خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سرلشکر باقری: محور مقاومت نیازی به ما ندارد

سرلشکر باقری محور مقاومت را بی نیاز از ایران دانست و می‌گوید: سپاه پاسداران پایه‌های حزب الله و مقاومت در فلسطین را گسترش داد. محور مقاومت امروز نیازی به ما ندارند ‌خودشان تسلیحات خودشان را تولید می‌کنند و دریایی از توانمندی در آنجا وجود دارد.

سرلشکر باقری محور مقاومت را بی نیاز از ایران دانست و می‌گوید: سپاه پاسداران پایه‌های حزب الله و مقاومت در فلسطین را گسترش داد. محور مقاومت امروز نی

به گزارش تسنیم، سردار سرلشکر محمد باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح در همایش تخصصی دفاع مقدس و نقش آن بر امنیت ملی ایران و غرب آسیا طی سخنانی اظهار داشت: در دفاع مقدس درست عکس آن اتفاقی که در دویست سال گذشته اتفاق افتاده بود، صورت گرفت. تمام دنیا در اختیار صدام بود و از حمایتهای سیاسی حقوقی و بین المللی و حمایت کامل نظامی برخوردار بود.

وی افزود: اما ملت ایران با رهبری امام بزرگوار با جهاد و ایستادگی و ابتکار و خلاقیت توانست ورق را برگرداند. هشت سال ملت و نیروهای مسلح ما ایستادند و پیروز از این میدان در آمدند. امروز کسی که حمله کرد چه سرنوشتی دارد و ملت مظلوم ایران که ایستاد و مقاومت کرد چه سرنوشتی دارد؟

سردار باقری ادامه داد: این تغییر روند، تصویری که از ایران در ذهن جهان بود تغییر داد. پس دفاع مقدس یک مبدا تاریخ ساز برای ملت ایران است. این وظیفه ما بازماندگان جنگ است که این واقعیت را برای نسلهای جدید تبیین کنیم تا بدانند چه اتفاقی افتاده و چه ذخیره‌ای دارند تا بتوانند بر مشکلات غلبه کرده و امور کشور را به پیش ببرند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: جنگ چیز خوشایندی نیست و جنگی هم که به ملت ایران تحمیل شد خواسته ملت ایران نبود اما مردم ما با تمام وجود از خود دفاع کردند. اما در کنار خسارات، دفاع مقدس برکات زیادی برای ما به همراه آورد. از جمله دستاوردهای بسیار مهم راهبردی سیاسی، اقتصادی، نظامی و دفاعی و فرهنگی برای ما به همراه آورد.

سردا باقری ادامه داد: در دفاع مقدس تمامیت ارضی کشور ما تثبیت شد و به این راحتی کسی جرات تعرض به کشور ما را ندارد. در این دوران ارتش پایان جنگ با ارتش قبل از جنگ کاملا فرق می کرد و کاملا آب دیده شد. ارتش روش طرح ریزی و انجام عملیات را در جنگ کاملا یاد گرفت و سپاه که سازمان کوچکی بود و جنبه دفاعی نداشت وارد صحنه نظامی شد و در پایان جنگ سپاه دارای سازمان رزم گسترده‌ای بود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: نیروهای مسلح در تمام ابعاد، خود اتکا شدند. من معتقدم خود اتکایی در ابعاد نرم افزاری بسیار مهمتر از ابعاد سخت افزاری است. این که نیرویی قادر به جمع آوری اطلاعات راهبردی است و قادر است طرح ریزی راهبردی کند و میداند چگونه باید بجنگد و خودش را برای نبردهای آینده آماده کند، حاصل دفاع مقدس است.

وی گفت: در آینده با انواع نبردها مواجه هستیم اما در حوزه‌های تربیت نیرو و طرح ریزی‌های راهبردی هیچ وابستگی نداریم در حالیکه ارتشهای جهان مقلد چهار پنج کشور هستند در صورتیکه در دانشگاه‌های نظامی ما، تفکر بیگانگان تدریس نمی‌شود.

سردار باقری عنوان کرد: ما در دفاع مقدس دریافتیم که در راه پیشرفت بن بست وجود ندارد. اما ابتکار و خلاقیت به ما راهکار نشان داد و توانستیم با پیروزی به پیش برویم این باید به نسلهای آینده منتقل شود که در هیچ مشکلی برای کشور بن بست وجود ندارد. در دفاع مقدس یاد گرفتیم هیچ راه غیر ممکنی وجود ندارد. از دیگر دستاوردهای این حوزه این است که در تمامی رسته‌های نبرد به ابتکارات بسیار جدیدی دست پیدا کردیم. فرماندهان آنچه در دفاع مقدس یاد گرفتند بسیار بیش از آنچه بود که در دانشگاه‌ها یاد گرفته بودند.

وی عنوان کرد: دستیابی به الگویی برای وارد کردن مردم به جنگ از دیگر دستاوردهای دفاع مقدس است. در هیچ جای جهان چنین سازمان منسجم و کارآمدی در پیش برد اهداف نظام توسط ملت وجود ندارد. امروز بسیج افتخار ملت ایران است و تنها بعد دفاعی و امنیتی آن یک ظرفیت بسیار بزرگ است. بسیج یک بدنه پایان ناپذیر از جوان پرشور و اراده ملت ایران است. این جوانان زیر بال و پر سپاه رشد کردند و لشکرهای سپاه را سامان دادند و در دفاع مقدس نقش تعیین کننده داشتند.

سردار باقری گفت: صنایع دفاعی ما رشد بی نظیری کردند. ما برای ساده‌ترین تجهیزات محتاج به خارج بودیم اما صنایع دفاعی کشورما پیشرفت شگرفی کردند. روزی ما تحریم بودیم که چیزی نخریم اما امروز تحریم هستیم که چیزی نفروشیم. امروز مشتریان پهپادهای ما چندین برابر توان تولیدی ما است و کشورهای بزرگ جهان به دنبال تسلیحات ما هستند.

رییس ستادکل نیروهای مسلح عنوان کرد: ما در جنگ یادگرفتیم نبردهای مرکب و مشترک چگونه طرح ریزی و اجرا شوند. در سالهای اخیر در سوریه و عراق هنگامی که بحث کمک به سایر ارتشها برای مقابله با تروریسم مطرح بود ما هیچ مشکلی نداشتیم زیرا یاد گرفته بودیم چگونه نبرد مرکب را انجام دهیم.

وی اظهار داشت: امروز قدرت موشکی بالستیک ایران جزو قدرتهای برتر جهان است. این از دستاوردهای دفاع مقدس است. به همین نحو قدرت پهپادی ما گسترش پیدا کرد و امروز به قدرت بزرگ پهپادی تبدیل شدیم که تنه به تنه قدرتهای بزرگ جهان می‌زند.

سردار باقری اظهار داشت: ما مفاهیم راهبردی دفاعی را در جنگ به صورت عملی درک کردیم. اهمیت بازدارندگی دفاعی را در جنگ با گوشت و پوستمان درک کردیم و فهمیدیم که باید مراقبت کنیم تا این بازدارندگی آسیب نبیند. اصول جنگ مانند غافلگیری را در دفاع مقدس یاد گرفتیم و آموختیم روش کارآمد مدیریت و فرماندهی چیست. ما یاد گرفتیم که اگر فرمانده خودش در میدان نباشد کار پیش نمی‌رود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: دفاع مقدس موجب استحکام و بازدارندگی برای ملت ایران شد. این دستاورد بزرگی است. اگر ملتی می خواهد اقتصاد‌ و فرهنگ خود را شکوفا کند، اینها نیاز به چتر امنیت راهبردی دارد که نامش بازدارندگی است که این دستاورد در دفاع مقدس حاصل شد. دفاع مقدس روحیه ای به ملت ما داد که در برابر تهاجم بزرگی مانند حمله عراق به ایران توانست با اتکا به قدرت خود و توکل به خدا بر این مشکل بزرگ غلبه کند و امروز می تواند در سایه امنیت حاصل از آن به پیش برود.

سردار باقری تشکیل جبهه مقاومت را یکی از دستاوردهای دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: رژیم صهیونیستی شعار از نیل تا فرات فراموشش نشده است. هنگامی که عملیات بیت المقدس ما تمام شده بود تهاجم اسراییل به لبنان پیش آمد. اما سپاه پاسداران پایه‌های حزب الله و مقاومت در فلسطین را گسترش داد و امروز رژیم به جایی رسیده است که رهبرانشان می‌گویند توسعه مقاومت و مظلومان فلسطینی آنها را به مشکل اساسی دچار کرده که در مود زمان پایان خود صحبت می‌کنند. محور مقاومت امروز نیازی به ما ندارند ‌خودشان تسلیحات خودشان را تولید می‌کنند و دریایی از توانمندی در آنجا وجود دارد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا