خرید تور تابستان

رئیسی: حکم پرونده پدیده پرسش‌هایی ایجاد خواهد کرد

«سیدابراهیم رئیسی»، رییس قوه قضاییه گفت: حکمی که برای پرونده پدیده صادر شده و در هفته آینده اعلام می شود پرسش‌هایی میان مردم ایجاد خواهد کرد که این سوال‌ها باید پاسخ داده شود و در کنار اعلام حکم باید تنویر افکار عمومی نیز صورت گیرد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضائی خراسان رضوی در مشهد افزود: در کنار دستگاه قضا باید با کمک رسانه ملی و اصحاب رسانه تمام ابعاد ۵۰۰ صفحه‌ای این حکم که از احکام بی نظیر دستگاه قضائی است تبیین شود.

وی ادامه داد: نگاه مردم و نخبگان به مجموعه دستگاه قضا مهم است لذا حکم خود را باید برای دیگران تبیین کنیم.

رئیس قوه قضائیه گفت: در تصمیم گیری‌ها و اجرای طرح‌های مختلف در شهرستان‌ها و استان‌ها از نظر سازمانی باید منتظر تصمیم از تهران بود اما با ابتکار و خلاقیت در بخش‌های مختلف باید کارهایی انجام شود مثلاً یک سری ابتکارها در استان‌ها و شهرستان‌ها قابل اجرا و بسیار قابل توجه است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر تحول در دستگاه قضا افزود: برای تحول نیازمند تلاش همه فعالان در این دستگاه هستیم.

برخورد شدید با ناسلامتی

رئیس قوه قضائیه گفت: سلامت اداری برای همه امر مهمی است و مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیر خود بر سلامت قوه قضائیه تاکید کردند و عموم همکاران در دستگاه قضا افرادی خدوم و سالم هستند از این رو نباید اجازه داده شود صفحه سفید دستگاه قضا را چند کارمند و یا قاضی ناسالم بد جلوه دهند.

رئیسی افزود: برخورد با مساله فساد و ناسلامتی برای هر کسی که با پرونده ارتباط دارد ضروری است لذا هیچ گونه ناسلامتی در دستگاه قضا را بر نمی‌تابیم و رفتار شدیدتری خواهیم داشت.

وی با تاکید بر پیشگیری از بروز فساد و لغزش در دستگاه قضا ادامه داد: باید زمینه‌های لغزش در دستگاه قضا را از بین برد مثلاً دیروز به موردی برخورد کردیم که در منطقه کوچکی یکی قاضی بود و اقوام و آشنایان وی نقش کارشناس و وکیل در این منطقه را بر عهده داشتند که این زمینه لغزش است.

او تاکید کرد: ساختارهای ناسالمی در قوه قضائیه وجود دارد که منجر به لغزش می‌شود لذا باید اصلاح شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: اعلام اسامی افراد ناسالم در دستگاه‌های مختلف اداری، اجرایی و دستگاه قضا موجب تقویت آن دستگاه است و در مجموع اعلام برخورد با ناسلامتی ها موجب تقویت دستگاه‌ها می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه قضات، افسران اجرای عدالت در جامعه هستند تصریح کرد: تردیدی در بقا و تقویت شوراهای حل اختلاف وجود ندارد و در اصلاحیه قانون، اصلاح وظایف و تقویت شوراها مدنظر است.

وی در خصوص وضعیت رفاهی کارکنان دستگاه قضا نیز گفت: وضعیت بودجه‌ای وضعیت خاصی است ولی در این شدت فرجی خواهد بود و بی هیچ تردید آینده برای کشور و دستگاه قضا بسیار روشن است.

رئیس قوه قضائیه گفت: کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضا از برنامه‌های تحولی و مورد تاکید دراین دوره است و در همه بخشهای قوه قضائیه، دادستان‌ها و رؤسای کل با همکاری دستگاه‌های اداری باید برای تحقق این مهم تلاش کنند.

رئیسی ادامه داد: در جهت کاهش جرم و جنایت باید با گسترش معنویت و اخلاق از راهکارهای مختلف استفاده کرد تا با برنامه ریزی جامع و پیگیر، کاهش ورودی پرونده‌ها به جریانی فراگیر تبدیل شود.

واقعی ساختن آمار

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه ارائه آمار غیر واقعی قابل قبول نیست گفت: واقعی ساختن آمار بسیار مهم است، آمار و عدد شاخص مهمی است اما فقط آمارگرایی امر ناصحیحی است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: در بررسی پرونده‌ها باید به کیفیت در کنار کمیت توجه شود و بهره وری بر این اساس مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: اسناد رسمی نیز باید به عنوان موضوعی از نظامات اجتماعی در جامعه حاکم باشد تا تثبیت مالکیت صورت گیرد و برای نظام بخشی به اسناد مالکیت باید پیگیر رسمی شدن اسناد و توجه به حاکمیت اراده در معاملات باشیم.

بازداشت‌ها به حداقل ممکن در قانون برسد

رئیس قوه قضانیه با تاکید بر کاهش جمعیت کیفری افزود: زندان برای افراد شروری است که جامعه اسلامی را نا امن می‌کنند و باید تلاش شود تا در مواردی که طبق قانون امکان عدم بازداشت وجود دارد مجرم بازداشت نشود.

رئیسی تصریح کرد: بازداشتها باید به حداقل ممکن و در موارد مصرح در قانون برسد و تا جایی که قانون اجازه داده از بازداشت استفاده نشود چرا که زندان برای بازسازی افراد است.

وی در خصوص قانون مهریه نیز گفت: مهریه، دینی بر عهده مرد است و حتماً هم باید پرداخت شود و فرض در زندان نماندن هنگامی اجرا می‌شود که برای قاضی اثبات شود فرد از لحاظ مالی شرایط پرداخت مهریه را ندارد لذا زندانی نمی‌شود و مهریه را باید به صورت اقساطی پرداخت کند.

حمایت از تولید ملی

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر رونق تولید و حمایت از سرمایه گذاری افزود: دستگاه‌های مختلف باید در این خصوص نقش خود را ایفا کنند و رونق تولید و امنیت سرمایه گذاری در پرتو مبارزه با فساد اتفاق می‌افتد و اگر در جامعه رشوه و فساد رونق پیدا کرد امنیت اقتصادی و امنیت سرمایه گذاری ایجاد نمی‌شود.

رئیسی با بیان اینکه عدم ایفای وظایف توسط مدیران و دستگاه‌های مختلف منجر به ایجاد مشکلات و شکل گیری پرونده‌هایی نظیر تغییر کاربری‌ها می‌شود تصریح کرد: پیگیری حقوق عامه وظیفه دستگاه قضاست و اگر در زمان خود پیگیری‌ها صورت گیرد شاهد بروز فساد در بخش‌های مختلف نخواهیم بود.

او با تاکید بر حمایت قضائی از سرمایه گذاری و کارآفرینی افزود: بانک‌ها نیز باید تسهیلات حمایتی را به تولید پرداخت کنند و تسهیلات نباید به دلالان پرداخت شود لذا نظارتهای لازم در این خصوص باید صورت پذیرد.

ضرورت خصوصی سازی

رئیس قوه قضائیه به موضوع خصوصی سازی اشاره و تصریح کرد: خصوصی سازی حتماً باید انجام شود چون اگر ۸۰ درصد یک اقتصادی در دست دولت باشد وضعیت همین وضع موجود است از این رو باید از تصدی گری دولت بکاهیم و البته خصوصی سازی ها نیز باید واقعی باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در خصوص تقاضای برخی استان‌ها مبنی بر تعطیلی پنجشنبه‌ها افزود: با تعطیلی پنجشنبه‌ها در دستگاه قضا موافق نیستیم، چون چهارشنبه تبدیل به پنجشنبه خواهد شد و وقتی آمار پرونده‌ها بالاست رسیدگی ایجاب می‌کند لذا کارکنان دستگاه قضائی باید پنجشنبه‌ها نیز فعال باشند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا