خرید تور تابستان

خانم کارگردان! انقلاب چهل ساله، منتقد منصف می‌خواهد

احسان حدیدی، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز، در یادداشتی درباره‌ی کلیپ کوتاهی که از «منیژه حکمت» درباره‌ی چهل سالگی انقلاب منتشر شده نوشت:

به تازگی فیلمی کوتاه از سخنوری خانم منیژه حکمت کارگردان سینما دیدم که مایه‌ی شگفتی شد. ایشان در آستانه‌ی چهل سالگی انقلاب اسلامی و در مراسم پخش فیلمشان در جشنواه فجر می‌گوید:

«چهل سال است روح و روانمان زخمی است!»

البته ایشان مشخص نمی‌کند منظور از ما چه کسانی هستند؟ ملت است در رنج و محنت یا برخی از دوستان سینمایی‌شان که هرزگاهی در جشنواره‌های خارجی می‌چرخند و در اروپا و کانادا و آمریکا هوایی تازه می‌کنند!

لیک نکاتی چند را مطرح می‌کنم از این باب که ایشان گویی ماقبل چهل سال که دوران پهلوی است، را می‌ستاید.

۱) کسی جلویتان را نگرفته مثل خانم‌ها تسلیمی، آغداشلو، مژده شمسایی و فراهانی می‌توانستید بروید در دنیای غرب و تراوشات فکریتان را آنجا بروز دهید.

۲) جسم و روح یک ملت از برای حزب رستاخیز و ساواک و نبود آزادی و خفقان شبه مطلق رنجور و زخمی شد.

3) ایام جنگ تحمیلی گرچه سخت و جانسوز بود ولی هشت سال جوانان این مرز و بوم خون دادند که یک وجب از خاک ایران را به بیگانه ندهند، ولی بحرین را دودستی دادند جناب آقای شاهنشاه (البته با نقد دوران جنگ مخالفتی ندارم اما نیت و انگیزه بر مقاومت و حفظ وطن بود) لیک ملت هم با تمام رنج‌ها و ملالت‌ها زندگی را با اتحاد و همبستگی ادامه می‌داد که مجموعه‌ی وضعیت سفید به کارگردانی همکارتان سعید نعمت الله، بیانگر آن روزها بود.

۴) ما دلمان برای روز همه پرسی فروردین ۵۸ انتخابات مجلس و ریاست جمهوری خاصه دوم خرداد ۷۶، مجلس ششم، نشاط انتخابات ۸۸ و ۹۲ و ۹۶ تنگ شده است، شما کدام انتخابات پرشور چهل سال قبل را مثال می‌زنید؟

۵) سینمای ایران چهل سال با تمام سختی‌ها و دشواریها مانند تحجر مدیران و باندبازی‌های بعضی دوستان سینمایی شما، خوش درخشیده است البته امیدواریم که در فیلمفارسی چهل سال پیش رفع زخم و جراحت نمی‌شده است!

شش) نمی‌توان راه پرپیچ و خم گذشته‌ی این چهل سال و آینده‌ای پرالتهاب را نادیده گرفت اما جای ناراحتی و تأسف است که دلتنگی سلطنت و کاباره و رقاصه بر دل باشد؟

مردم سختی دارند اما نه حکومت اسلامی می‌خواهند و نه پادشاهی مطلقه، مردم همان جمهوری اسلامی را می‌خواهند.

هفت) درباب اقتصاد هم بدلیل عملکرد ضعیف صداوسیما، همچو شبکه من‌وتو می‌شود منبع خبر!

که بیان می‌دارد همه چی آروم بوده و یک ملت از روی سرخوشی و نادانی قیام کردند!

ابداً! ملت از حس نبود عدالت اجتماعی و رواج گسترده‌ی فساد اداری و اجتماعی و مهم‌تر نداشتن آزادی قیام کردند.

مشکلاتی که امروز هم هست و حتی در باب معشیت بواسطه‌ی تخریب احمدی نژاد و تأخیر روحانی در اصلاح اقتصاد تشدید شده است، اما نقد با نفی فرق دارد، مگر می‌شود دفاع خاتمی را از اصل انقلاب نادیده گرفت؟!

در همین ایران بود که گفتگوی تمدنها در برابر بوش جنگ طلب مطرح شد ولی او ایران را محور شرارت خواند!

آمریکایی که زمان شاه، در ایران قدرت بسیار داشت و در این چهل سال از هیچ رفتار تخریبی علیه ما کوتاهی نکرده بود حالا در برابر ایران (بدلیل حضور ظریف و سلیمانی) دچار سردرگمی و تنهایی میان دوستانش هست.

قبول که هنرمند احساسات بیشتری دارد اما زمانی که در اجتماع و میان عموم سخن می‌راند باید شفاف، مستدل سخن براند.

البته در پایان سخنتان می‌گویید بضاعت ما همین است در فیلم ساختن، خب جناب اصغر فرهادی با بضاعتی شبیه شما توانسته اسکار بگیرد!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. این که نویسنده در اولین خطابش به خانم حکمت میگویند “کسی جلویتان را نگرفته… بروید در دنیای غرب”، یادآور بنده خدای دیگری است که وقتی حزب رستاخیزش را راه انداخت همین توصیه را به منتقدانش کرد.

  او هم مانند نویسنده دچار توهم شده بود که ایران میراث انحصاری پدریش است و عاقبت دیدیم که چه کسی آواره جهان در جستجوی دو متر خاک برای آرامیدن ابدی شد.

  بقیه این نامه هم از این سطح بالاتر نیست ولی ارزش ندارد مورد به مورد نقد شود.

  21
  3
  1. فاطمه عزیز،بسیار به جا اشاره کردید به” پاسورت بگیرند بروند” البته آنموقع پاسپورت ارزش داشت… ولی عاقبت شد آنچه شد بخاطر نشنیدن…،…بی مسئولیتی تقدیر گرایانه…

   15
  2. بنده نوشنم می تواند برود نه اینکه بابد برود چون انقلاب را قبول ندارد
   پهلوی گفت هر که رستاخیز را قبول ندارد از مملکت برود
   تفاوت مشخص است

   6
   12
   1. آقای حدیدی باسلام. اینکه شما احساس رسالت در پاسخگویی انهم به طریق شارلاتانیزم نموده اید خیلی بد است. مگر شما چکاره مملکت هستید و مگر چه کسی به شما این اجازه را داده است . اصلا خودتان را چرا ملت فرض کرده اید. نهایت شما هم می توانید نظر بدهید همین ! فحش دادن و تهدید و تحقیر دیگران از انسانیت به دور است چه برسد به مسلمانی !!!!یاد حرف روز عاشورای امام حسین ( ع) باشید و آزاده باشید.ضمنا منبعد در پاسخگویی ( حتی به دشمنان ، خودی ها جای خود دارند) ادبیات بهتری داشته باشید. لطفا.

    15
    1
    1. شما ئر این فتوایی که صادر کردید نمی خواهید مستند صحبت کنید که کدام ادبیات بنده بر فحش دادن و تهدید و تحقیر هست؟!
     اگر قرار بر مباحثه و گفتگو هست کلی گویی دردی را دوا نمی کند بلکه باید جزء به جزء و با دلیل سخن گفت کاری که بنده بر کلام خانم حکمت داشته ام

     3
     10
 2. ادبیات شبه کیهانی در این سخنان موج می زند، برادر من!!، حرف های شما مصداق این به اون دره، چون قبل از انقلاب این بوده الان هم باید باشه، ما انقلاب کردیم که دگرگونی ایجاد کرده و انسانیت را رواج دهیم، اما پیشینیان(قبل انقلاب) که چنین ادعایی نداشتند، در ضمن بند اول سخنتان بسیار سخیف بوده و از انصاف نیوز چنین انتظاری نیست.

  20
  1
  1. بنده کجا نوشتم که چون دیروز این بود پس امروز باید همان باشد؟!
   بتده از تغیرات اساسی نسبت به نظام پهلوی گفتم همچو انتخابات گسترده در حوزه سیاسی و در فرهنگ حداقل در حوزه ی سینما بعد از انقلاب جوایز گسترده ای نصیب شده و یک برند دارد
   بله در اصل اقتصاد مشکل هست و بنده هم تصریح کرده ام

   5
   9
   1. این ترهات چیست؟کدام تغییرات؟مناسباتی که برای زدودنش انقلاب شد صدها برابر بطور وحشتناکی باز تولید شده است اگرتغییراتی در هنر بوجودامده این کار همانانیست که انزمان هم گهگاهی میساختند تاحدودی که به تیغ سانسورگرفتارنمیشدند الان به بعضی از اثار مرحوم شهید مطهری هم رحم نشده وانها را خمیر وروانه کارتن سازی نموده اند این چه وجه بی ادبانه ایست که پاسخ اعتراض را به بدترین وجهی تعریف می کنید چرا همه تان افتخار شاگردی کیهانیان را برای خود شایسته میدانید…….

    11
    1. تنها کتابی از مرحوم مطهری سانسور شده مباحثی در باب اقتصاد اسلامی هستنه اینکه تعدادی باشد
     واقعا سینمای بعد و قبل انقلاب قابل مقایسه هست؟
     اینقدر تفاوت ملموس هست که نیازی به شرح نیست
     ما سینمایی هستیم که با پوشش زنان و بدون رفتارهای جنسی و رقص و آواز و خشونت فراوان در جهان مطرح باشیم
     و این یک دستاورد بزرگی هست

     2
     5
 3. انصاف نیوز ، انصاف برادر!!! این حاج احسان تازه از اصولی بازی دلزده شده اصلاح طلب شده که هنوز ادبیاتش “هویت” سازه؟ یا سنش قد نمیده به اون موقع؟ حاجی باید تاتی تاتی کنه تازه …بعد از اصلاحطلبی هم دلزده بشه یا عسل طلب بشیه یا ،نه آنموقع دیگه سنش بالا رفته حداقل درک میکنه خون دل خوردن دیگران را .
  طنز: برادر احسان حال میکنی با اون فضای باز ! دم انتخابات ها؟ شیطون! جات خالی آمریکا کانادا همش فضا بازه! ها بیا وسط…!

  12
  3
  1. شما حتما درباره هرزمان می خواهی صحب کنی باید در آن زمان زندگی کرده باشی!!
   می خواهی علم تاریخ را تعطیل کتیم و به عرایض شما توجه کنیم!

   5
   8
   1. ببخشید شماهمه را مانند خودتان فرض کرده اید؟ما حداقل 20 سالمان را دران زمان گذرایده ایم که احتمالا شماها تاتی تای میکردید باصطلاح ما ارمانخواهان دهد پنجاهیم……

    1. خب گذرانده باشید یعنی دیگران که درآن دوره بودند حق صحبت ندارند؟!!
     پس با این استدلال درباره مصدق . رضاخان و قاجار صحبت نکنید چون ان دوره نبودید!
     اصل بر مستند و دلیل صحبت کردن است نه اینکه در آن دوره بودی یا نبودی

     5
     3
     1. کسی نگفته شما سخن نگوییدچرا سخنان لغومیگویید گفتم ما ارمانخواهان 57 به چه چیز ببالیم؟ به میلیاردها میلیارها اختلاس ودزدی؟ به چندبرابر شده زندانیان منتقد(نسبت به قبل از انقلاب)؟حاکمیت وموجودیت کشوری را(هرچندتاسیسش وتقویتش توسط امپریالیستهاانجام پذیرفته است وجنایاتش روزانه ومستمراادامه دارد)نفی کرده ایم وصراحتا بر نابودیش شعار میدهیم وانتظارهم داریم اوجنایتی بر علیه ما نکند؟……….فقط وفقط به من نشان دهیدکدام مناسباتی را که برعلیه اش انقلاب شداز بین رفته است……..وانگهی چرا کلام وگفته هایتان توهین امیز وتحقیرانه وتهمت امیز است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   2. برادر احسان ، به دل نگیر حاشیه نویسی است دیگه، هر چه متن خنده تلختری بیاره نیش طنز حاشیه نویس تیز تر میشه.مطلب را با انصاف نیوز بودم لبش هم در جواب جناب سید در پایین گفتم،خطا نزن عزیز ، پاس درست بده دیده میشی…
    چیزی که گفتی بدیهی است از امر بدیهی استفاده نکن برای استدلال مطلبی که مستدل بر امر دیگریست ( ادبیات شما،نوع نقد شما،بی ارتباطی امریکا و کانادا با موضوع…)
    موفق باشید.

 4. کسانی که امروز ایران را با شرایط چهل سال پیش آن مقایسه می کنند، فقط مخاطب را احمق فرض می کنند و قطعا خودشان هم به آن اعتقادی ندارند. اگر قرار بر مقایسه باشد، باید چهل سال پیش ایران را با جهل سال پیش کشورهای همسایه، و وضعیت فعلی ایران هم با وضعیت فعلی همسایه های آن مقایسه شود. و مواردی مثل ارزش پول کشور، توسعه ی دانشگاه ها و مراکز علمی، بیکاری، توسعه ی شهری، وضعیت حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس شهری و مترو و جاده ها و ….. آن موقع ایران با همان موقع همسایه ها و الان ایران با وضعیت فعلی همسایه ها مقایسه شود. فقط در این صورت است که معلوم می شود که آیا اصلا موردی وجود دارد که ما نسبت به بقیه رشد بهتری داشته ایم، یا در تمام شاخصه های توسعه به طور جدی عقب افتاده ایم.

  10
  1. اخه مشکل اینه میگن پاسپورت بگیر والله سه بار است پاسپرتم انقضا اعتبارشده نه پولی دارم ونه جایی پایپورتم را میپذیرند احتمالا سایرین را مانند خودشان برخوردار انگاشته اند……

  2. کشورهای همسایه یعنی افغانستان عراق هم محسوب می شوند الان آذربایجان و ترکمنستان انتخابات آزادشان کجا بود؟؟ با صراحت تمام می گویم وقایع ۸۸ ایران با کودتای ناکام پارسال ترکیه مقایسه کنید
   اردوغان چه کاری بود که نکرد؟
   ما با دولت خاتمی در حال یک جهش بزرگ در اقتصاد و فناوری و علم بودیم که بدست خودمان گرفتار احمدی نژاد شدیم

   2
   6
   1. با سلام. آقای حدیدی الان این گریزی که به دولت اصلاحات و خاتمی زدی (که اتفاقا درست هم هست) برای فرار بود یا واقعا اعتقاد داری؟

 5. واقعا تاسف خوردم از این مقاله در سایت انصاف نیوز. دارم شک میکنم که شما هم چاپلوس و […] […] نباشید…!!!!!!!! اخه دانشمند چه ربطی نقد کرون ایشون به پهلوی داره. پهلوی آشغال بود همه ملتم قبول دارن .

  2
  6
 6. دوستان!
  باید به مشارکت در موضوع بالید و از این که مخاطبان در واکاوی یک موضوع که سرنوشت کشور نیز در آن می باشد، تشکر نمود.
  دقت کنیم که:
  یک پایگاه خبری بر حسب دغدغه هایی که اعضا و دست اندرکارانش برای برپایی آن داشته اند، می بایست تحلیل خود را در مورد موضوعات، موضعگیری ها، اخبار و سخنان افراد داشته باشد. پس به چه دلیل مدیرمسوول یا تحریریه دارد.این پایگاه در مورد مسائل رویکرد و حرف و سخن دارد.حتما دل در گرو انقلاب بهمن 57 دارد و تبیین آرمان های آن و محقق شدن مدنیتش و اصول آن را یکی از اهدافش می داند.
  نگاه انتقادی، اما حمایت محور و مطالبه گرانه دارد و قبل از این که کسانی با ادا در آوردن خود را انقلابی جا بزنند و جنجال کنند و به حذف و نابودی مخالفین بیندیشند، خود را بیشتر از آن ها به اراده ی انقلابی مردم نزدیکتر می داند.
  ممکن است به نوع ادبیات ایرادی باشد و یا در جذب افراد خدشه یی باشد، باید نگاهی دوستانه داشت.
  حدیدی عزیز، نگاه به آینده دارد و نقد کسانی را می کند که برخلاف استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی راه مدنیت و اراده ی عمومی را می خواهند قفل کنند! به همین دلیل است که نگاه به گذشته قابل دفاع نیست و حصور در انتخابات توصیه می شود.
  اگر نظارت استصوابی روحمان را می آزارد و دلبستگان به این کهن بوم و لایق ها را از حمکروایی محروم می کند، اگر نهاد های قدرتمند دخالت غیر قانونی می کنند، اگر احزاب خوب را نمی گذارند، قوام یابد یا اگر جوانان شهرم فرمانداری از جنس خود و یا نزدیک به تفکرشان را می خواهند برگزینند و افراد و نهادهایی دخالت می کنند و خشم آن ها را فرا می گیرد، فهم خود را نباید به گذشته فروکاهیم.
  باقی بقایتان.

  9
  2
 7. جناب سید ، ما در تاریخ زندگی می کنیم ،از گذشته ایم و به آینده .کلونی فرستاده شده به مریخ نیستیم ، اگر های پایانی متن شما دلایلی دارد که تحلیلش در بستر تاریخی امکانپذیر است البته تصویری ایده ال از گذشته استبدادی ساختن ومیل به بازتولید آن شاید ناصحیح است اما خودکار ذهن مقایسه می کند آمارها مقایسه می شود و ” این چگونه این شد” پیش می آید و اگر های دیگر… متن جنابعالی می گوید که ” آن را که فراموش کن…” .
  در باب مقاله برادر احسان، شبیه آن بازیکن تازه کاریست که مدام بازیکن های مطرح حریفان را خطا میزند که دیده شود هم خنده دار است هم … تازه کاری بی اشکال است روش دیده شدن این نیست مضحکه می شود

  2
  2
 8. جناب حدادی لطفا سرتونو برای چند ساعت از زیر این برف بیرون بیارید. اول اینکه اینجا کشور ایران و وطن همه ایرانیها با هر عقیده و دین و اعتقادی و نظری هست و چون شمایی سخیفتر از اونی که تعیین تکلیف به رفتن یا ماندن افراد کنید
  دوم باور نمیکنم که شما تعداد کاباره های نامحسوس و مخفی مشهد و بقیه شهرها را کمتر از کاباره های علنی چهل سال پیش بدانید
  سوم انتخابات آزاد یعنی کاندیدا شدن افراد براساس ضوابط قانونی نه سلیقه افراد فرتوت برای گزینش تعداد محدودی افراد
  چهارم خودت بهتر میدونی توی این مملکت فسادزده چه خبره

 9. متاسفم برای این ادبیات شما
  گویا به واقع پایان اصلاح طلبی فرارسیده.چطور به خودتان اجازه میدهید به دیگران بگویید بروند یا بمانند؟
  دوم آنکه انداختن مشکلات گردن دیگران کافی نیست؟
  ما تا به امروز رأی دادیم و نتیجه رأیمان را ندیدیم.اگر اینها و همه اینها زیر سر احمدی نژاد است،به ریاست جمهوری رسیدن احمدی نژاد زیر سر چه کسانی بود؟غیر از این است که اشتباه اصلاح طلبان باعث این پدیده شوم گردید؟

 10. هنرمندان مان را قدر بدانیم. یادتان بیاید کارگردان اخراجیها در بولتن پر از افترای خود چه ها که نگفت و ننوشت. حالا کجاست؟

 11. در مورد مقایسه کشورهای همسایه چرا افغانستان و عراق و نه ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس
  حالا کره جنوبی پیشکش.!!!
  دز داشتن قدری انصاف ضرر نمیکنید!!!!!

 12. جناب حدیدی، متنی نوشته اید و افاضاتی کرده اید که طی آن فقط نادانی و بی فرهنگی خودتان را نشان داده اید. اقلاً یک سر سوزن جنبه داشته باشید و با کل کل کردن با کاربران و مته به خشخاش گذاشتن کثافتی که کرده اید بیش از این هم نزنید. “عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری”

  3
  1
  1. آقا جلیل شما که حتمن این را میدانید در فرهنگ ما اگر یکی اشتباهی کرد برای توجیه آن دهها اشتباه دیگر می‌کند که خدای ناکرده به اشتباهی که کرده اقرار نکند

 13. به حرفهای خانم حکمت کاری ندارم , خدائی جوابیه بی سروتهی دادین , هر کسی از نظام انتقاد کند او را در شمار کاباره و رقاصه دوستان بحساب میارین .. شما اینهمه تبعیض را نمیبینین؟ در همین سینما آقای حاتمی کیا بودجه عمومی را میبره فیلمهای کم فروش و کم فاخر هنری میسازه و همه نوع حمایت هم ازش میشه و اینطور از زمین و زمان طلبکاره و بقول مرحوم کیارستمی که لقب پسر لوس سینمای ایران را بهش داد , انتظار ندارین دیگرانی مثل خانم حکمت که در این سالها با بودجه شخصی بیشترین اذیت را شدن و بیشترین تبعیض را دیدن هیچ گله ای نکنن؟
  مگر اصل اعتراض در قانون اساسی ما به رسمیت شناخته نشده؟ اعتراض ایشون هم اذیت شدن در حرفه خود در این چهل سال بوده , کجاش مشکل داره؟ مگه اذیت نشد؟ اگر ایشون با اصل نظام مشکل داشت که در انتخابات مردم را تشویق به حضور نمیکرد.

 14. آقا این جور تحلیل هارو ما عادت داریم تو کیهان و رحا نیوز و مشرق و وطن امروز بخوانیم نه انصاف نیوز. واقعا چنین تحلیلگران کوته فکری در انصاف نیوز به صورت ثابت قلم میزنند؟ شگفتا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا