خرید تور تابستان

«امر به معروف و نهی از منکر خشونت و یقه گرفتن نیست»

خبرگزاری ایلنا نوشت: رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: امر به معروف و نهی از منکر خشونت نیست؛ یقه گرفتن و مچ گرفتن نیست، بلکه ایجاد انرژی عمومی و پیوند دادن دل‌هاست. فراخوان جمعی برای حفظ قدرت جمعی زیر یک پرچم است.

آیت الله کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نخستین جشنواره ملی معروف که ظهر امروز برگزار شد، با اشاره به خطبه حضرت زهرا (س) گفت: حضرت زهرا(س) به زیباترین شکل در فضایی که علیه امیرالمؤمنین (ع) بود به تنهایی از گذشته حضرت علی (ع) تابلوی جامعی را نشان داد.

وی خطاب به هنرمندان گفت: هنرمندان ما باید از این خطبه فیلم و سریال بسازند و جاذبه و زیبایی های این خطبه و موضوعات فرازمانی و فرا مکانی آن به تصویر کشیده شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به بیانات حضرت زهرا (س) در خصوص امر به معروف گفت: این سخنان در تراز نهج البلاغه است براساس بیانات حضرت زهرا(س) امر به معروف و نهی از منکر مصلحت عامه است و یک حرکت عادی نیست بلکه تمدن ساز و جامعه ساز است. جریانی است که آحاد مردم را مسئولیت پذیر می‌کند و در ایفای این مسئولیت فرد همواره مسائل عمومی را به مسائل فردی ترجیح می‌دهد.

وی با بیان اینکه مردم در روز غدیر با امیرالمؤمنین بیعت کرده و سیره او را به عنوان سبک زندگی پذیرفته بودند، ادامه داد: با بیعت با امیرالمؤمنین (ع) قرار بود همه دلسوز یکدیگر باشند و نسبت بهم مسئولیت داشته باشند مطالب حضرت زهرا (س) مربوط به دوره و زمان و منطقه خاص نیست بلکه فریاد فطرت و اجتماع است. در اجتماع بدون تک تک افراد در جامعه گسست ایجاد می شود لذا بیانات حضرت زهرا(س) ایجاد وحدت است چراکه اگر جامعه از هم گسسته باشد جامعه مطلوب نیست لذا امر به معروف و نهی از منکر را تضمین جامعه معرفی کردند.

صدیقی خاطر نشان کرد: اگر برای امت گسست ایجاد شود نمی تواند امت باشد امت وقتی امت است جامعه وقتی جامعه است که هدف و مقصد مشخصی دارد. پیام امت این است که با هم باشید پشت یکدیگر را داشته باشید و برای پیشگیری از زیان جمعی همه حساس باشند و از هر آسیبی که جمع را متفرق می کند پیشگیری کنید و آن را درمان کنید و این ایجاد نمی شود مگر با یک امام. اگر بخواهید جمع تان جمع باشد باید محور و الگو داشته باشید لذا قوه عاقله جامعه عبارت است از امام جامعه و افراد جامعه اعضای پیکری هستند که با قوه عاقله حرکت می کنند و جاذبه قوه عاقله افراد را جذب خود می کند و برای حفظ این مجموعه یعنی امامت و امت مردم سالاری لازم است و مردم باید در صحنه باشند و مردم باید پذیرا باشند و این نیازمند جریان سازی است.

وی ادامه داد: برای پرهیز از تفرقه و علاج بیماری تفرقه که انحصارطلبی و منطقه ای فکر کردن است لازمه‌اش این است که همه خود را مسئول بدانند و مصالح مجموعه را مصالح خود بدانند و بدانند که از مفاسد عمومی خودشان ضرر می‌کنند. لذا هنرمندان در برجسته کردن نقش امر به معروف و نهی از منکر باید جریان ساز باشند و فضایی را ایجاد کنند که آحاد جامعه در این مجموعه خود را ببینند و خود را جزیره ای نبینند و جدای از دیگران نبینند. امر به معروف و نهی از منکر فرا صنفی و فرا جناحی است و مصلحت عمومی این است که همه بپاخیزند و همه دلسوز باشندو همه به دنبال عزت و قدرت عمومی باشند.

وی تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر خشونت نیست یقه گرفتن و مچ گرفتن نیست بلکه ایجاد انرژی عمومی و پیوند دادن دل هاست فراخوان جمعی برای حفظ قدرت جمعی زیر یک پرچم است.اگر توانستیم این موضوع را در تجسم به مردم ارائه دهیم. اگر این امر به معروف و نهی از منکر تامین شد مصالح عمومی تامین می شود و اگر بی تفاوت باشیم و هر کسی برای منافع خود گروهی را دور خود جمع کرد، گرفتار تفرقه می شویم و قدرت مان از بین می رود و نشاط جوانان از بین می رود و افسردگی گناه همه را بیچاره می‌کند.

ایت الله صدیقی گفت: باید توجه داشته باشید همه چیز هنری باشد بی هنری نباید در قالب هنر خود را نشان دهد اولویت ها را بشناسید و آن را با هنر برجسته کنید و استقامت در آن داشته باشید و در هر ترازی خروجی آن ارزیابی شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا