خرید تور تابستان ایران بوم گردی

چرا جاده چالوس و طالقان به آتش کشیده می‌شود؟

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به عرصه‌هایی که بیشترین آتش سوزی در آنها اتفاق می‌افتد، افزود: بیشترین آمار آتش‌سوزی استان مربوط به مناطق توریستی مثل جاده چالوس و طالقان است.

سرهنگ فرامرز نیکزاد در گفت ‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون 12 فقره حریق در  عرصه‌های طبیعی استان رخ داده که 9  مورد از آنها در طالقان، دو فقره در ساوجبلاغ و یک فقره نیز در ساوجبلاغ بوده است. حریق‌های حادث شده در مجموع 16 هکتار از عرصه‌های طبیعی استان را درگیر کرده است.

وی افزود: البرز دارای بیش از 400 هزار هکتار عرصه و اراضی ملی است که 14 نفر وظیفه حراست و حفاظت از آنها را در مقابل آتش‌سوزی به عهده دارند. به طور استاندارد برای هر 5000 هکتار از عرصه‌های طبیعی باید یک نیروی حفاظت به‌ کارگرفته شود ولی این امکان نه تنها در البرز بلکه در هیچ یک از استان‌های‌کشور فراهم نشده است. بدون شک حتی اگر این 14 نفر تمام وقت و انرژی خود را برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی استان بگذارند باز آن طور که باید و شاید موفق نخواهند شد چون تعداد آنها به نسبت وسعت عرصه‌ها بسیار کمتر است.

نیکزاد در ادامه با اشاره به نقش جوامع محلی در جلوگیری از وقوع و اطفاء به موقع حریق در عرصه‌های طبیعی گفت: اغلب در زمان وقوع حریق اولین گروه‌هایی که در محل حاضر می‌شوند افراد محلی و گروه‌های مردم نهاد هستند که این نشان از تغییر نگرش مردم در خصوص اهمیت حفاظت از عرصه‌های طبیعی در طول سال‌های اخیر دارد .

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی البرز افزود: این یگان ادواتی همچون بیل، فلکس بک، تیغه، شن‌کش و آتش کوب در اختیار دهیاری‌ها قرار داده تا در صورت وقوع حریق تا رسیدن نیروهای حفاظت اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش آتش انجام دهند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا