خرید تور تابستان ایران بوم گردی

پاسخ مسعود پزشکیان به 8 سوال خانه سینما

مسعود پزشکیان کاندیدای چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری به هشت پرسش خانه سینما پاسخ داد.

به گزارش انصاف نیوز و به نقل از ستاد رسمی آقای پزشکیان، پاسخ به این این پرسش‌ها سیاست‌های کلی و تصمیمات دولت مسعود پزشکیان را برای ایران نشان می‌دهد.

شما اشتغال به تولید و عرضه در فعالیت‌های هنری به ویژه هنر صنعت سینما را حق می‌دانید یا امتیاز؟

   قانون اساسی ما، انتخاب شغل را حق می داند و نوعی امتیاز یا مزیت به حساب نمی‏آید، وظیفه‏ی دولت در این حوزه ایجاد بسترهای لازم برای ایجاد اشتغال از سوی سرمایه‏های خصوصی است، دولت امکان انتخاب شغل را برای متقاضیان فراهم می کند و موانع آن را از بین می برد. در دو بخش “ایجاد ساختارهای حقوقی لازم برای پشتیبانی برخورداری از حق انتخاب شغل” و “ایجاد شرایط مناسب برای ورود سرمایه‏های سالم و زاینده‏ بخش خصوصی به حوزه فرهنگ”، خواهیم کوشید.

   2ـ در پیوند با پرسش نخست، ساختار حقوقی اداری و عملکرد دستگاه اجرایی موجود، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کدام گزینه (حق یا امتیاز) را برگزیده است؟ و برنامه‌ی شما برای اصلاح ساختار و رویه‌های موجود این دستگاه چیست؟

   بر اساس اطلاع و برداشت من، متاسفانه همچنان این “حق” در بخشی از رویه ها و مقررات فعلی، امتیازی است که از سوی دولت “اعطا” می شود. سمت و سوی بعضی از مقررات، محدود کننده این حق است. سمت و سوی مقررات محدود کننده به طرف امتیاز بودن را صنوف بررسی کنند و هر جا این مشکلات وجود دارد چنانچه در رویه هاست حذف می شود و اگر در مقررات است اصلاح می شود.

   ریشه این مشکل در آنجاست که ساختار اداری موجود ما در بخش فرهنگ، ساختار سیالی است که بنابر سیاستهای دولتهای حاکم، میتواند هر یک از دو روایت را برگزیند، زمانی که دولت پیگیر سیاستهای انقباضی بوده است، برخورداری از فرصت اشتغال به امور هنری، امتیاز دانسته شده و زمانی که دولت پیگیر گسترش فعالیتهای عمومی و آزادی‏های اجتماعی بوده است و همین ساختار توانسته است از این فرصت به عنوان یک حق پشتیبانی کند.

   مهمترین برنامه‏ی ما در این حوزه، تقویت جامعه هنرمندان و نهادهای صنفی، به شکلی است که عملاً ساختار دولت نتواند به سمت انقباض مجدد و محرومیت بخش عمده‏ای از هنرمندان از حق قانونی و انسانی خویش حرکت کند.

   3. تدبیر مشخص شما برای رفع مزاحمت های نهادها و اشخاص در اجرای برنامه‌های توسعه گرایانه‌تان در سپهر هنر به ویژه هنر صنعت سینما چیست؟

   هیچ تدبیری بدون وجود یک نظام منسجم، شیوه مند و موثر بین دولت و خانه سینما راه به جایی نخواهد برد.

   گفتگو روشی است که می تواند پنجره های فرصت صنعت فیلم ایران را به سوی پیشرفت بگشاید. دولت ضامن پیشگیری از دخالت نهادهای غیرمسئول و غیرقانونی است.

   اجرای برنامه های توسعه گرایانه جز تقویت نظامهای صنفی و حرکت به سمت تشکیل بازارهای قاعده‏مند و برخوردار از استانداردهای جهانی، محقق نخواهد شد.

   از دیگرسو، بازنشانی عقل سلیم متعارف به جای بندهای سفت و سخت آیین‏نامه‏ای و بازگرداندن دولت به نقش بنیادینش در تسهیل‏گری، راهبرد اصلی دولت در حوزه‏ی مدیریت سینمایی کشور خواهد بود. به سیاق سابق نمی شود حوزه تمدنی و فرهنگی ایران را گسترش داد، پنجره های دوران جدید با همراهی هنرمندان و اهل فرهنگ می تواند گشوده شود.

   4. وضعیت ممیزی متصلب کنونی مانع بازتاب چالش‌ها، تحولات و واقعیت‌های جامعه در قاب سینما است، شما چه سازوکاری را برای ایجاد تحول و اصلاح خردگرایانه آن( واگذاری به اصناف) برمی‌گزینید؟

   به نظر با گذشت بیش از چهل و شش سال از انقلاب با شکوه می‌بایست همگی از دوران اثبات با دوران ثبوت رسیده باشیم. وضعیت ممیزی در همه حوزه ها، داستان پرچالشی است که جز اتلاف سرمایه های مادی و معنوی، حاصل دیگری ندارد و البته ادعای حل کوتاه مدت آن، غیر منطقی است، اما به رسمیت شناختن قانونی این وظیفه و اختیار صنوف و تعییر ساز و کار آن و تغییر رفتار و رویکرد کارگزاران به این سمت و سو ، مسیری است که دولت آینده در کنار اصناف آن را آغاز و تلاش خواهد کرد با رعایت حقوق مصرف کنندگان، رده بندی سنی، کوشش ها بر نظارت پسینی متمرکز شود. بدیهی است مرزبانی از ساحت فرهنگی و هنری، وظیفه مشترک همه ماست. این راهبرد مستلزم انجمنهای صنفی قوی، و ساختار پویا و منعطف جامعه هنرمندان برای مقاومت در برابر اعمال غیرقانونی ساختارهای فراقانونی است.

   5. برنامه مشخص شما برای رونق اقتصاد هنر به ویژه هنر صنعت سینما چیست؟ و جست وجوی سهم تولیدات سینمایی ایران در بازار ایران و جهان را با چه برنامه‌ای دنبال می‌کنید؟

   اینکه نظام سیاسی کشور با ورود بی‏وقفه به مساله تولید، شکل طبیعی این صنعت را تغییر دهد، درست نیست.

   وظیفه دولت بسترسازی و فراهم نمودن تسهیلات برای این رونق می باشد و ایجاد رونق، وظیفه خود فعالان و صنوف است. حمایت از نشر و معرفی محصولات فرهنگی هنری وظیفه دیگر دولت است که پیشنهادهای مشخص این حمایت را باید صنوف ارایه و دولت آنرا تصویب و اجرایی کند.

   حق سینمای ایران است که جشنواره ای در کلاس جهانی برای ایجاد فضای ارتباطی و عرضه آثار داشته باشد و در این راه باید از تجربیات موفق گذشته بهره برداری کرد.

   6. در چه بازه زمانی بیمه بیکاری هنرمندان که از حقوق بنیادین شهروندی و مصرح در قانون برنامه چهارم بوده و تاکنون مغفول و معطل مانده را عملیاتی می‌کنید؟

   بیمه بیکاری قانون مصوب است. این امر از جمله اقدامات ضروری و مهمی است که نیازمند کاری فشرده، کارشناسانه و دقیق با مشورت و همکاری مستمر کارشناسان و مدیران با خانه سینماست.

   7. آیا طرح تأسیس و اداره سازمان نظام صنفی سینما تهیه شده توسط این خانه، در زمستان ۱۳۸۷، تقدیم شده به مبادی ذیربط (موجود در وب سایت خانه سینما) را مطالعه کرده‌اید؟ چگونه در اجرایی شدن این مطالبه‌ی مترقی می کوشید؟

   تا کنون خیر، طرح را بررسی خواهیم کرد تا اجرایی شود.

   اما با توجه به تحولات پیش آمده در این 15 سال در صنعت سینما و ورود فناوریهای نوین به این صنعت و تحول بنیادین شکل فعالیت در این هنر/صنعت، این طرح، نیازمند بازاندیشی و به روزسازی توسط خانه سینماست. از اولویتهای جدی دولت آینده تشکیل کمیته‏ای مشترک از بخش خصوصی/ بخش صنفی و مدیریت دولتی، برای روزآمد کردن طرح، منطبق با شرایط اقتصاد خلاق و هوشمند امروز است.

   8. فرد یا افراد مورد نظر شما برای تصدی پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی چه کسانی هستند؟

   هنوز به فهرست افراد مشخص نرسیده ام ، ولی معیارها و مشخصات وزیر مناسب را که حتما باید مورد پذیرش فعالان جامعه هنری و فرهنگی قرار بگیرد فهرست می کنم، که اینهاست: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت من، از میان آقایان و خانم‏های فعال در این حوزه، فردی انتخاب خواهد شد بهره مند از نگاه به روز شده به محیط فرهنگ و سازوکارهای آن، که موضوع تجدید نظر درحکمرانی فرهنگی مورد توجه او و سایر همکارانم در دولت قرار خواهد گرفت.

   در چارچوب قانون، نوسازی و توسعه تجهیزات در مراکز فرهنگی هنری به خصوص در شهرستان‌ها را در اولویت قرار می دهد. وزیر فرهنگ در دولت من موضوع فرهنگی را به موضوعی تبلیغی و یا آمارسازی‌های غیرواقعی تقلیل نخواهد داد، بلکه دیپلماسی فرهنگی را فعال خواهد کرد، به فعالان بخش خصوصی و تشکل ها مجال بیشتری برای خلق و عرضه محتوا خواهد داد.

   اعتماد اهالی فرهنگ و هنر را دوباره جلب می کند و با سیاست‌های دولت جدید مبتنی بر اعتمادسازی بین اهالی فرهنگ و هنر و حاکمیت می‌توانیم امیدوار باشیم که مشکلات حوزه فرهنگ هنر تا حدودی بر‌طرف شود.

   انتهای پیام

   بانک صادرات

   نوشته های مشابه

   پیام

   1. من همچنان فکر می کنم اقای پورمحمدی با ایتلاف رییس جمهور خواهد شد دیگه …باید دید …

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   دکمه بازگشت به بالا