خرید تور تابستان ایران بوم گردی

روزنامه‌ی اصولگرا: ادعای مهم طالبان زیر سوال رفت!

اصولگرایان که در ابتدای روی کار آمدن طالبان از آنها به عنوان جنبش اصیل منطقه یاد کرده و از روی کار آمدن آنها حمایت کرده بودند حالا با عملیات انتحاری اخیر در نماز جمعه شیعیان قندوز، ادعای طالبان در تامین امنیت شیعیان را زیر سوال خوانده‌اند.

به گزارش انصاف نیوز، روزنامه‌ی اصولگرای «جوان» در متنی با تیتر «اولین داغ شیعیان در حکومت طالبان» نوشت:

انفجار در نماز جمعه شیعیان قندوز، ده‌ها شهید و زخمی بر جای گذاشت؛ انفجاری که از زمان شروع حکومت طالبان در افغانستان، اولین انفجار خونین در نوع خود محسوب می‌شود. طالبان انفجار قندوز را محکوم و آن را جنایت خوانده، ولی محکوم کردن، چیزی از مسئولیت حکومتی که مدعی شروع پروسه دولت‌سازی در افغانستان است، کم نمی‌کند.
انفجار در مسجد «سیدآباد» در منطقه «خان‌آباد» قندوز که دیروز حین نماز جمعه شیعیان اتفاق افتاد، دست‌کم ۱۰۰ تن را به خاک و خون کشید و حداقل ۱۵۰ نفر دیگر هم زخمی شدند. این کشتار که در نوع خود کم‌سابقه است، بنابر اعلام منابع محلی به وسیله یک عامل انتحاری صورت گرفت، نخستین اقدام تروریست‌ها علیه شیعیان در حکومت طالبان است. اگرچه طالبان این اقدام را محکوم کرده و می‌گوید که موضوع را در دست بررسی دارد، اما با توجه به وعده‌های طالبان برای تأمین امنیت شیعیان، این گروه اکنون با آزمونی عملی برای ارزیابی واقعی وعده‌های خود مواجه شده است.
گروه طالبان از زمان روی کار آمدن، همواره اعلام کرده که علیه شیعیان در افغانستان اقدامی صورت نخواهد گرفت. اعضای این گروه با آغاز مراسم سوگواری امام حسین علیه‌السلام، همواره با حضور در میان عزاداران حسینی تلاش کردند نشان دهند که نه تنها مانع از برگزاری مراسم نمی‌شوند بلکه هر چه در توان دارند برای تأمین امنیت شیعیان به کار خواهند بست. نگاه مثبت به تأمین امنیت شیعیان، اگرچه در مدت زمان کوتاه به قدرت رسیدن شیعیان خدشه‌ای ندید، اما انفجار دیروز در مسجد سیدآباد در منطقه خان‌آباد ولایت قندوز واقع در شمال افغانستان، یک جنایت بی‌سابقه بود و یک ادعای مهم طالبان را زیر سؤال برد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پس از اینکه حمله یاد شده به مسجد شیعیان را محکوم و از آن با عنوان جنایت یاد کرد، از اعزام نیروی ویژه به محل خبر داد. تا عصر روز گذشته، هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفت، ولی طالبان تلویحاً داعش را مسئول آن می‌داند. مطیع‌الله روحانی، رئیس کمیسیون اطلاعات و فرهنگ طالبان در قندوز، ساعاتی پس از انفجار، وقوع انفجار به وسیله عامل انتحاری را تأیید و شمار زخمی‌ها را ۱۴۳ نفر و تعداد شهدا را ۴۶ نفر اعلام کرد. با این حال، برخی گزارش‌ها شمار شهدا را تا ۱۰۰ نفر هم اعلام کرده‌اند. حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان ضمن محکوم کردن کشتار نمازگزاران، این حمله و اقدامات مشابه اخیر را تلاشی از جانب دشمنان صلح و آرامش مردم افغانستان دانست.
این نخستین بار نیست که با روی کار آمدن طالبان در افغانستان حمله انتحاری رخ می‌دهد، ولی حمله انتحاری به شیعیان که طالبان مدعی تضمین امنیت آن‌ها است، اولین بار است. هفته گذشته انفجاری در نزدیک مسجد عیدگاه در کابل رخ داد که در نتیجه آن دست کم هشت نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. در آن حمله انتحاری که مسئولیت آن را شاخه خراسان داعش به عهده گرفت، حدود ۲۰۰ نفر از جمله کودکان و زنان جان باختند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا