خرید تور تابستان ایران بوم گردی

سخنان اعتراضی دبیر انجمن اسلامی شریف خطاب به رئیسی [+متن کامل]

محمدحسین بیات، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف در دیدار امروز رئیس دولت سیزدهم از این دانشگاه خطاب به ابراهیم رئیسی گفت: ما اکنون با شما نه به عنوان رییس جمهوری برآمده از آرای مردم و در بستر انتخاباتی آزاد، بلکه به عنوان نماینده‌ی حاکمیت سخن می‌گوییم. شما حاصل غیررقابتی‌ترین انتخابات طول تاریخ جمهوری اسلامی با پایین‌ترین میزان مشارکت بوده‌اید. انتخاباتی که خود محصول ساختارهای معیوب و ناکارامدی بوده که مردم را به ناامیدی از هر گونه امکان تغییر در سازکار سیاست‌گذاری در ایران کشانده است. شورای نگهبان به عنوان پاسدار تمامیت‌خواهی سیاسی و سرکوب هرگونه انتخاب و خواست دموکراتیک مردم در این سال‌ها، کشور را به جایی کشانده است که باید برای توجیه مشارکت پایین سیاسی آنان دست به دامن انواع توجیهات شود تا علةالعلل مشکلات را بپوشاند.

به‌گزارش انصاف نیوز متن کامل گفته‌های این فعال دانشجویی به نقل از کانال تلگرامی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در پی می‌آید:

جناب آقای رئیسی سلام علیکم

پیش از آنکه وارد بدنه‌ی اصلی سخنان خود شوم، لازم می‌دانم به عنوان مقدمه نکته ای را خدمت جنابعالی عرض کنم. جناب آقای رییسی ما اکنون با شما نه به عنوان رییس جمهوری برآمده از آرای مردم و در بستر انتخاباتی ازاد، بلکه به عنوان نماینده‌ی حاکمیت سخن می‌گوییم. حاکمیتی که علیرغم آرمان های انقلابی آزادی و عدالت در طول چهل سال گذشته نه تنها مسیری رو به رشد برای مردم ایجاد نکرده، نه تنها ایران و جامعه ایرانی بلکه حتی خود را در انواع بحران‌ها و ابربحران‌های مختلف غرق کرده و جز در برهه‌های کوتاهی در طول این دوران رنگ ثبات و آرامش را ندیده است.

جناب آقای رییسی از شما میخواهیم که هرگاه خواستید از جانب مردم سخن بگویید و یا سیاستی را به انان تحمیل کنید به یاد بیاورید که شما حاصل غیررقابتی‌ترین انتخابات طول تاریخ جمهوری اسلامی با پایین‌ترین میزان مشارکت بوده‌اید. انتخاباتی که خود محصول ساختارهای معیوب و ناکارامدی بوده که مردم را به ناامیدی از هر گونه امکان تغییر در سازکار سیاست‌گذاری در ایران کشانده است. شورای نگهبان به عنوان پاسدار تمامیت‌خواهی سیاسی و سرکوب هرگونه انتخاب و خواست دموکراتیک مردم در این سال‌ها، کشور را به جایی کشانده است که باید برای توجیه مشارکت پایین سیاسی آنان دست به دامن انواع توجیهات شود تا علةالعلل مشکلات را بپوشاند. شورای نگهبان تنها ساختار معیوب موجود نیست. ساختارهایی که سوار بر سیاستی غیر دموکراتیک بر عرصه‌ی حکمرانی کشور بنا شده است و روز به روز ناکارامدی را تولید کرده تا بحرانی را با بحرانی دیگر فراموش کنیم.

امروز دیگر حاکمیت یک دست شده است؛ امروز دیگر دولت هم دست شماست و هر بخشی از آن را به نماینده یکی از باندهای فاسد و یا ناکارآمد قدرت و ثروت بذل و بخشش کرده اید؛ امروز دیگر از محسن رضایی گرفته تا قاضی زاده هاشمی و رستم قاسمی و سردار وحیدی، همگی سهم شان را از قدرت گرفته اند. امروز دیگر امنیتی ترین کابینه جمهوری اسلامی را با انتصاب سرداران سپاه در تک تک مناصب دولتی تشکیل داده اید. حالا سوال اینجاست که در این حاکمیت سرتاپا یکدست، آن فسادستیزی ای که وعده می دادید کو؟ آن رفع فاصله طبقاتی و مبارزه با بی عدالتی ای که می گفتید، کو؟ آن رفاه و تأمین حداقل معیشت مردم، کو؟ آن آزادی و آن تضمین حقوق همه مردم و زنان و دختران، کو؟ آن وعده رفع تحریم هایتان چه شد؟ آن عزتی که وعده می دادید، کجاست؟

جناب آقای رییسی! لطفا به دوستان هم گوشزد کنید، در نرخ رشد صفر درصدی، در انزوای سیاسی، در عدم شفافیت و هر آن چیزی که هزینه‌های گزاف بر ملت ایران تحمیل میکند هیچ عزت و احترامی نیست.

بذل و بخشش اموال ملت به الیگارشی فاسد نظامی-سیاسی در قالب خصوصی سازی های رانتی، فساد سیستماتیک، نظامی گری افسار گسیخته، فقر شدید اقتصادی، شکاف سرسام آور طبقاتی، از هم گسبختگی اجتماعی، تحریم های بین المللی، مسائل و کلان‌مشکلات زیست محیطی بیش از گذشته هزینه‌های خود را بر گرده مردم جان به لب رسیده تحمیل می کند و مردمی که از رانت و فساد و ناکارآمدی و بی‌تدبیری به ستوه امده‌ و معترضند، پاسخی جز شعارهای توخالی ایجاد یک میلیون شغل و ساخت یک میلیون مسکن در طول سال و یا خیال پردازی های پوچ درباره بهبود وضعیت اقتصادی کشور نمی شنوند؛ وگرنه که در این سالها پاسخ رسمی و معمول، چیزی جز سرکوب و بازداشت و باتوم و اشک‌آور و گلوله جنگی و ساچمه نبوده است. مسائل امروز ما حاصل یک روز و یک سال و 8 سال نیست، می‌خواهید نمونه از این سیاستگذاری‌ها را برای شما مثال بزنم؟ معاون اول جنابعالی با دادن وعده‌های پوچ و بی‌اساس بر مبنای تولید گسترده ی واکسن تا موعدی مقرر با جان مردم کسب منافع مالی کرده است. ایشان به جای محاکمه در دادگاه و پاسخگویی جهت چنین جنایتی به فرماندهی اقتصادی کابینه منصوب شده است.

در شرایطی که جامعه ی مدنی با سرکوب شدید مواجه بوده و فعالین مدنی، سیاسی و اجتماعی به بهانه‌های متعدد در دالان‌های قوه ی قضاییه هستند، همان جایی که تا چند ماه پیش بر مصدر آن تکیه زده بودید، چگونه میتوان انتظار داشت سخن مردم به گوش حاکمیت برسد، شما به ما بگویید در چنین شرایطی جز در افتادن در ورطه‌ی شوم خشونت چه راهی پیش پای مردم مانده است؟ چطور انتظار داریم زمانی که تمام راه‌های تنفس را بر جامعه بسته‌ایم، پیام ملت را جز با مشت‌های گره کرده بشنویم؟ جناب آقای رییسی حتما از جوی خون راه افتاده در آبان ۹۸ مطلعید، همانگونه که از سرکوب مردم تشنه‌ی خوزستان و اصفهان مطلعید. شما به ما بگویید سرکوب شدید این اعتراضات جز به این معناست که حاکمیت نه تنها توانایی گفگتو با مردم را از دست داده بلکه اساسا پذیرفته است که باید به ضرب گلوله خود را حفظ نماید؟

شما که نگران عزت مایید، شما که نگران حقوق قانونی مایید، شما که دغدغه فرار نخبگان را دارید، شما که شعار استفاده از نیروی متخصص می دهید، آیا از احضارها و بازداشت ها و پرونده سازی ها برای دانشجویان و دانشگاهیان خبر دارید؟ آیا می دانید که که بیش از دو سال است که دو هم‌دانشگاهی ما، علی یونسی و امیرحسین مرادی، همچنان در حبس به سر می‌برند؟ آیا می دانید که دادگاه ها در دوران ریاست شما بر قوه قضاییه، به جای محاکمه‌ی شفاف و علنی و برخورد سریع، قاطع و صریح با عوامل اصلی جنایت اسقاط هواپیمای اوکراینی با موشک نظامی، برای دانشجویان معترض به این جنایت، پرونده سازی کردند؟ آیا می دانید بسیاری از دانشجویان همچنان درگیر پرونده هایی هستند که به بهانه فعالیت قانونی دانشجویی در قالب نهادهای مجوز دار دانشجویی و یا به بهانه اعتراضات مسالمت آمیز دانشجویی دی ۹۶ و آبان ۹۸ برایشان تشکیل شد؟ از پرونده سازی های بی اساس برای اساتید و پژوهشگران کشور خبر دارید؟ آیا از رشد روزافزون فرار نخبگان در همین چند ماهه اخیر مطلعید؟

و اما کلام آخر، جناب آقای رییسی، همانطور که در ابتدا هم گفتیم، ما شما را نماینده‌ی حاکمیت می‌دانیم و لازم می‌دانیم که این هشدار را به شما بدهیم! اگر برای رهایی از وضعیت بحران زده‌ی کنونی، راه حلی عقلانی، مبتنی بر تجربه و کارآمد ارائه ندهید، از جانب مردم پاسخی دریافت خواهید کرد که شاید نه سریع و نه حتی فوری باشد اما حتما انقلابی و قاطع است.


ایرنا

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. چه کسی میگوید دوران جذابیت های کلاسیک هنری به سر آمده؟!

   لذت بردم ، تنها در داستان ها تعاریفی از “سیرک” شنیده بودم؛
   ضمن اینکه سناریوی جذابی هم داشت …

   7
   3
 1. قابل توجه کسانی که معتقدند در کشور ازادی وجود ندارد.انتقادات صریح و ازاد به بالاترین مسئول اجرایی کشور در حضور خود ایشان و وسائل ارتباط جمعی و دانشجویان …

  39
  129
  1. اعتراض به عدم وجود آزادی و عدالت، نشانه وجود آزادی و عدالت هست؟ همیشه برای بهره کشی سیاسی، تناقض ها را در خود جمع کرده اید

   53
   16
   1. باز هم الحمدلله که نفس کشیدنو نمیزاری رو حساب آزادی سیاسی!
    همین دانشجوی معترض رو بعدها در فرایند استخدام و به کارگیری باید دید که چه دردسرها و گرده هایی پیش پاش بزارن

    58
    9
    1. اگر همین دانشجوی روشن فکر نما در یکی از کشورهای به اصطلاح دموکراتیک چنین جفنگیاتی رو به دربان اداره پلیس یک روستای دورافتاده تحویل می داد، پوستش رو می کندن با کاه پر می کردن.
     حیف که نه چشمی برای دیدن هستم نه گوشی برای شنیدن.

   1. خیلی … که نمیفهمی این قشر افراد این کارها رو میکنن تا به محمدیها، باطبیهاو اذنابشون ملحق شن. یک پناهندگی سیاسی بگیرن و بعد برن اونجا عشق و حال کنن و به ریشمن و تو بخندند.

    5
    9
  2. خوب کاملن هویداست که از کدام اخور طعام میبلعی.جواب بسیار دندانشکنی برایت اماده کرده ام اما وقتی فکر کردم از کجا میایی و خوانش ات از پاسخ من همانند خوانش ات از متن اقای بیات است دیدم واقعن حیف است برای کسانی چون تو و اربابانت رنج انگشتان و خستگی چشمان را فراهم آورم پس تنها میگویمت که باش تا صبح دولتت بدمد…همان زرشک خودمان است

   7
   12
  3. بله حتی این چند دقیقه هم رعایت نکردین در سالنی که نیمه بزرگتر پایینی با همراهان جناب ایشان و نیمه بالایی با اعضای تشکل های موافق پر شده بود حتی نگذاشتند یک نفر سخن بگوید

   9
   1
  4. چه کسی گفته آزادی بیان وجود ندارد دارد اما بعد از بیان وجود ندارد چون ما را می برند زندان اوین

   9
   1
 2. چرا هیج انعکاسی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی نداشت!؟ و حتی دیگر رسانه ها ؟! باز دوباره شورای عالی امنیت ملی دستور داده پخش نشود و انتشار نیابد !؟؟

  53
  6
 3. با سلام و عرض ادب
  اینکه باب نقد سازنده و صریح در کشور باز باشد و افراد فرهیخته بتوانند ،انتقادهای خود را بدون دغدغه بصورت شفاف و صریح بیان دارند ،نقطه قوت است. اما مواردی در صحبت های دانشجویی محترم در بخش عملکرد آقای رئیسی مطرح شده است که جهت قضاوت عادلانه نیازمند زمان بیشتر است و از سوی دیگر ایشان منتخب مردم ولو با رای پائین،ولیکن رئیس جمهور اسلامی ایران هستند .البته نقد وارده وبسیار مهم در انتصابات که عدم توجه به نظام شایسته سالاری است بجا بوده بنظر بنده در برخی از انتصابات کاملا وارد بوده که آن هم متاثر از فقدان نظام سیستماتیک ارزیابی عملکرد آموزش وانتخاب مدیران است

  5
  27
 4. اگرچه برخی حرفهای ایشان درست است اما بخش اعظم آنها ناشی از نپختگی،توهین و فرافکنی بوده است.که همچنان از تراوش نگاه گروهی به اصطلاح اصلاح طلب که در تحجر نگاه یکسویه به نظام فرومانده اند.میتراود.
  انتقاد خوب است اما زمانی که یکسویه نباشد و با تهمت و توهین همراه نباشد.

  15
  51
 5. متن بسیار احساسی نوشته شده و هشتاد درصد خالی از واقعیت است. مثل فرزندی که پدرش رو مورد عتاب قرار بده

  13
  45
  1. مثلاانتظارداریددانشجو..مانند سیاست بازان حرفه ای ومصلحت جو سخن بگوید؟؟شخص اقای رییسی چرا نتوانست توضیحی ویا پاسخی دهد؟؟

   30
   7
 6. انجمنی که به جای خوشحال کردن مردم کشورش سوت و کف بیانیش را سعودی نشنال میزند مشخص است نماینده دانشجو است یا جای دیگری.
  کسانی که در تشییع جنازه ی ۴ شهید گمنام دانشگاه که حتی اسم ندارند حتی خانواده ی آن ها معلوم نیست به جای احترام به این شهدا تابوت آن ها را پرت میکند نمیتواند خود را نماینده مردمی قرار دهد که ۸ سال جلوی صدام ایستادند.

  12
  35
 7. شخصا از نماینده انجمن اسلامی بابت سخنان رک و بی پرده و بیان واقعیت های موجود بسیار سپاسگزارم.واقعیت اینستکه گروه های فکری و سیاسی در مقاطع مختلف از قطار انقلاب پیاده شدند و اکنون تنها کسانی در رکابش مانده اند که دیدگاه های تعبدی و اعتقادیشان مانع از درک حقایق بوده و هست.بنظر میرسد متولیان دستگاه حاکمه… دیگر اهمیتی به اقناع روشنفکران نداده و تنها بر … تکیه زده اند.بزودی انفجار عظیمی… پدید خواهد آمد.

  16
  4
  1. تا شر وطن فروش های غربگرا از این مملکت کم نشه هیچ انفجاری در هیچ جا و هیچ زمانی اتفاق نمی افته!

 8. آیا همین سخنان بی پرده و رک در هشت سال پیش هم بوده؟ آیا همین صحبت های پویا و جوان دانشجویان تو هشت سال پیش هم بوده؟ حتما نبوده که الآن اینجاییم با این وضع.

  2
  1
  1. دیگر تمام شد رییسی کلمات دانشگاه و دانشجو را بشنود با سرعت صد کیلومتر بر ساعت فرار میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا