خرید تور تابستان ایران بوم گردی

آیت‌الله بیات‌ زنجانی: نمی‌توان گفت خانم‌ها به ورزشگاه نروند

آیت الله اسدالله بیات زنجانی با بیان این که جوانان کشورمان دغدغه‌ دارند، گفت: بخشی از اعتراضات اخیر بخاطر نادیده گرفتن مطالبات جوانان بود.

به گزارش ایلنا، این مرجع تقلید  در دیدار محمدمهدی تندگویان معاون وزیر ورزش و جوانان و فرزند شهید محمدجواد تندگویان، با تأکید بر لزوم جوان گرایی و اعتماد به جوانان، اظهار داشت: جوانان برای همه ایران پشتوانه‌اند.

وی با بیان این که ما به جای اعتماد به آنان، حتی خواسته‌های مشروع شان را نیز نادیده گرفتیم، گفت: معتقدم بخشی از اعتراضات شکل گرفته اخیر، ناشی از همین نادیده گرفتن مطالبات جوانان بوده است.

این مرجع تقلید با بیان این که جوانان دغدغه‌ دارند، خاطرنشان کرد: در همه جوامع هم همین است منتهی ما با دغدغه‌ها چگونه رفتار کرده‌ایم؟ پاسخ مناسب داده‌ایم؟ اگر از من سؤال کنید پاسخ خواهم داد، «خیر!»؛ رفع دغدغه که نکرده‌ایم هیچ، هر روز هم به دغدغه‌هایشان افزوده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت ورزش کشور، گفت: ورزش باید به سمت حرفه‌ای و مدرن شدن برود؛ ما پتانسل بسیار خوبی در این زمینه داریم و باید روی آن برنامه ریزی کرد؛ همین والیبال، کشتی و ورزش‌هایی از این دست، نشان می‌دهند که ما مستعدیم و اگر برنامه‌ریزی خوبی صورت گیرد، در دنیا حرف برای گفتن داریم.

آیت الله بیات زنجانی در ادامه سخنانش، بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: می‌گویند خانم‌ها به ورزشگاه‌ها نروند؛ بنده عرض می‌کنم که ورزشگاه هم بخشی از این جامعه است؛ نمی‌توان گفت خانم‌ها در فلان خیابان نروند، چون بسترهای فرهنگی مناسبی ندارد؛ طبیعی‌ست که این وظیفه شما و بنده است که این بسترها را اصلاح کنیم و الا با اینجا نرو و آنجا نرو موضوعی حل نمی‌شود؛ و در دنیای امروز به جز اینکه خودمان را در معرض این سؤال قرار دهیم که نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم، هیچ نتیجه‌ای ندارد.

وی خاطرنشان کرد: بنده امنیت را بی‌دغدغگی معنا می‌کنم؛ یعنی جوان، پیر، کودک، زن و مرد وقتی حس کنند که دغدغه‌هایشان در زندگی به حداقل رسیده، می‌توان گفت در آن جامعه امنیت به طور نسبی حاکم است و جامعه امنیت خاطر دارد؛ در این جامعه است که اعتماد بوجود می‌آید و وقتی اعتماد حاصل شد و آن زمان که مردم حس کردند حکومت در رفع دغدغه‌های‌شان کوشیده، پس به آن اعتماد می‌کنند. اعتماد که کردند حکومت هرچه گفت می‌پذیرند ولی اگر به خواسته‌ها بی‌توجهی شد، هر روز دغدغه‌ای بر دغدغه‌ها افزوده شد، جامعه حتی در سطحی ‌ترین مسائل هم که شده، از خود مخالفت بروز می دهد.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با محدود کردن فضای مجازی و فیلترینگ هم گفت: در دنیایی که سرعت انتقال اخبار به سرعت یک چشم به هم زدن است و این همه حساسیت هم وجود دارد، جالب است که ما در بروز رفتارهای غیرقانونی، از هم سبقت می‌گیریم در حالی که این رفتار ما را همگان می‌بینند.

وی تصریح کرد: ما یا متوجه نیستیم که جامعه در حال رصد رفتار ماست و یا خود را به نادانی زده‌ایم؛ در این زمان مردم که معترض می‌شوند و علیه ما شعار می‌دهند دنبال دلیل می‌گردیم؛ این مردم همان مردم فهیم دوران انقلاب هستند؛ فرزندان همان شهدای بزرگوار دوران جنگ هستند؛ الآن چرا معترضند؟ طبیعی‌ست که دلیلش را باید در رفتار ما جست وجو کرد.

آیت الله بیات زنجانی در ادامه با تأکید بر این که در مسائل اعتقادی، زور جوابگو نیست، گفت: ما از نماز بالاتر نداریم، ولی آیا می‌توان به کسی گفت باید به زور نماز بخوانی؟ قطعا خیر؛ ذات انسان‌ها این زور را نمی‌پذیرد و طبیعی‌ست که نتیجه عکس خواهد داد.

وی در پایان سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمدجواد تندگویان، گفت: شهید تندگویان دو خصلت ویژه داشت؛ یکی اینکه متخصص بود در عین متعهد؛ دوم اینکه بسیار کم توقع بود؛ اگر به تاریخ انقلاب نگاه کنیم خواهیم دید هرکدام از نیروهایی که ما از دست داده‌ایم، اگر هر کدام به تنهایی مانده بودند، بخش قابل توجهی از مشکلات چه بسا بوجود نمی‌آمد.

لازم به توضیح است در این دیدار، حسن عابدی مدیرکل ورزش و جوانان استان قم، عطاءالدین قاسمی مدیرکل امور اجتماعی استانداری قم، امید محدث مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و امیرحسین آل اسحاق مدیرکل دفتر طرح های ملی جوانان نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا