش آیت الله علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و تعدادی از اندیشمندان و پژوهشگران به بیان دیدگاههای خود در باره فقه اطلاعاتی پرداختند.

در حاشیه این همایش نیز 6 کمیسیون تخصصی با عنوان 1- فلسفه فقه اطلاعاتی چیستی و چرایی ؛ 2- مبانی معرفتی و روشی فقه اطلاعات ؛ 3- تاریخ تحول فقه اطلاعات ؛ 4-بایسته‌های فقه اطلاعات ؛ 5-فقه اطلاعات و گفتمان ولایت فقیه ؛ 6- فقه اطلاعات و حقوق بشر برگزار شد.

همچنین از 130 مقاله علمی پژوهشی که به دبرخانه همایش فقه اطلاعاتی ارائه و پذیرفته شد، 6 مقاله برتر شناخته شد و از برگزیدگان تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. “اگر بخواهیم به پیروزی و موفقیت دست یابیم باید احکام شرع، قانون و اخلاق را رعایت کنیم.”
    واعظی بالای منبر در وصف پل صراط میگفت که از مو باریکتر و از شمشیر تیزتر است ، یکی از پای منبر گفت ، بگو راه نیست و خلاص !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا