خرید تور تابستان ایران بوم گردی

علی دهباشی: بین زندان اوین و گرین‌کارت آمریکا، اوین را انتخاب می‌کنم

علی دهباشی، مدیر مجله بخارا، در گفتگو با رادیو مضمون گفت:

«من هم هرچه بیشتر نا‌امید می‌شوم، بیشتر برای ایران کار می‌کنم. یعنی برعکس بعضی‌ها که در این شرایط از ایران می‌روند؛ یعنی اگر الان از این در بیایند داخل و بگویند این حکم اوین و این گرین کارت آمریکا، درجا اوین را انتخاب می‌کنم! هرگز و هیچ وقت از زندگی در ایران پشیمان نمی‌شوم.

وقتی که ما را در دادگاه فرهنگ و رسانه بردند، همین آقای منصوری (قاضی) که در یوگسلاوی کشته شد، از ما بازجویی می‌کرد. مدام به من می‌گفت اعتراف کن اين کار را انجام دادی ولی پشیمان هستی. پیاده از میدان ارگ تا پارک شهر می‌رفتم. بعد جوراب‌هایم را درمی‌آوردم و پایم را در جوی آب روان می‌گذاشتم و با خودم فکر می‌کردم که کجا بروم و چه کار کنم؟

آن زمان هنوز طالبان به افغانستان نیامده بود. تصمیم گرفتم به افغانستان یا تاجیکستان بروم. یعنی اگر فشار زیادی بیاورند، به آنجا بروم. خارج از حوزهٔ تمدنی نمی‌توانم باشم. غرب هیچ جذابیت شغلی و مالی و کاری برای من ندارد. هرکسی هر کجا که هست، باید برای ایران کار کند و سر بر این خاک بگذارد و برود.»

این رادیو در مقدمه‌ی مصاحبه نوشته است:

«نامش بیشتر به دلیل سردبیری مجلات ادبی بخارا و سمرقند بر سر زبان‌ها افتاده است؛ از دوران نوجوانی عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده و در طول سال‌های پس از انقلاب همواره کوشش زیادی در معرفی فرهنگ و ادب ایرانی به مردم دنیا کرده است.

با همکاری شمس، برادر جلال آل احمد، برخی آثار او را به چاپ رسانده است. «شب‌های بخارا» شاید مهم‌ترین تلاش او برای حراست از فرهنگ ملی و ادبیات کهن فارسی است.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا