خرید تور تابستان

اعتراض چهره‌ی زنانه دارد!

مهدی نورمحمدزاده در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «اعتراض چهره زنانه دارد!» نوشت:

الکسیویچ در کتاب «جنگ چهره زنانه ندارد»، خاطرات مستند زنان شوروی از جنگ جهانی دوم را روایت کرده است. محتوای حس برانگیز روایتها هرچند تاثیرپذیری روحیات لطیف زنانه از خشونت جنگ را هم نشان می دهد، اما به درستی بر این نکته تاکید می کند که جنگ ذات زنانه ندارد و بلکه دفاع است که چهره زنانه دارد!

هجوم، حمله، جنگ و حتی تعرض فعلی مردانه است، زنان به اقتضای طبیعت خود همیشه در جایگاه دفاع، مقاومت و حفظ حریم ها تلاش کرده اند. دقیقا به همین دلیل در ارتش‌های مهاجم و جنگ طلب تاریخ، زنان حضور جدی ندارند، اما در صف مدافعان شهرها و ارتشهای آزادیبخش همیشه حاضرند. نقش پررنگ زنان در جنگ تحمیلی و قیاس آن با ارتش عراق، گویای این واقعیت تاریخی است.

اعتراضات اخیر هم ذات زنانه دارد. هم گشت ارشاد مهاجم به حریم زنانگی جامعه ایران امروز بوده و هست، هم نمود و ظهور اعتراضات یعنی برداشتن حجاب و طرح شعار «زن، زندگی، آزادی» روح زنانه دارد و هم درست یا غلط یک زن به عنوان قربانی و جرقه اولیه این بحران شناخته می شود. چه بخواهیم و چه نخواهیم اذهان بشری متاثر از هنر و ادبیات جهانی جنبش‌های زنانه را مترادف دفاع، آزادی و زندگی می داند، پس هر نوع تقابل و سرکوب آنها به طور طبیعی معنایی جز هجوم، خشونت و مرگ نخواهد یافت.

برخلاف نظر برخی جریانهای رسانه‌ای که با لحن تحقیرآمیز حمایت سیاستمداران خارجی و سلبریتی‌های جهان از معترضان را نشانه ساختارشکنی مطالبات آنها می‌دانند و همه چیز را از عینک سیاست می‌بینند، همراهی و حمایت جهانی از اعتراضات ایران صرفا متاثر از سیاست و رسانه‌های معاند نیست. ترادف ذاتی زنان و مطالبات آنها با مفاهیم اخلاق، هنر و ادبیات ریشه در ناخودآگاه جمعی بشریت دارد و اغلب انسانها و لو متاثر از شیطنت های رسانه ای، خودشان را مفتخر به این همراهی و حمایت می دانند. همانطور که ما با افتخار خودمان را مدافع حقوق سیاه پوستان گرفتار تبعیض نژادی می دانیم!

جنبش زنانه ذاتا نمی تواند جنگ طلب و برانداز باشد، اما به شدت مقاوم، مانا و اصلاحگر تدریجی است. شاید تبعات سیاسی و امنیتی بحران جاری قابل رفع باشد، اما با جلب انبوه حمایت های جهانی، تولید گفتمان و خلق آثار فرهنگی و هنری گسترده، مطالبات زنانه معترضان ایرانی به تدریج در لایه های زیرین فرهنگ و اجتماع رسوخ کرده و اتفاقات جدید رقم خواهد زد. دقیقا از همان روزها که فیلم خشونت نابجای برخی ماموران نسبت به زنان منتشر شد و متاسفانه هیچ پیگرد قانونی هم شامل آن نشد، شعله اعتراضات بالا رفت و موج حمایت‌ها آغاز شد. برخورد چکشی و بی تدبیری در مواجهه با اعتراضات زنانه، دامنه این بحران را گسترده و مانا خواهد کرد، چرا که تقابل سخت و آهنین با زنان که ذاتا «مدافع و خشونت گریز»اند، یعنی امضا زدن پای سند تهاجم و خشونت خود!

حالا بی خیال مسئولان نظامی و امنیتی که از ظرافت‌های فرهنگ و هنر دور بوده و هستند، چرا عالمان دین و اهالی تاریخ در رمز و راز رفتار محترمانه امام علی با «عایشه باغی» در پایان جنگ جمل فکر نمی‌کنند؟!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا