خرید تور تابستان ایران بوم گردی

یوزپلنگ «ایران» باردار نشد!

شرایط اقلیمی برای روند زیستی تولیدمثل یوزپلنگ «ایران» در مرکز تکثیر مطلوب نیست و لقاح موفق شکل نگرفته است.

سایت پیام گوی سمنان به نقل از ایرنا نوشت: «مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: شرایط اقلیمی برای روند زیستی تولیدمثل یوزپلنگ «ایران» در مرکز تکثیر مطلوب نیست و لقاح موفق شکل نگرفته است.

بهرامعلی ظاهری افزود: یوزپلنگ ماده «ایران» هفت سال سن دارد و یک مرحله زایمان موفق داشت، اما امسال لقاح موفقیت‌آمیز نداشته است.

این مسوول اظهار کرد: یوزپلنگ جزو پستانداران چندهمسری است و از ۲ تا سه سالگی بالغ شده و تا هشت سالگی قدرت زادآوری از نوع چندقلوزایی دارد.

او ادامه داد: بر پایه تحقیقات انجام شده، دی و بهمن بهترین‌ ماه‌ها برای جفت‌گیری یوزپلنگ آسیایی است که پس از ۹۰ روز به طور معمول توله در اردیبهشت ماه به دنیا می‌آید.

ظاهری اضافه کرد: یوزپلنگ دوره بارداری سه ماه دارد و به طور معمول فصل‌های دارای رطوبت هوای بیشتر برای جفت‌گیری این گونه ارزشمند مناسب است، اما امسال شرایط اقلیمی مطلوب نبود.

به گفته او، پنج یوزپلنگ در مرکز تحقیقات تکثیر در اسارت پارک ملی توران شاهرود با شرایط جسمانی سالم زندگی می‌کنند که «ایران» یوزپلنگ ماده و «فیروز» یوزپلنگ نر در دوره زادآوری قرار دارند و ۲ توله یوزپلنگ ماده آذر و توران نابالغ و یوزپلنگ مادر ماده «دلبر» نیز در دوره کهنسالی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان بیان کرد: البته یوزپلنگ «فیروز» تنها نر بالغ مرکز تکثیر در اسارت پارک ملی توران به شرایط کهنسالی نزدیک می‌شود.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا