خرید تور تابستان

چرا ارج به چنين روزي مبتلا شد؟

به گزارش انصاف نیوز، محسن جلال پور، رییس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی تلگرامی نوشت:

هر چند اخبار ضد و نقيضي از تعطيلي كارخانه ارج به گوش مي رسد اما شايد پاسخ به اين پرسش كه چرا چنين روزگاري بر ارج و واحدهای شبیه آن، مي گذرد بسيار لازم است. نخست باید بدانیم که فراز و نشيب هاي زندگي يك بنگاه همواره، درس آموز است.

گفته می شود بنگاه ها مانند انسان ها دوران تولد، رشد، بلوغ و كم كم پيري و ميرايي دارند اما برندها، آن هم برندهای ملی چنين فرآیندی را طي نمي كنند.

با اين حال شنيدن تعطيلي ارج همان قدر مایه ی تعجب است كه روزی در رسانه های آلمانی با این خبر مواجه شویم که كمپاني بنز تعطيل شده است. اما آیا هر دو خبر به اندازه هم تعجب بر انگیزند؟

اگر كارخانه ی بنز در طول دهه هاي گذشته خود را به روز نکرده بود و هر روز به نوترين و روز آمدترين تكنولوژي ها مجهز نمي کرد، امروز حتما سرنوشتي بهتر از ارج نداشت.

اما چرا ارج چنين نكرد؟

آن چه به نظرمي رسد اين است كه سلب مالكيت اين كارخانه و سپردن مديريت آن به مديران حقوق بگير و دولتي و فراز و نشيب مديريتي در طول سال هاي گذشته باعث شد روند زوال در اين كارخانه طي شده و به چنين روزي مبتلا شود.

اگرچه فضاي كسب و كار كشور متاثر از تصميمات متفاوت و گاها متناقص سياست گذاران است، اما مديریت كارآمد بخش خصوصي و هم چنين مالك واقعي كه خود، دل سوز مال و اموال خود باشد، حتما نمي گذارد آخر و عاقبت برندي هم چون ارج به زوال انجامد.

ضمن اينكه برندهاي فراواني داريم كه هم اكنون مالكيت و مديريت آن توسط بخش خصوصي اداره مي شود و در همه ی اين سال ها با وجود همه ی مشكلاتي كه بر بنگاه داري ايران گذشته، به زحمت خود و شرکتش را سر پا نگه داشته و هم چنان مشغول توليد است.

به نظرم زوال ارج بيش از هر چيز ناشی از سیاست های نادرست سلب مالكيت در سال های گذشته است که در همان دوران مخالفان فراوانی داشت اما به هر حال، پیش رفت و شرکت های بزرگی را به کام سوء مدیریت دولتی انداخت.

خدا می داند اگر رهبر انقلاب که آن روزها رییس جمهور بودند، با قانون حفاظت از توسعه ی صنایع که در شورای انقلاب به تصویب رسید و دولت وقت اصرار زیادی برای اجرای آن داشت، مخالفت نمی کردند، امروز نام و نشانی از شرکت های بزرگ بخش خصوصی نمي ديديم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا