خرید تور تابستان ایران بوم گردی

گوترش برای دبیرکلی سازمان ملل نامزد شد

نخست وزیر پرتغال به طور رسمی نامزدی آنتونیو گوترش را برای دوره دوم دبیرکلی سازمان ملل اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت پرتغالی “موواویرو”، آنتونیو کاستا، نخست وزیر پرتغال در لیسبون با ارائه پیشنهاد نام نخست وزیر پیشین پرتغال برای دومین بار برای سکانداری سازمان ملل متحد، اظهار کرد: “طی پنج سال گذشته، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به طور مثال زدنی به این سازمان، منشور و ارزش‌های آن خدمت کرده است. این مساله مطمئنا برای پرتغال پر از غرور بوده است، اما مهمتر از همه به ارزش‌های بنیادی از جمله انسان گرایی که منشور ملل متحد از آن الهام گرفته و باید از آن به درستی ترویج و دفاع شود، قدرت جدیدی بخشیده است.”

در مراسمی کوتاه در محل اقامت رسمی سائو بنتو، آنتونیو کاستا نامه رسمی شدن پیشنهاد از طرف دولت پرتغال را امضا کرد که سندی است خطاب به دیپلمات ترکیه‌ای ولکان بوزکر، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت که این ماه برعهده انگلیس است.

رئیس دولت پرتغال همچنین تاکید کرد که این پنج سال گذشته به ویژه دشوار بود چراکه در جهان بحث بزرگی بین بازگشت به ملی گرایی، انزوا یا دفاع از چند جانبه‌گرایی وجود داشت.

وی همچنین به چالش‌های بزرگ دیگر امروز مانند بیماری همه گیر کووید-۱۹، مبارزه با تغییرات آب و هوا، محافظت از اقیانوس‌ها و ارتقای صلح و حقوق بشر در مقیاس جهانی اشاره کرد.

دوره پنج ساله گوترش که در ژانویه ۲۰۱۷ نقش دبیرکل سازمان ملل را بر عهده گرفت، در ۳۱ دسامبر امسال به پایان می‌رسد.

دبیرکلی آنتونیو گوترش که ۱۳ اکتبر ۲۰۱۶ توسط ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد مورد استقبال قرار گرفت، ژانویه گذشته میلادی تمایل خود را برای خدمت در یک دوره پنج ساله دوم اعلام کرد.

سازمان ملل متحد روند رسمی انتخاب دبیرکل بعدی این سازمان را در ماه جاری آغاز کرد و از همه ۱۹۳ کشور عضو خواست نام اسامی نامزدها را برای تصدی پست ارسال کنند.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، آنتونیو گوترش را برای دوره دوم تصویب کرده است. آلمان همچنین حمایت خود از دبیرکل فعلی سازمان ملل را علنی کرده است.

در ۷۵ سال عمر سازمان ملل، فقط دبیرکلی دیپلمات مصری، پترس غالی، دبیرکل سازمان ملل متحد بین ژانویه ۱۹۹۲ و دسامبر ۱۹۹۶، تمدید نشده است.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا