خرید تور تابستان

انتقادات صریح ظریف از «مجلس انقلابی»: این بدترین مجلس پس از انقلاب است | در شرایط کنونی نیاز به وسط بازی داریم

جواد ظریف با انتقاد از عملکرد مجلس یازدهم گفت: اگر مجلس یازدهم نبود مردم به 100 میلیارد دلار منافع برجام دست پیدا می‌کردند. مجلس یازدهم بدترین مجلس پس از انقلاب است.

وزیر امور خارجه در دولت حسن روحانی با بیان اینکه «اگر مردم در سال 98 پای صندوق رأی می‌آمدند نمایندگان فعلی انتخاب نمی‌شدند»، گفت: در شرایط کنونی نیاز به وسط بازی داریم.

به گزارش انصاف نیوز و به نقل از وبسایت روزنامه‌ی ستاره صبح، محمدجواد ظریف وزیر پیشین امور خارجه در جمع زندانیان سیاسی پیش از انقلاب حضور پیدا کرد و حدود دو ساعت در خصوص سیاست خارجی کشور، منطقه، نظام بین‌الملل و اینکه جهان دیگر قطبی نیست و نقش دولت‌ها رو به کاهش است صحبت کرد.

بخش مهم صحبت وی مربوط به مانع‌تراشی مجلس یازدهم در احیای برجام و بازگشت دارایی‌های ایران واز سر گیری فروش نفت بود که می‌توانست 100 ها میلیارد دلار پول در جیب ایرانی‌ها بگذارد. اهم محورهای سخنان وی در ادامه می‌آید:

محمدجواد ظریف در جمع زندانیان سیاسی پیش از انقلاب:

اگر مجلس یازدهم نبود مردم به 100 میلیارد دلار منافع برجام دست پیدا می‌کردند.

اگر مصوبه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها نبود ترامپ در سال 2021 به برجام بازمی گشت، ایران نفت می‌فروخت و تحریم‌ها برداشته می‌شد.

مجلس یازدهم بدترین مجلس پس از انقلاب است.

اگر مردم در سال 98 پای صندوق رأی می‌آمدند نمایندگان فعلی انتخاب نمی‌شدند.

در شرایط کنونی نیاز به وسط بازی داریم.

احمدی‌نژاد که با سخنانش در سازمان ملل برای مردم و کشور هزینه ایجاد کرد اکنون در بین سیاسیون محبوب‌ترین است زیرا سخنان پوپولیستی می‌زند.

دنیا با دهه 80 و 90 میلادی ماهیتاً فرق کرده است ولی ما همچنان مشابه آن دوره فکر می‌کنیم و نتیجه‌اش وضعیت کنونی شده که نه به نفع کشور است و نه به نفع مردم.

در هیچ جامعه‌ای اصلاح‌گرایان و میانه‌روها قهرمان نشدند.

نظام هیچ آلترناتیوی ندارد.

آمریکا قصد داشت سایت فردو را بمباران کند اما حمایت مردم از حاکمیت مانع این کار شد.

آقایی که به اسرائیلی‌ها می‌گوید شنا یاد بگیرید خلاف نظر رهبری سخن گفته است.

آریل شارون نخست‌وزیر پیشین اسرائیل سال 1992 میلادی گفت: حمله به بغداد آدرس غلط بود و آدرس درست تهران است.

اسرائیل به دنبال امنیت سازی برای خود بوده و هست و با این استراتژی توانست دشمنی اعراب با خود را به دشمنی اعراب با ایران تبدیل کند.

چین وقتی قرارداد 25 ساله را با ایران امضا کرد گفت محرمانه بماند زیرا ما تعهدی نداده بودیم و چین با این قرارداد با دیگر کشورها برای جذب منافع بازی می‌کرد.

اسرائیل همواره کوشیده ایران را دشمن خود معرفی کند و ما نباید در تله اسرائیل بیفتیم.

اسرائیل قاب می‌سازد و ما سرخودمان را در داخل قاب می‌بریم که از ما عکس بگیرد.

اسرائیل 31 سال پیش‌گفته بود ایران تا شش ماه دیگر به بمب اتم دست پیدا می‌کند.

اعتقاد روسیه متحد ایران نیست و البته هیچ کشوری متحد دیگری نیست.

ما انتظار داشتیم روسیه قطعنامه‌های شورای امنیت را علیه ما وتو کند در حالی که او عضو دائم شورای امنیت است و چنین کاری را نکرد.

ایران تنها کشوری است که شورای امنیت بر اساس برجام غنی‌سازی آن را پذیرفته است.

احمدی‌نژاد در طول پنج هفته گذشته کلمه‌ای راجب اسرائیل و جنگ غزه نگفته است، او همان کسی است که گفت اسرائیل را باید از نقشه جغرافیای جهان حذف کنیم.

هزینه حضور برای کشور زیاد است اما هزینه نفوذ سود فراوانی دارد، چون ایران در عراق نفوذ دارد هر اتفاقی در آن کشور می‌افتد به‌پای ایران نوشته می‌شود.

چین حاضر نیست با روسیه بر سر جنگ اوکراین اتحاد نظامی داشته باشد.

ما هنوز دنیا را مثل دوران جنگ سرد می‌بینیم و فکر می‌کنیم چین و روسیه برای ما سود دارند در حالی که آن‌ها به دنبال منافع خود هستند و نه ایران.

روس‌ها در مسئله انرژی از اول رقیب ما بوده و هستند و وقتی قرار شد نفت ما را بفروشند آن را به مشتری‌های خود ما دادند، زنگنه گفت مگر ما دستمان چلاق است که نتوانیم نفت بفروشیم.

قدرت دولت‌ها رو به کاهش است و قدرت کنشگران رو به افزایش است، علت این است که دنیا شبکه‌ای شده و ائتلاف‌های زیادی شکل‌گرفته است.

ترکیه در جنگ اوکراین مخالف روسیه است اما در موضوع انرژی روسیه به‌جای اینکه مرکز هاب انرژی را در ایران بزند رفته در ترکیه زده است.

آمریکا کماکان اتکایش به قدرت نظامی است اما اروپا به دنبال هنجار سازی است و چین به دنبال تجارت، صنعت و نوآوری است.

اروپا هر زمان در برابر آمریکا قرار گرفت پیروز شد نمونه‌اش در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران.

بازی قدرت در دنیا تغییر کرده است»

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. فعلا قدرت و سیاست و ثروت دست کسانی است که گوش شنوایی ندارند و از خردورزی به دور هستند.

  13
  4
  1. فقط تو ایران هست که فردی با چنین سابقه فاجعه باری جرات حرف زدن داره؟
   اگر ژاپن بود خودکشی کرده بود/اگر چین بود اعدام شده بود/اگر آمریکا و انگلیس بود هم ترور میشد مینداختن گردن ی کشور و به اون ها حمله می‌کردند.
   آدم گنده گوی کم خرد، اگر این مجلس انقلابی بود روز اول تو رو استیضاح می‌کرد، نه اینکه نگهت داره که فحش خور تاریخ بشی، این آقا باید معلم زبان میشد هم انگلیسی ش خوبه هم زبونش درازه

 2. خیلی رو داری ظریف
  تو الان به اعتراف خودت در کلاپ هاوس برای اینکه حتی ضمیمه برجام رو خودت وتیمت درست نخواندن و مردم رو گرفتار کردند در برجام باید پاسخگوی جهش شدید دلار بعد از برجام باشی نه مدعی

  7
  12
 3. جناب ظریف، حرفهای پوپولیستیتان محبوبیت نمیاره. شما در برجام ضعیف بودی و کلاه سرت رفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا