خرید تور تابستان

متن کامل بیانیه‌ی مهدی کروبی درباره‌ی «جنایت کم‌نظیر در غزه»

مهدی کروبی با صدور بیانیه‌ای رخدادهای اخیر در فلسطین را «جنایت کم نظیر» دانست و نوشت: فراموش نکنیم تقابل با ظلم، تعدی و جنایت به هدف برقراری عدالت، مساوات و برابری در هر نقطه از زمین با رعایت اصول انسانی و اخلاقی وظیفه‌ای‌ست همگانی.

متن کامل این بیانیه به نقل از اعتماد در پی می‌آید:

باسمه تعالی

این روزها شاهد جنایتی کم‌نظیر در غزه، بزرگترین زندان روباز جهان بنام دفاع مشروع از سوی رژیمی هستیم که سیاست‌هایش از بدو تآسیس‌ تاکنون مبتنی بر تجاوزگری، اشغالگری، سرکوبگری، زمین‌خواری و توسعه شهرک‌سازی در مناطق اشغالی بوده است.

در چند روز اخیر هم شاهد بودیم که مقامات این رژیم اعم از رییس‌جمهور، نخست‌وزیر و اعضای کابینه در مقابل وجدان بیدار ملت‌ها با وقاحت تمام سخن از مجازات جمعی مردم غزه و ارتکاب جرایمی که در حقوق بین‌الملل جنایات جنگی خوانده می‌شود، کرده‌اند. در قبال این وقاحت و صد البته جنایت، واکنش مؤثری هم از رهبران غربی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط بین‌المللی دیده نشده است.  جنایتی که از هفته پیش با مسدود کردن آب، غذا، سوخت و برق در کنار بمباران بی‌سابقه مناطق مسکونی آغاز و با به شهادت رساندن بیش از ۱۰۰۰ کودک و ۷۰۰ زن ماهیت این رژیم اشغاگر را به نمایش گذاشت.

اما کیست که نداند مجازات جمعی دو میلیون انسان بی‌گناه جنایت جنگی است.  کیست که نداند مسدود کردن آب، غذا، سوخت و برق بیش از دو میلیون انسان غیرنظامی جنایت جنگی است و به‌راستی کیست که نداند مقصر جلوه دادن مردم مظلوم فلسطین، بمباران بی‌سابقه مناطق مسکونی، اخراج اجباری از محل سکونت‌ و بمباران همان مناطقی که پیشتر منطقه امن اعلام شده، مقدمه‌ای برای پاکسازی نسلی است.

جنایات متعدد این رژیم آپارتاید یک روی سکه و حمایت‌های غیرمشروط دول غربی از خشونت و ویرانگری بی‌حد ومرز این رژیم که خود را فراتر از همه‌ی اصول و قوانین بین‌المللی می‌داند، روی دیگر این سکه است که متاسفانه با سکوت سازمان‌های بین‌المللی و انفعال دول اسلامی همراه شده است.
فراموش نکنیم تقابل با ظلم، تعدی و جنایت به هدف برقراری عدالت، مساوات و برابری در هر نقطه از زمین با رعایت اصول انسانی و اخلاقی وظیفه‌ای‌ست همگانی. چراکه به تعبیر زیبای استاد سخن سعدی علیه‌ الرحمه:

بنی آدم اعضای یک‌دیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند 
چو عضوی به درد آورد روزگار  / دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی‌غمی / نشاید که نامت نهند آدمی

مهدی کروبی
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۲

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. متاسفانه همیشه دنیای سیاست قانون خاص خودش را داشته و قوانین بشری و انسانی جایی در تفکر سیاستمداران نداشته.حقیقت محض اینه که :برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی/که در نظام طبیعت ضعیف پامال است

  23
  1
 2. تعجب کردم کروبی ………… ؟؟؟؟؟؟؟
  نتانیاهو که می‌گفت اصلاح طلبان سرمایه های اسراییل هستند
  عجب نتانیاهوی دروغگویی

  7
  5
 3. خیلی از اصلاح طلب ها معلوم نیست با خودشون چند چند چندند، والله تکلیف خودتون را با نتانیاهو مشخص کنید. طرف علاف شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا