خرید تور تابستان ایران بوم گردی

«تشکیل جبهه‌ی نجات ملی، راه حل وضع کنونی است»

/ در واکنش به نامه‌ای خطاب به روشنفکران /

حسین رفیعی فنود، فعال سیاسی، در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده شد، درباره‌ی لزوم تشکیل جبهه‌ی نجات ملی نوشت. این یادداشت واکنشی است به نامه‌ای که خطاب به روشنفکران و دانشگاهیان در حال جمع‌آوری امضا است:

اول: بحران‌ها آشکار هستند و کسی منکر آنها نیست. سال گذشته، مرکز تحقیقات استراتژیک یکصد بحران را احصا کرد. اخیرا همین مرکز در کار جدید خود، اعلام کرده است که”ایران ناپایداراست، ایران باید پایدارشود”.

دوم: تهدید خارجی نیز روشن است: فروپاشی ایران، تبدیل ایران کنونی دریک دوره‌ی خونین به چند کشور کوچک به منظور تامین امنیت اسرائیل.

سوم: تداوم معیشت بخش عمده‌ای از مردم کم‌کم ناممکن می‌شود. دولت و کل حاکمیت استراتژی منسجم و کارایی برای غلبه بر بحران‌ها ندارد. تغییرات جزئی نیز پاسخ گو نیستند. باید در نگرش تصمیم‌گیران تغییراتی بنیادی حادث شود که چشم‌اندازی امیدبخش ارائه دهد. اما هنوز چنین چیزی دیده نمی‌شود.

چهارم: ماشین عظیم و گسترده‌ی دولت و حاکمیت در گردونه‌ی رقابت‌ها، منافع، ناآگاهی، ازخودبیگانگی و… گیر افتاده و قدرت رهایی از این بحران‌ها را ندارد.

پنجم: اصلاح طلبان هم فاقد برنامه‌ی کارساز هستند. برخی شعارهای خوبی می‌دهند ولی مکانیسمِ تحقق شعارها غایب است.

ششم: اسلام درخطر نیست. در آینده و مانند گذشته، خود را بازسازی خواهد کرد و جوهر رهایی‌بخش و انسانیِ آن باز هم عیان خواهد شد. ولی ایران و مردمانش در خطرِ جدی هستند. فروپاشیِ سرزمینی و فروپاشیِ انسجام ملی- اخلاقی، بسیار به ما نزدیک است.

هفتم: چهل سال گذشته را نمی‌توان از تاریخ حذف کرد و یا از روی آن پرید. بخشایش ملی، وحدت ملی، انسجام ملی و توسعه‌ی ملی به ترتیب و به تدریج باید تحقق یابند.

هشتم: جبهه‌ی جدید باید از کسانی که در این مقطع حساس به استقلال ملی، دموکراسی و حقوق بشر اعتقاد دارند، تشکیل شود و با این استراتژیِ جدید، هم از کیانِ ملی و هم از حقوقِ مردم دفاع کند.

به جا آوردن جایگاه روشنفکری | علیرضا بهشتی

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا