خرید تور تابستان ایران بوم گردی

تحلیل یک جامعه‌شناس از واکنش‌ها به کلیپ های دانش آموزان

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در  تحلیلی از واکنش‌ها به کلیپ های دانش آموزان می‌گوید:« مبانی فرهنگی بسیار مهم است اما یکی از موضوعاتی که زندگی مردم را تحت الشاع قرار داده و آثار تخریبی آن در حوزه های مختلف امنیت اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و روانی بسیار زیاد است این است که واکنش های نمایندگان آنگونه که باید نیست . مردم می گویندونماینده من باید به همه موضوعات حساسیت داشته باشد شاید از نظر برخی از مردمی که رفتار آقای مطهری را نقد می کنند نگاه این باشد که موضوع کلیپ دانش آموزان به اندازه آثار تخریبی که فقر حتی در حوزه فرهنگی و حتی مفاسد اخلاقی که برجای می گذارد نیست و وقتی که حساب و کتاب می کنند طبیعی است که نمی تونند این رفتار نماینده را بپذیرند.»

سید حسن موسوی چلک در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز، درباره کلیپ منتشر شده از رقص و شادی دانش آموزان با آهنگ خواننده غیرمجاز، با بیان اینکه از چند زاویه می توان به این مسئله نگاه کرد گفت:« زاویه اول نگاه به این قضیه برمبنای قانون است و طبیعتا انچه که اتفاق افتاد با قوانین کشور ما مغایرت دارد. نکته دوم این است که باید بررسی کنیم دانش آموزانی که دست به این کار زده اند در چه رده سنی قرار داشته اند.»

وی در ادامه گفت:« اگر این رفتار دانش آموزان با هدف و غرض زیرسوال بردن ارزش ها باشد نوع نگاه و برخورد ما با قضیه متفاوت است اما من چنین استنباطی ندارم که این کار دانش آموزان با قصد قبلی برای تضعیف شعائر دینی انجام شده باشد. جشن روز معلم بوده و به نظر می آید این دانش آموزان احساسی شده بودند و خواستند معلمشان را سورپرایز کنند بنابراین بیش از اینکه منطق پشت قضیه باشد هیجان کودکانه پشت آن بوده البته باید جلوی این رفتارها را بگیرند چون خلاف مقررات مدرسه و قوانین جاری کشور رفتار شده است.»

این جامعه شناس گفت:« نگاه دیگر به این مسئله این است که آیا معلم مدرسه از روی عمد چنین فضایی ایجاده کرده است یا نه. من کلیپ های دانش آموزان را ندیده ام اما براساس مصاحبه ها و آنچه که در فضای مجازی در اینباره منتشر شده است به نظر نمی رسد چنین قصدی پشت آن بوده است از طرف دیگر باید بدانیم مدرسه چه نقشی در چنین رفتاری داشته است طبیعتا کسی به دنبال دردسر نیست و خودش عامدانه این فضا را ایجاد نمی کند.»

وی افزود:«به نظر می رسد دانش آموزان چنین کاری کرده اند که البته این دانش آموزان در سن بلوغ و نوجوانی هستند و هرچه فکر میکنم بیش از اینکه یک غرض عامدانه ای برای تخریب ارزش های اسلامی باشد به نظر می رسد کودکان جوگیر شده اند. البته اینکه این دانش آموزان و مسوولان مدرسه باید تذکر بگیرند و حتما راجع به ضوابط و مقررات مدرسه توجیه بشوند کسی اینها را نفی نمی کند ولی برخورد و برکناری مدیران این مدارس صحیح نیست. برخوردها باید آثار تنبیهی و تادیبی داشته باشد و حذف مدیران مشکلی را حل نخواهند کرد.»

وی با طرح این سوال که چقدر مدارس کشور ما، مدارس شاد و بانشاطی هستند، گفت:« این سوالی است که باید روی آن تامل کرد. آیا مدارس ما شادی گریز هستند و بدون نشاط یا برعکس مدارسمان مدارس بانشاطی هستند؟ برداشت من این است که مدارس ما بیش از اینکه مدارس بانشاطی باشند، مدارس شادی گریزی هستند. دانش آموزان به هنگام تعطیلی از مدرسه به مانند یک فرد زندانی می مانند که گویی می خواهند از مدرسه فرار کنند در حالی که در این سنین معمولا کودکان دوست دارند در کنار دوستانشان باشند.»

وی تاکید کرد:« پخش کلیپ شادی کودکان با آهنگ خواننده غیرمجاز باید بهانه ای شود برای اینکه یک تحلیلی راجع به شادی و شادی گریزی مدارس کشورمان در چارچوب و مقررات جاری کشور انجام شود.»

وی درباره واکنش های مردم نسبت به برخورد تند مسوولان با این مسئله و کشیده شدن بحث کلیپ به مجلس کشور در حالی که فضای کنونی کشور ملتهب از گرانی ها و تورم است و مردم گمان می کنند این مسئله برای نمایندگان در اولویت نیست، گفت:« هر دو نگاه باید مد نظر باشد. اینطور نیست که اگر گرانی شده هرکسی هرکاری دلش خواست انجام بدهد ولی اینکه مردم اینگونه نقد می کنند و از نمایندگان خود انتظار دارند درباره همه موضوعات واکنش به موقع و مناسب داشته باشند، انتظاری است که به درستی از نمایندگانشان دارند. »

این جامعه شناس خاطرنشان کرد:« وقتی مردم پیش خودشان رفتار نمایندگان را ارزیابی می کنند ، می بینند که نمایندگانشان نسبت به برخی موضوعات از جمله تورم و گرانی که امروزه زندگیشان را تحت تاثیر قرار داده سکوت می کنند و یا کمتر به آن توجه می کنند طبیعتا در مقابل حتی اگر بگوییم این واکنش نمایندگان به کلیپ دانش آموزان، واکنش درستی است باز مردم واکنش منفی نسبت به آن نشان می دهند چون مردم برداشتشان این است که نماینده اولویت های نیاز مردم را به خوبی درک نمی کنند.»

وی با تاکید براینکه وظیفه نمایندگان مجلس، مطالبه گری در راستای اجرای قوانین است، گفت:« توجه به مبانی فرهنگی و ارزش ها و هنجارهای اجتماعی جامعه هم می تواند به عنوان یک دغدغه برای نمایندگان مجلس باشد این ایرادی ندارد ولی وقتی نوع واکنش نمایندگان نسبت به موضوعات با توجه به اینکه آثار تخریبی بر جای می گذارد اگر مناسب نباشد معمولا مردم در فضای مجازی واکنش برعکس نسبت به صحبت های نمایندگان نشان می دهند.»

وی خاطرنشان کرد:« مبانی فرهنگی بسیار مهم است اما یکی از موضوعاتی که زندگی مردم را تحت الشاع قرار داده و آثار تخریبی آن در حوزه های مختلف امنیت اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و روانی بسیار زیاد است این است که واکنش های نمایندگان آنگونه که باید نیست . مردم می گوینده نماینده من باید به همه موضوعات حساسیت داشته باشد شاید از نظر برخی از مردمی که رفتار آقای مطهری را نقد می کنند نگاه این باشد که موضوع کلیپ دانش آموزان به اندازه آثار تخریبی که فقر حتی در حوزه فرهنگی و حتی مفاسد اخلاقی که برجای می گذارد نیست و وقتی که حساب و کتاب می کنند طبیعی است که نمی تونند این رفتار نماینده را بپذیرند.»

وی در پایان تاکید کرد:« باید به سمتی برویم که مدارس کشور، مدارس بانشاطی شوند. این کمک می کند آن فضای شادی که یک نوجوان و جوان در محیط مدرسه لازم دارد در چارچوب قواعد و مقررات مدرسه و کشور فراهم شود تا مجبور نشوند رفتار دیگری داشته باشند. به نظر می رسد این کلیپ دانش آموزان نه تعمدی از سوی مدیر مدرسه بود و نه تعمدی از سوی دانش آموزان و یک سوپرایزی برای معلمشان به مناسبت روز معلم بود.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا