خرید تور تابستان ایران بوم گردی

قالیباف؛ شمشیر را برای رئیسی از رو بست /پایان سکوتِ‌ مجلس مقابل دولت، هرچند دیرهنگام!

«گرانی» و «تورم» زندگی و معیشت مردم را با تنگنا شدید روبرو ساخته و گلایه ها از مسئولان خاصه نمایندگانشان روز به روز بیشتر می شود، شاید همین گلایه هاست که پارلمان نشینان را طی هفته های اخیر وادار به نقد سیاست های اقتصادی دولت و حساب کشی از دولتمردان کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حلقه حامیان رئیسی در پارلمان روز به روز کوچکتر می شود، حلقه ای که دو سال و اندی پیش پای بیانیه حمایت از او برای کاندیداتوری را امضا کرده بودند اما در گذر زمان، حمایت ها کمرنگ و کمرنگ تر شد.

پایانِ سکوت

گرچه در فاز اول حامیانِ منتقدِ دولت، وارد فاز سکوت شدند تا کمتر بخاطر این حمایت به چالش کشیده شوند اما عملکرد پر انتقاد دولت در حوزه های اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی و حتی اجتماعی و فرهنگی کار را به جایی رسانده که سکوت ها یکی بعد از دیگری شکسته می شود و تریبون ها در پارلمان در نقد رئیسی و دولتمردانش یکی بعد از دیگری روشن می شود.

نقدها تنها مربوط به صندلی های پایین مجلس نیست و هیات رئیسه نیز منتقد رویکردهای دولت، خاصه رویکردهای اقتصادی است. آنچنان که قالیباف در جلسه مشترک با دولتی ها، در اظهارنظری انتقادی که کم سابقه نیز به نظر می رسد، نه تنها دولت را به نقدکشید بلکه ضرب الاجل هم برای دولت تعیین کرده است.

او در دومین نشست بررسی مسائل ارزی که وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و معاون پارلمانی دولت از یک سو و محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، سیدشمس الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن، محمدحسین حسین زاده بحرینی و محسن زنگنه از نمایندگان اقتصاددی مجلس و تعدادی از کارشناسان مرکز پژوهش ها در سوی دیگر آن حضور داشتند، صریح و بدون تعارف به انتقاد از دولتی ها پرداخت و گفت؛« همه اختیارهای موجود در قانون دائمی را به رئیس بانک مرکزی دادیم و هر چه ایشان در جلسه سران قوا بیان کردند قبول کردیم اما شرایط کنونی نشان می‌دهد که هم رویکرد اقتصادی و هم رویکرد مدیریتی در موضوع ارز دچار اشکال است.»

وی با اشاره به تورم کالاهای اساسی که با ارز ترجیحی وارد می‌شوند و تاکید بر ضرورت اصلاح رویکردهای اقتصادی در این زمینه، گفت؛«به طور روشن و مشخص امروزه در سیاست‌های ارزی از نگاه اقتصادی دچار مشکل هستیم و طرح جامعی برای رویکرد اقتصادی در ارز وجود ندارد. ما رویکرد اقتصادی مان در حوزه مدیریتی را اعلام کردیم و تا روز یکشنبه برای دریافت برنامه دولت منتظر می‌مانیم اما اگر برنامه و سیاست ارزی دولت ارائه نشود، مجلس جلسه خواهد گذاشت و طرح خود را ارائه می‌کند.»

قالیباف با تعیین این ضرب الاجل آنهم در حالی که کمتر از یک ماه تا پایان عمر مجلس یازدهم باقیمانده، شمشیر را برای رئیسی و تیم اقتصادی او از رو بست.

قالیباف؛ شمشیر را برای رئیسی از رو بست /پایان سکوتِ‌ مجلس مقابل دولت، هرچند دیرهنگام!

فقط قالیباف نیست!

قالیباف اما در نقد دولت تنها نیست و در همین چند جلسه برگزار شده مجلس در سال جاری بارها و بارها تریبون نمایندگان به نقد دولت باز شده است. آشفتگی بازار ارز و سکه محور اصلی انتقادات بوده است که گرانی بیشتری را به زندگی و معیشت مردم وارد کرده است.

قالیباف به جز صراحتی کم سابقه در اظهاراتش، کنایه هایش را نیز روانه دولت کرده است. او در این نشست با بیان اینکه نباید به ارائه گزارش اکتفا کرد، گفت؛« در نشست قبلی به اندازه کافی گزارش ارائه شد و دوستان دولت باید به طور روشن و شفاف رویکرد رو به جلو برای مدیریت بازار ارز ارائه کنند. ما دنبال تکرار جلسات نیستیم و جلسه سومی وجود ندارد بنابراین باید در مورد موضوع به جمع‌بندی برسیم و نتیجه نهایی را به صحن علنی ارائه کنیم و در این رابطه با توجه به اصرار نمایندگان برای بررسی موضوع در صحن علنی، به صورت مشخص به نمایندگان گفتم اگر به جمع‌بندی و اتفاق نظر با دولت نرسیم مجلس خود به جمع‌بندی روشن می‌رسد.»

اشاره قالیباف به تذکرها و انتقاداتی است که طی روزهای اخیر به هیات رئیسه مجلس می شود و نمایندگان خواستار برگزار کردن جلسه ای با محوریت آشفتگی ها در بازار ارز و اثرات سوء آن بر گرانی کالاهای اساسی شده اند.

قیمت خودرو، بازار داغ فیلترشکن ها، قیمت مسکن، حقوق بازنشستگان و … از دیگر محورهایی است که زمینه ساز انتقاد از دولت رئیسی شده است. انتقاداتی که به نظر می رسد دیرتر از آنچه باید، کلید خورده است و بعید نیز به نظر می رسد دولت رئیسی تن به اجرایی کردن خواسته های پارلمان نشینان بدهد.

در جدول زیر مروری بر مواضع انتقادی نمایندگان در جلسات علنی صحن مجلس طی چند هفته اخیر داشته ایم؛


نام نماینده /حوزه انتخابیه

نوع انتقاد(تذکر، اخطار، نطق)
متن انتقادات

سید ناصر حسینی پور/ گچساران

تذکر
در ارتباط با چند هزار میلیارد هزینه‌های مربوط به فیلترشکن شفاف‌سازی کنید چرا که مردم از نان شب خود می‌گذرند اما از هزینه‌های اینترنت نمی‌گذرند. آیا برای میزان دقیق گردش مالی هزینه‌های فیلترشکن و دلایل عدم برخورد با آن پاسخی دارید؟
فرهاد بشیری/ پاکدشتتذکردورهم جمع شدن خوب است اما مهم‌تر از آن رفع مشکلات مردم و بازار ارز و حفظ ارزش پول ملی است. باید به طور جدی در این زمینه تصمیمات قاطع گرفته شود.
محسن زنگنه/ تربت حیدریهتذکربیش از هشت ماه است که طرح مقاوم سازی نظام ارزی کشور آماده شده منتها اعلام وصول نمی‌شود. انتظار می‌رود که هیات رئیسه هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهد.
رحمت‌الله نوروزی/ علی‌آباد کتولتذکررئیس بانک مرکزی در بحث ارز ترجیحی و ارز نیمایی و هم در موضوع ارز آزاد مسئول است. تقاضا داریم تیم اقتصادی دولت توجهی ویژه به مسائل داشته باشد.
محمدرضا میرتاج الدینی/ تبریزتذکرسیاست‌های ارزی بانک مرکزی درست نیست و علیرغم پیش‌بینی افزایش صادرات، هنوز مشکلات ادامه دارد.
مرتضی حسینی/ میانهتذکرجناب وزیر صمت شما بعد از دستگیری عده‌ای اختلاسگر و دزدان بیت‌المال در فولاد میانه چه اقدامی انجام دادید؟ چرا با مدیران وقت که این اختلاس در مجموعه آنها اتفاق افتاده بود برخورد نکرده و آنها را برکنار نکردید و به وضعیت فولاد میانه به طور اساسی رسیدگی نمی‌کنید؟
علی یزدی‌خواه/ تهراننطقآقای فرزین رئیس بانک مرکزی در مصاحبه اخیر خود گفت که بنده مسئول کنترل بازار آزاد ارز نیستم؛ سوال این است که مسئول بازار ارز چه کسی است که باید این بازار را کنترل کند؟
ابراهیم رضایی/ دشتستاننطقارز و اقلام اساسی مورد نیاز مردم گران و گران‌تر می‌شود و همه شوکه می‌شوند آنان که مسئولیت دارند باید پاسخگو باشند.
ابراهیم عزیزی/ شیرازنطقدولت ضمن بررسی علل و عوامل افزایش قیمت کالاهای اساسی و افزایش قیمت مایحتاج مردم و نوسانات بازار ارز و سکه پاسخ قانع کننده‌ای به افکار عمومی بدهد.
سلمان اسحاقی/ قائناتتذکرکاهش زمان استفاده‌ از برق چاه‌های کشاورزی باعث آسیب زدن به مشارکت مردمی و جهش تولید و وارد شدن صدمه به میزان و کیفیت تولیدات محصولات کشاورزی می شود.
فتح الله توسلی/ بهارنطقوضعیت خودرو پاشنه آشیل وزارت صمت است، آیا وزیر از وضعیت خودرو و کیفیت و قیمت آن اطلاع دارید؟
احمد مرادی/ بندرعباستذکرمقرر شد هیچ مدیر پروازی در کشور نباشد اما همچنان شاهد فعالیت این افراد هستیم؛ حال اینکه آنها بعضا سه روز در ماه هم در محل خدمت خود نیستند. این اتفاق ضربه مهلکی به تولید کشور و کارخانجات فعال آن وارد خواهد کرد.
فاطمه محمد بیگی/ قزوینتذکربا حذف ارز ترجیحی قرار بود مابه التفاوت نرخ ارز ترجیحی جبران شود اما ما در حال حاضر شاهد این هستیم که بیشتر هزینه سلامت توسط مردم و از جیب مردم پرداخت می‌شود.
محمدجواد عسکری/ داراب و زرین دشتتذکراگر قرار است جهش تولید با مشارکت مردم انجام شود اعمال تعرفه درست نیست.
الیاس نادران / تهراننطقسیاست غلط اقتصادی دیگر که بازار سرمایه و پول را متأثر کرد، انتشار اوراق گواهی ۳۰ درصدی در اسفندماه سال گذشته بود. تصور دولت از انتظارات تورمی ناشی از این جهش نرخ چیست؟ هزینه جمع آوری منابع و مهار نقدینگی و آینده فروشی چه بلایی بر سر سرمایه گذاران خواهد آورد؟ کدام بازار با این تصمیم متعادل شده است؛ بورس، سرمایه، ارز، طلا، خودرو؟
علی اکبر بسزطامی/ ایلامتذکراستفساریه ماده ۱۱۲ درباره حق بازنشستگان از مناطق جنگی اجرا نمی شود و دولت به بهانه بار مالی آن را اجرا نمی کند. حق این قشر در حال تضییع شدن است.
عباس مقتدایی/ اصفهانتذکرفرو نشست اصفهان جدی است و ابنیه تاریخی اصفهان مورد آسیب قرار گرفته است. در این شرایط تغییرات پی در پی، مدیریت میراث فرهنگی اصفهان را زمین گیر کرده است. این سوال وجود دارد که آقای وزیر میراث فرهنگی در حال انجام چه کاری است.
عباس گودرزی/ بروجردنطققیمت خرید مسکن و اجاره بها وحشتناک شده و خارج از عهده بخش عمده مردم در شهرستان‌های مختلف است. دولت در این خصوص باید رویه را تغییر دهد، مسکن یکی از شعارهای اصلی دولت بوده و برای آن باید اهتمام جدی تری را به خرج دهد.
محمدرضا صباغیان/ بافق و مهریزتذکرمجلس شورای اسلامی لازم است برای دو موضوع جلسه ویژه‌ای برگزار کند اولین موضوع بحث افزایش قیمت کالاهاست که انتظار مردم اقدامی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این موضوع است. موضوع دیگر بحث تعیین تکلیف طرح ساماندهی کارکنان دولت است این طرح دستاورد مجلس شورای اسلامی بوده که هنوز تعیین تکلیف نشده است.
حبیب‌الله دهمرده/ زابل و زهکتذکرگرانی‌ها واقعاً با روح و روان مردم بازی می‌کند، ضرورت دارد که در موضوع ارز جلسه‌ای اضطراری گذاشته شود.
علیرضا سلیمی/ محلاتتذکروضعیت گرانی ارز و سکه به نحوی است که نیاز است جلسه‌ای ضروری در این بخش با حضور وزیر اقتصاد و امور دارایی و رئیس کل بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی برگزار شود.
مهرداد گودرزوند/ رودبارنطقدولت باید با مشورت با اقتصاددان‌های برجسته مشکلات معیشتی را حل و فصل کند. امروز نباید بازار ارز که بخش بزرگی از آن دولتی است، اینطور دچار تلاطم باشد و فشار سنگینی بر تولید وارد کند و معیشت مردم هم دچار مشکل شود.
حسینعلی حاجی دلیگانی/ شاهین شهرتذکرباید به این سوال پاسخ داده شود که اگر ارز نداریم، چگونه ارزپاشی صورت می‌گیرد و اگر ارز داریم چرا وضعیت قیمت‌ها اینگونه است و این سوال اصلی مردم در ابتدای سال از مجلس است
جواد نیک‌بین/ کاشمرتذکراز وقتی جلسه مشترک دولت و مجلس برگزار شد رئیس جمهور در این جلسه فرمایشاتی را مطرح کردند اما از روز گذشته تا به امروز نرخ ارز هزار تومان نیز افزایش پیدا کرده است

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. دولت توانایی حل مشکلات را واقعا ندارد شما جای ایشان چه خواهید کرد جز گرفتن حقوق و اعتراض نکردن به آن هیچ

 2. آقای قالیباف توروبخداقسم
  ازاین دولت بی سواد آبی گرم نمیشه ،،
  مامردم خواهش میکنیم ،،آقای رئیسی رو … از ریاست جمهوری بیرون بندازید

 3. دقیقا دولت ناکار آمد و پر فساد احمدی نژاد تکرار شد و سایر مسئولین حکومتی همگی در سکوت مطلق .شرم آور است

  23
  2
  1. حیف احمدی نژاد رو با این نسنجیده، احمدی نژاد خونه به مردم داد با 2 میلیون و باقی قستی، احمدی نژاد سهام عدالت و …داد
   احمدی نژاد مردی ار جنس مردم بود ، حیف از این دولت سیزدهم حق کارگر خور

 4. دوره احمدی‌نژاد شاهد اوج رفاه ملی بودیم، تنها دوره ای که خرید خودرو برای کارگر امکان‌پذیر شده بود اون هم خودرو چینی ، تنها دوران که مسکن برای کارگران رویا نبود، چرا فساد چرا احمدی‌نژاد ، دوره خاتمی و قبلش خودرو برای قشر کارگر آرزو بود، من خودم همون کارگرم ، زمان احمدی‌نژاد حقوق کارگران چندبرابر شد شرکتها نیز ملزم به رعایت قوانین کار شدند و بسیاری هم تبدیل وضعیت شدند و رفاه کارگران نسبت به گذشته و روحانی و رییسی ، بسیار بهتر و عالی تر بود، شما قطعا دوره احمدی‌نژاد رو با رسانه به یاد می‌آورید…

 5. هیچ شکی در اهتمام حکومت برای معیشت ورفاه مردم وجودندارد ولی آنچه مهم است اینست که کلا ساختار حکومت، توانایی سیاست و کشور داری را ندارد، اخه چطور یک روحانی که فقط مطالعات فقهی و کلامی داشته و اصلا نمیدونه پژوهش ینی چی، توان اقتصادی داشته باشد؟؟

 6. جناب قالیباف فریاد اعتراض به بی کفایتی دولت بسیار دیر و نوش دارو بعد مرگ سهراب است تا حالا کجابود رئیس مجلس ؟ جراحی اقتصادی تان چه شد که الان تازه بیدار شدید ؟ کمی دیر نیست ؟ خدا نکند که نمایش انتخاباتی باشد که مردم دیگر فریب دانشان پر است از این نمایش ها

 7. شما که دیدگاه ها رو نشر نمیدید و حذف و سانسور میکنید چرا اصلا قسمت دیدگاه گذاشتید برش دارید یا موافق اعلام نظر هستید پس حذف چیه ؟ یا نیستید که کلا بردارید

 8. مطمئن باشیم سیاه بازی نیست
  چرا دولت را استیضاح نمی‌کنید؟
  چرا از حمایت دولت برائت نمیجویید؟
  چرا در طول این چند سال صدایتان در نیامد؟
  و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا