خرید تور تابستان ایران بوم گردی

واکنش اردوغان به پیروزی مخالفانش در انتخابات شهرداری‌ها: با جسارت، خود انتقادی را دنبال می‌کنیم

در حالی‌که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و حزب او، “عدالت و توسعه” شکستی سنگین را به ویژه در شهرهای بزرگ چون استانبول، آنکارا و ازمیر را تجربه کردند، جناح اپوزیسیون موفقیتی بزرگ به دست آورد.

روز یکشنبه ۳۱ مارس (۱۲ فروردین) ترکیه شاهد برگزاری انتخابات محلی بود؛ انتخاباتی که در آن شهردارها و مدیران مناطق انتخاب شدند.

بنا بر دویچه وله آلمان، ترکیه شامگاه یکشنبه پس از اعلام نتایج انتخابات محلی (شهرداران و مدیران مناطق) شاهد شادی هواداران اپوزیسیون بود. طبق آخرین نتایج اعلام‌شده اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول از حزب جمهوری‌خواه خلق با پیشتازی کامل توانست مراد کوروم، نامزد حزب عدالت و توسعه را شکست دهد و در مقام خود ابقا شود.

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی با پذیرش شکست در انتخابات شهرداری‌ها گفت: پیام ملت را از صندوق‌های رای گرفتیم. نتایج انتخابات را ارزیابی و با جسارت، خود انتقادی را دنبال می‌کنیم. وی با بیان اینکه تا سال ۲۰۲۸ که دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری است، ۴ سال زمان باقی مانده، گفت: در این دوره تلاش می‌کنیم اشتباهاتمان را جبران کنیم.

بنا بر گزارش تسنیم، در این انتخابات که با مشارکت بیش از ۷۷ درصدی از ۶۱ میلیون واجد شرایط رای دهی برگزار شد، با پیروزی حزب جمهوری خلق در شهر‌های مهم این کشور از جمله آنکارا، استانبول، ازمیر، حاتای، بورسا، آنتالیا و آدانا پایان یافت.

حزب جمهوری خلق با کسب بیش از ۳۷ درصد آرای شهرداری ها، از حزب حاکم که ۳۶ درصد آرا را بدست آورده بود، پیش افتاد و برای اولین بار بعد از حدود ۵۰ سال، حزب اول ترکیه شد.

اردوغان نیز طی سخنانی با پذیرش این شکست گفت: پیام ملت را از صندوق‌های رای گرفتیم. نتایج انتخابات را ارزیابی و با جسارت، خود انتقادی را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تا سال ۲۰۲۸ که دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری است، ۴ سال زمان باقی مانده، گفت: در این دوره تلاش می‌کنیم اشتباهاتمان را جبران کنیم.

همچنین حزب دوباره رفاه به رهبری فاتح اربکان توانست ۶ درصد آرا را کسب کند و به عنوان سومین حزب در این انتخابات قدرتنمایی کند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا